Sopocka lekkoatletka Angelika Cichocka mistrzynią Europy w biegu na 1500 m!

Angelika Cichocka tuż po zdobyciu złotego medalu mistrzostw Europy w biegu na 1500 m (MICHAEL KOOREN/REUTERS)

Podczas rozgrywanych w Amsterdamie lekkoatletycznych mistrzostw Europy, zawodniczka SKLA Sopot Angelika Cichocka została mistrzynią Europy w biegu na 1500 m! To świetny prognostyk przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro.
28-letnia Cichocka jechała do Holandii jako jedna z faworytek do zwycięstwa. W tym roku na dystansie 1500 m szybciej od niej biegały w Europie tylko dwie Brytyjki - Laura Muir oraz Laura Weightman - jednak one nie stawiły się na starcie w Amsterdamie.

W biegu finałowym, rozgrywanym w niezwykle wolnym tempie, o wszystkim zadecydował finisz. Cichocka na ostatniej prostej w niesamowity sposób odjechała rywalkom i w kapitalnym stylu sięgnęło po złoty medal pokonując miejscową faworytkę Sifan Hassan. Trzecia była Irlandka Ciara Mageean.

Urodzona w Kartuzach Cichocka zawodniczką SKLA Sopot jest od czerwca 2015 roku. Wcześniej reprezentowała barwy AZS AWFiS Gdańsk oraz przez wiele lat Taleksu Borzytuchom (gmina w powiecie bytowskim). To właśnie w barwach tego klubu odnosiła swoje największe dotychczasowe sukcesy - halowe wicemistrzostwo świata w 2014 roku w Sopocie oraz halowe wicemistrzostwo Europy w 2015 r. w Pradze. Teraz wreszcie stanęła na najwyższym podium, co jest świetnym prognostykiem przed zbliżającymi się wielkimi krokami igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia). Tam oczywiście dojdą zawodniczki z Afryki i bardzo mocne Amerykanki, więc o medal będzie piekielnie ciężko, jednak biegaczka SKLA na pewno może powalczyć o wysokie miejsce. Tym bardziej, że od kilku lat coraz lepsze wyniki przynosi jej współpraca z braćmi Lewandowskimi - trenerem Tomaszem oraz jednym z najlepszych ośmiusetmetrowców na świecie Marcinem.

Oprócz Cichockiej w finałach zawodów w Amsterdamie walczyli jej koleżanka klubowa Anna Kiełbasińska oraz Przemysław Słowikowski (Flota Gdynia) - oboje jako członkowie sztafet 4x100 m. Polki zajęły ostatecznie 7. miejsce, natomiast Polacy zakończyli rywalizację na 6. pozycji.

Bez powodzenia startowały za to w mistrzostwach Europy dwie kolejne zawodniczki SKLA - oszczepniczka Marcelina Witek odpadła w eliminacjach rzutu oszczepem, natomiast siedmioboistka Karolina Tymińska nie ukończyła już pierwszej konkurencji - biegu na 100 m przez płotki - i wycofała się z dalszej rywalizacji.

W sumie Polacy zdobyli w Amsterdamie 12 krążków, w tym sześć złotych, pięć srebrnych oraz jeden brązowy i wygrali klasyfikację medalową.