Młode piłkarki z Pomorza z wizytą w Berlinie

Po raz czwarty młode zawodniczki z Pomorza oraz Berlina spotkały się w ramach współpracy swoich związków piłkarskich. Tym razem była to druga wizyta pomorskiej delegacji w Niemczech.
Współpraca rozwija się od trzech lat. Najważniejszym punktem umowy jest wymiana szkoleniowa na poziomie piłki kobiecej. Ten zapis dokumentu działa na korzyść Pomorskiego Związku Piłki Nożnej ze względu na bardzo wysoki 

poziom piłki kobiecej w Niemczech. W samym Berlinie działa ponad 140 klubów. Na Pomorzu raptem 12. Mając to na uwadze, w meczach towarzyskich z Niemkami można było spodziewać się pogromów. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca, a piłkarki z Pomorza udowodniły, że siłą charakteru oraz ambicją można zredukować braki taktyczne i techniczne w wyszkoleniu. W pierwszym meczu reprezentacja Berlina wygrała 3:1, w drugim spotkaniu Niemki okazały się zdecydowanie lepsze (6:0), chociaż końcowy wynik nie oddaje wydarzeń na boisku.

Goście z Pomorza byli pod wrażeniem bazy treningowej, jaką ma do dyspozycji Berliński Związek Piłki Nożnej. Sztab szkoleniowy i piłkarki zostały zakwaterowane w siedzibie BFV w Wannsee w południowo-zachodnim Berlinie. To pięknie położona dzielnica nad jeziorem otoczona kompleksem leśnym. Tuż obok znajdują się trzy płyty trawiaste, w tym jedna ze sztuczną nawierzchnią, hala sportowa, korty tenisowe oraz basen. To wręcz wymarzone warunki do szkolenia utalentowanej młodzieży.

Reprezentacja Pomorza mogła poczuć się podczas podróży do Berlina, jak mistrzowie Europy, którzy podczas Euro 2012 rezydowali w Gniewinie. Do dyspozycji piłkarek był ten sam autobus, który obsługiwał reprezentację Hiszpanii. 

Gospodarze zadbali również o część turystyczną. Goście z Pomorza zobaczyli stolicę Niemiec od strony wody - płynąc Sprewą, oraz z góry - z najwyższego punktu w mieście (Fernsehturm - 207 metrów n.p.m.). Była też krótka notka historyczna przy okazji odwiedzin Bramy Brandenburskiej oraz pozostałości muru berlińskiego. Nie zabrakło również czasu na drobne zakupy. Rewizyta reprezentacji Berlina nastąpi za rok.

Zawodniczki, które wyjechały do Berlina, reprezentowały następujące pomorskie kluby: Sztorm Gdynia, Akademia Piłkarska Lechii Gdańsk, Olimpico Malbork, Checz Gdynia, Wierzyca Pelplin, LZS Bojano, Gryf 2009 Tczew, KS Sulmin.

Sztab szkoleniowy Pomorskiego Związku Piłki Nożnej reprezentowali: Kazimierz Iwański, Karol Złonkiewicz i Małgorzata Mierzejewska.