W piątek startują żeglarskie regaty Nord CUP 2016

Od 24 czerwca do 3 lipca potrwa kolejna, już 11 edycja Nord CUP - najbardziej widowiskowych i cenionych zarówno przez żeglarzy, jak i publiczność regat na Bałtyku. Pierwsze zmagania, długodystansowy pełnomorski wyścig Orvaldi B8 Race zaplanowano na piątek, start o godz. 19.
W tym roku Nord CUP pobije kolejne rekordy: ponad 700 uczestników, 300 jachtów, 24 klasy. Przez ponad tydzień Górki Zachodnie będą miejscem największego zagęszczenia żeglarzy na metr kwadratowy.

To wielka gratka dla pasjonatów tego sportu, którzy przez 10 dni będą mogli podziwiać zmagania żeglarzy. Wszystkie trasy regatowe zostaną ustawione w pobliżu plaż w Gdańsku-Stogi/Górki Zachodnie, Sobieszewie oraz Gdańsku-Brzeźnie.

Na widzów czeka mnóstwo żeglarskich atrakcji jak choćby widowiskowa klasa International Moth, a także pełnomorski wyścig Orvaldi B8 Race, jak i kolejna edycja Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Aż pięć klas podczas regat Nord CUP Gdańsk walczyć będzie o medale mistrzostw Polski - wspominana wcześniej klasa Micro, a także Hobie 16, Hornet, Nautica 450 oraz ORC Sportboat. Oprócz tego żeglarze powalczą o punkty do klasyfikacji Pucharów Polski, a załogi jachtów morskich wystartują m.in. w Mistrzostwach Zatoki Gdańskiej i Nord CUP Classic.

W regatach wystartują zarówno wschodzące gwiazdy żeglarstwa, jak i uznane sławy. W regatach Nord CUP wezmą bowiem udział między innymi Henryk Blaszka, pięciokrotny mistrz Polski seniorów, srebrny medalista mistrzostw świata w 1982 roku, olimpijczyk z 1988 roku. W klasie Micro wystartuje aktualny mistrz świata Piotr Ogrodnik oraz mistrz świata w kat. cruiser Maciej Twarowski.

Regaty swoim udziałem uświetnią również osoby ze świata kultury i sztuki jak choćby znany m.in. z oskarowej produkcji Ida, aktor Adam Szyszkowski - startujący w wymagającej klasie Flying Dutchman, czy aktorka Monika Kwiatkowska - startująca w formule ORC.

Wszyscy chętni nadal mogą się zgłaszać do regat. Informacje na ten temat, a także pełny harmonogram zawodów znaleźć można na stronie nordcup.pl.