Sport.pl

Cheerleaderki z Gdyni odpowiadają Szwedom: Nie czujemy się uprzedmiotowione!

- Naprawdę nie widzimy wielkiej różnicy w stopniu odsłaniania ciała kobiet trenujących takie dyscypliny, jak jazda figurowa na lodzie, gimnastyka artystyczna, taniec towarzyski, siatkówka plażowa czy pływanie. Przecież to też są sportsmenki, takie jak my, ale im nikt takich zarzutów nie stawia - mówi Aleksandra Wójcik, cheerleaderka z Gdyni, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Atenach w gimnastyce artystycznej.
Tobias Karlsson, kapitan reprezentacji Szwecji piłkarzy ręcznych, po meczu mistrzostw Europy ze Słowenią we Wrocławiu powiedział, że występy cheerleaderek w przerwach spotkań są uprzedmiotowieniem kobiet. Wypalił: - Który mamy teraz rok?! Jest tyle innych wspaniałych rzeczy, które można robić w przerwach meczu. Zdążyłem już do tego przywyknąć, grając w Bundeslidze, ale dajcie spokój...

W krytyce występów cheerleaderek wsparli go szwedzcy dziennikarze, którzy zasugerowali, że taka rozrywka "nie jest w porządku" i wzywają: "Mężczyźni, wyjdźcie z jaskiń!".

Cheerleading jest sportem, tak go traktujemy

Słowa Karlssona wywołały gorącą dyskusję w sieci i oburzyły m.in. najsłynniejsze cheerleaderki w Polsce - Cheerleaders Gdynia, które swoimi występami czarują kibiców nie tylko w kraju, ale także w Europie, a nawet na meczach NBA.

- Jesteśmy zaskoczone wypowiedzią zawodnika ze Szwecji, który sugeruje, że pokazy cheerleaderek to uprzedmiotowienie kobiet. Odpowiadamy mu tak: Nie czujemy się uprzedmiotowione! I nigdy się tak nie czułyśmy, występując na parkietach w Polsce, Europie czy USA. Cheerleading jest sportem, tak go traktujemy, dla wielu z nas jest on kontynuacją sportowych karier. Przecież w naszym zespole są olimpijki, mistrzynie świata w fitnessie, mistrzynie Polski... Dziewczyny, które osiągnęły sukces w sporcie i które cieszą się, że nadal mogą go uprawiać - powiedziała nam Aleksandra Wójcik z Cheerleaders Gdynia, uczestniczka igrzysk w Atenach w gimnastyce artystycznej.

To nie tylko zabawa

W imieniu swojego zespołu Aleksandra Wójcik dodaje: - Naprawdę nie widzimy wielkiej różnicy w stopniu odsłaniania ciała kobiet trenujących takie dyscypliny, jak jazda figurowa na lodzie, gimnastyka artystyczna, taniec towarzyski, siatkówka plażowa czy pływanie. Przecież to też są sportsmenki, takie jak my, ale im nikt takich zarzutów nie stawia. Łączy nas to, że mamy skąpe stroje, ale trzeba pamiętać, że przede wszystkim są to stroje wygodne, które w naszym przypadku pozwalają na swobodne prezentowanie różnego typu ewolucji podczas występów.

Aleksandra Wójcik podkreśla również, jak ciężką pracę wykonują zespoły cheerleaderek, często niemal każdego dnia.

- Praca cheerleaderki to nie tylko zabawa, choć oczywiście sprawia nam to mnóstwo frajdy. Ale to również pięć treningów w tygodniu, wiele potu i wysiłku, mnóstwo wyrzeczeń oraz - co zdarza się przecież wszystkim sportowcom - urazów i kontuzji. Często bolesnych. Dlatego chciałybyśmy, aby każdy dobrze zrozumiał to, co robimy, jak się z tym czujemy, docenił naszą ciężką pracę i radość, którą sprawiają nam kolejne występy. Czujemy się sportowcami, czujemy się ważną częścią każdego widowiska, w którym bierzemy udział i wierzymy, że kibice doskonale to rozumieją - dodaje cheerleaderka z Gdyni.

CHEERLEADERKI Z GDYNI - KIM SĄ, GDZIE TAŃCZĄ, JAK OSIĄGNĘŁY SUKCES?


Więcej o:
Komentarze (371)
Cheerleaderki z Gdyni odpowiadają Szwedom: Nie czujemy się uprzedmiotowione!
Zaloguj się
 • pawko13

  Oceniono 1051 razy 929

  A ja mam takie pytanie. Czemu szwedzcy piłkarze ręczni są uprzedmiotawiani dając rozrywkę tłumowi? Żądam natychmiastowego wycofania ich z turnieju! Czasy igrzysk dla ludu były w starożytnym Rzymie, a nie w XXI wieku. Dość poniżania sie sportowców ku radości tysięcy barbarzyńców!

 • synapson

  Oceniono 726 razy 614

  Chciałbym zobaczyć blondatego szweda tańczącego z brodatym uchodźcą.

 • sidian

  Oceniono 703 razy 567

  To może niech Szwedzi zaproponują jakąś alternatywną rozrywkę w przerwach. Może coś tradycyjnie szwedzkiego? Na przykład na początek gwałt zbiorowy na nieletniej, a przez resztę przerwy wszyscy kibice kłamią, że niczego nie widzieli?

 • m33h0w

  Oceniono 380 razy 300

  W Szwecji niedługo już tylko w burkach wolno będzie występować.
  Choć tańczyć będzie nieco trudniej ;)

 • olias

  Oceniono 267 razy 191

  no i jak tu je nie kochać?!

  zaś pan Tobias Karlsson, kapitan reprezentacji Szwecji piłkarzy ręcznych ... niech chroni Szwedki przed emigrantami, te nieletnie też

 • kazimiera1951

  Oceniono 262 razy 176

  ...poprawne politycznie ,metroseksualne lalusie.... Szwedzi , a gdzie wasze cochones???

 • gama01

  Oceniono 225 razy 163

  dobra odpowiedz I na tym koniec. robicie swietna robote, sprawia Wam to frajde, jestescie piekne I usmiechniete. to oni maja problem, nie Wy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX