Zbliża się XVII edycja Volvo Gdynia Sailing Days

Na gdyńskie wody ponownie wraca Volvo Gdynia Sailing Days. To będzie już XVII edycja. - Ten festiwal dowodzi, że żeglarstwo można uprawiać praktycznie w każdym wieku - mówi dyrektor regat i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. Sportu Tomasz Chamera. Początek zmagań 7 lipca, koniec 17.
- Tegoroczna edycja pokaże przekrój całego rodzimego żeglarstwa. Wystartuje część polskiej kadry olimpijskiej, ale nie wszystkich w Gdyni będziemy mogli zobaczyć. Wynika to z cyklu przygotowań na akwenie olimpijskim w Rio, gdzie niebawem odbędą się IO. Pojawi się jednak dużo doświadczonych olimpijczyków - zapewnia Chamera.

Wiele klas, wiele zmagań, wiele gwiazd

W ramach tegorocznej edycji Volvo Gdynia Sailing Days odbędzie się m.in. Puchar Europy w klasie 29er, Puchar Trenerów YKP w klasie Optimist, Puchar VGSD w klasach Open BIC, Delphia-24 OD, Scandinavia/Skippu 650, A-Class i Hobie 16, Puchar Miasta Gdynia w klasie Laser 4.7, mistrzostwa Polski juniorów w klasie Laser Standard oraz mistrzostwa Polski w sprincie w klasach olimpijskich - RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard i Laser Radial, 470, Finn oraz 49er. Jak więc widać, rywalizacja na wodzie będzie naprawdę pasjonująca, bo zobaczymy zmagania różnych klas, począwszy od windsurfingu, przez jednostki jedno- i dwuosobowe, aż po jachty balastowe i morskie oraz katamarany. Na starcie staną dzieci, profesjonalni zawodnicy oraz starsi żeglarze.

- Na starcie stanie wielu doskonałych i perspektywicznych zawodników. Bez wątpienia pierwszą gwiazdą tych regat będzie trenowana przez Piotra Wojciechowskiego mistrzyni świata w klasie Laser Radial Dunka Anne-Marie Rindom. Nie zabraknie też naszych utalentowanych żeglarzy - informuje Chamera. - Zobaczymy chociażby duetów YKP Gdynia Aleksandrę Melzacką i Maję Micińską oraz Mikołaja Staniula i Kajetana Jabłońskiego w klasie 29er oraz mistrzyni Europy Open BIC Natalii Kuczys - dodaje dyrektor regat.

To nie tylko regaty

Volvo Gdynia Sailing Days to festiwal, któremu towarzyszą też inne imprezy. Od 9 do 17 lipca, między 10.30 a 17 na plaży Śródmieście funkcjonować będzie strefa, w której odbywać się będą gry i zabawy dla dzieci oraz bezpłatne zajęcia sportowe dla dorosłych. Odbędzie się również cykl warsztatów kulinarnych, przeprowadzonych we współpracy z firmą Electrolux pod hasłem "Gotuj jak zawodowiec". Plażowa strefa aktywności będzie funkcjonować nawet po zakończeniu regat, jej działalnośc zwieńczy dopiero Pożegnanie Lata.

Volvo dalej z Gdynią

- Pamiętam, jak dokładnie rok temu mówiliśmy, że wszystko wskazuje na to, że będziemy kontynuować naszą współpracę z Volvo. Teraz jesteśmy w trakcie podpisywania umowy na trzy lata: ten i dwa kolejne. Ta marka kojarzy się z żeglarstwem i chcemy, by nadal tak pozostało. Dzięki temu możemy dalej się rozwijać. Jak państwo zobaczą, z roku na rok ta impreza będzie tym imponująca - mówi dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk. - Razem z Volvo i Polskim Związkiem Żeglarskim stworzyliśmy markę, z której możemy być dumni - dodaje.

Volvo jest partnerem zawodów już od 2012 roku. Bez wątpienia to właśnie ta marka nieodłącznie kojarzy się z gdyńskimi regatami, które odbywają się regularnie od 2000 roku.

- Wszystko zaczęło się od Volvo Ocean Race. Droga do tej imprezy wiedzie przez takie regaty, ja np. te w Gdyni - mówi przedstawiciel Volvo Car Poland Stanisław Dojs.

Volvo Gdynia Sailing Days kuszą najlepszych

Obecność wielu mistrzów świata i kontynentów to dobitny dowód na to, że Volvo Gdynia Sailing Days to regaty najwyższej rangi, które cieszą się dużą popularnością. Skąd takie zainteresowanie festiwalem?

- W piątek jedziemy na ostatnie zgrupowanie przed Rio, stąd nie będziemy mogli wziąć udziału w regatach w Gdyni, a żałujemy, bo to naprawdę dobry akwen do treningów - mówi Łukasz Przybytek, reprezentant Polski w klasie 49er na zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. - Zawodnicy wracają ze względu na wysoki poziom organizacji. Jest jasny i klarowny przekaz, a warunki na wodzie są wspaniałe. Lato sprzyja do żeglowania, a to kusi zawodników z całego świata - dodaje partner Przybytka z jachtu, Paweł Kołodziński.