Dwoje deskarzy z Trójmiasta wystartuje w igrzyskach olimpijskich! Białecka i Myszka pojadą do Rio de Janeiro

Zakończone w sobotę w Omanie mistrzostwa świata w klasie RS:X były dla polskich deskarzy nie tylko walką o medale, ale również ostatnią fazą wewnętrznej rywalizacji o przepustki do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Ostatecznie wywalczyli je Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot). W całej imprezie tym razem Polaków zabrakło na podium.
O kwalifikacji olimpijskiej - zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet - decydował ranking, który oprócz zawodów w Omanie, brał również pod uwagę tegoroczne mistrzostwa Europy we Włoszech oraz próbę przedolimpijską w Rio de Janeiro.

W rywalizacji mężczyzn o wyjazd do Brazylii walczyli Myszka, Paweł Tarnowski oraz Przemysław Miarczyński (obaj SKŻ Ergo Hestia). Przed zawodami w Omanie szansę miała cała trójka. Najszybciej stracił ją Miarczyński, który od początku regat spisywał się słabiej i już w ich trakcie wiadomo było, że "Pont" nie będzie miał szansy na obronę brązowego medalu z igrzysk w Londynie w 2012 r. (ostatecznie zakończył zawody na 21. miejscu).

Do końca walczyli za to inny weteran, 34-letni Myszka z "młodym wilkiem" 21-letnim Tarnowskim. Ten pierwszy, aby wyprzedzić Tarnowskiego w rankingu Polskiego Związku Żeglarskiego, musiał zakończyć regaty w Omanie o siedem pozycji wyżej. I to mu się udało! Ostatecznie Myszka został sklasyfikowany na 5. miejscu, a Tarnowski na 14. Gdańszczanin - wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy - wreszcie dopiął więc swego i za kilka miesięcy po raz pierwszy w karierze wystąpi na igrzyskach olimpijskich. Dodajmy, że mistrzem świata został Francuz Pierre Le Coq, który wyprzedził Chińczyka Aichen Wanga oraz Holendra Doriana van Rijsselberge.

Jeszcze bardziej zacięta była rywalizacja wśród pań. Białecka do ostatniego wyścigu walczyła o przepustkę do Rio z Zofią Noceti-Klepacką (YKP Warszawa). Ostatecznie minimalnie lepsza była Białecka, która mistrzostwa świata zakończyła na 5. miejscu. Klepacka - podobnie jak Miarczyński brązowa medalistka z Londynu - była 4., ale nie zdołała odrobić straty z dwóch wcześniejszych imprez. Zabrakło jej zaledwie punktu. Dla Białeckiej start w Rio również będzie olimpijskim debiutem.

Złoto mistrzostw świata zdobyła Chinka Peina Chen, srebro Brytyjka Bryony Shaw, natomiast brąz Holenderka Lilian de Geus.