Pierwsze rozstrzygnięcia w regatach Nord CUP 2016

Od piątku w AZS Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego w gdańskich Górkach Zachodnich trwają regaty żeglarskie Nord CUP 2016. W niedzielę poznaliśmy pierwszych zwycięzców. W klasie Scandinavia 650 miejsce pierwsze wywalczyła załoga Arfido, a wśród Delphi 24 najlepszy był FlexiStav Team.
W klasie Scandinavia 650 najlepiej spisywała się załoga Arfido z Michałem Kaczmarkiem za sterem. Poznański team jeszcze w sobotę zaczął od 5 pozycji, ale później było już tylko lepiej i we wszystkich niedzielnych wyścigach meldował się na mecie jako pierwsi.

- Był to nasz pierwszy start na regatach Nord CUP - podkreślił Michał Kaczmarek. - Słyszeliśmy wiele pozytywnych opinii o tych regatach i postanowiliśmy w tym roku rywalizować także tutaj. Faktycznie, sprawdziło się, regaty są bardzo dobrze zorganizowane. Już teraz planujemy wrócić tu za rok. Pogoda dopisała. Wiatr wczoraj był słabszy, ale wystarczający aby rozegrać wszystkie trzy wyścigi. Dziś rano znów wiało słabo, ale z czasem dobrze się rozwiało i było się na czym pościgać. Poziom w klasie jest bardzo wyrównany, bo tak na prawdę wszyscy uczymy się wspólnie, na błędach swoich i innych, wymieniamy poglądy, więc stawka coraz bardziej się zacieśnia i wygrać jest coraz trudniej - przyznał skipper zwycięskiej załogi.

Również załogi jachtów Delphia 24 zakończyły swoją rywalizację. Zespół protestowy miał pełne ręce roboty, ale w końcu i w tej klasie poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia. Sobotnia kolejność najlepszej trójki pozostała bez zmian - zwyciężył Paweł Tarnowski i FlexiStav Team, drugą pozycję wywalczyła załoga SpeedYacht z Tomaszem Zajączkowskim, minimalnie wyprzedzając zdobywców trzeciego miejsca, ekipę Star Telekom Waldemara Sałaty.

- Bardzo dobrze nam się ściga na akwenach morskich. Walka była zacięta do samego końca, ale znów, po rocznej przerwie, udało nam się wygrać na Nord CUP, więc uznajemy regaty za udane - powiedział Paweł Tarnowski, sternik zwycięskiej załogi, która wcześniej wygrywała tu już dwukrotnie, w 2013 i 2014 roku. - W klasie Delphia 24 jest bardzo wysoki poziom, startuje dużo dobrych zawodników, także cały czas trzeba walczyć. Pierwsze trzy imprezy w tym sezonie nie do końca nam się udały, ale dwie kolejne wygraliśmy, także udało nam się utrzymać na pierwszym miejscu, a nawet powiększyć minimalnie przewagę - podkreślił Tarnowski.

W poniedziałek ostatnie starty rozegrają klasy Europa, Finn i Hobie 16. Wśród startujących na Europach niewielkie przetasowania, na drugą pozycję awansował Jarosław Rapicki, spychając na trzecie miejsce Borysa Boratyńskiego, ale na szczycie tabeli pozostaje bez zmian Krzysztof Matysik, który nie daje szans rywalom - w niedzielę po raz kolejny wygrał wszystkie cztery starty. W Finach najlepsza trójka bez zmian - najlepszy jest Bartosz Ptak, przed Jeremim Zimnym i Andrzejem Romanowskim. Natomiast w klasie Hobie 16 z miejsca 7 na 2 awansował Bartłomiej Janiszewski, ale liderem pozostaje Tymoteusz Cierzan.

Aktualności i wyniki śledzić można na stronie www.nordcup.pl i profilu na Facebooku - Regaty Nord CUP Gdańsk 2016.