Gdańsk pożegnał olimpijczyków. "Będziemy godnie reprezentować Polskę i nasze miasto"

W czwartek w Urzędzie Rady Miasta Gdańska odbyła się uroczystość pożegnania gdańskich olimpijczyków, którzy wystartują na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Rio de Janeiro. - Gdańsk jest z was dumny. Mamy nadzieję, że wielu z was zdobędzie złoto lub przynajmniej zajmie miejsce na podium - mówił prezydent Paweł Adamowicz.
XXXI letnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro potrwają od 5 do 21 sierpnia. Do Brazylii pojedzie dziewięciu reprezentantów trójmiejskich klubów, którzy startować będą w sześciu z trzydziestu jeden dyscyplin. W czwartek w Biurze Rady Miasta sportowcom dyplomy wręczyli Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek.

- Dla mnie są to już czwarte pożegnania olimpijczyków. Gdańsk zawsze wystawiał mocną i skuteczną drużynę. Mamy nadzieję, że wielu z was zdobędzie na igrzyskach złoto lub przynajmniej podium. Zresztą samo uczestnictwo jest już wielkim sukcesem. Będziemy trzymać za was kciuki - powiedział do siedzących obok olimpijczyków prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

A kto pojedzie do Brazylii?

Piotr Myszka (żeglarstwo, AZS AWFiS), Łukasz Przybytek (żeglarstwo, AZS AWFiS), Paweł Kołodziński (żeglarstwo, AZS AWFiS), Tomasz Jabłoński (boks, Sako), Daria Pogorzelec (judo, SGKS Wybrzeże), Miłosz Jankowski (wioślarstwo, AZS AWFiS), Mateusz Biskup (wioślarstwo, AZS AWFiS), Diana Sokołowska (pływanie, AZS AWFiS), Mateusz Mika (siatkówka, Lotos Trefl)

- Chciałbym podziękować Miastu za wsparcie, zarówno mentalne jak i finansowe. Ale też za wiarę w nas - sportowców, że warto w nas inwestować. Jesteśmy grupą najlepszych z najlepszych - podkreślił Piotr Myszka, aktualny mistrz świata w klasie RS:X.

- Wstałem rano, popatrzyłem w lustro i - poza zmęczeniem, bo dopiero co wróciłem z Brazylii - zobaczyłem jedną, bardzo charakterystyczną rzecz: błysk w oku, taką pewność siebie, że to właśnie my wywalczyliśmy te kwalifikacje. Pojedziemy do Brazylii i damy z siebie wszystko, by godnie reprezentować Polskę i Gdańsk - dodał Myszka.

Do Rio de Janeiro udadzą się również tenisiści stołowi Natalia Partyka oraz Rafał Lis. Oni wezmą jednak udział w igrzyskach paraolimpijskich, które odbędą się w dniach 7-18 września.

Z tym, że udział Miki w igrzyskach nie jest jeszcze pewny. Na razie zawodnik jest w szerokiej kadrze reprezentacji i przygotowuje się w Spale do turnieju Final Six Ligi Światowej, który w środę rozpocznie się w Krakowie.

- Bardzo mi przykro, że nie mogłem wziąć udziału w uroczystości organizowanej przez prezydenta Adamowicza, ale tuż po powrocie z Nancy, gdzie rozgrywaliśmy ostatni turniej fazy interkontynentalnej Ligi Światowej, rozpoczęliśmy zgrupowanie w Spale przed Final Six. Bardzo dziękuję Miastu za okazywane wsparcie, a także wszystkim, którzy trzymają kciuki za nasze sukcesy - przekazał Mika za pośrednictwem oficjalnej strony Lotosu Trefla.

- W sumie gdańscy sportowcy zdobyli na igrzyskach 26 medali, w tym cztery złote. Liczymy, że liczba ta się powiększy - przyznał przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek.