Zakończyły się regaty Volvo Gdynia Sailing Days [ZDJĘCIA]

Przez ostatnie dziesięć dni na plaży w Gdyni odbywały się regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Na wodzie rywalizowały setki załóg. Nie zabrakło również olimpijczyków, którzy wystartują w Rio de Janeiro: Małgorzaty Białeckiej oraz Piotra Myszki.
Jan Marciniak i Kamil Kozioł (Aqua Włocławek/OKŻ Olsztyn) triumfowali w mistrzostwach Polski w sprincie w klasie 49er. W tej klasie rywalizowały cztery duety, które w niedzielę rozegrały trzy wyścigi finałowe. Wicemistrzami Polski zostali Wojciech Stolarczyk i Damian Knorps (Baza Mrągowo), a na trzeciej pozycji uplasowały się Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn).

Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin /WCSS) wygrali rywalizację w mistrzostwach Polski w sprincie w klasie 470. Są to także aktualni mistrzowie Polski w tej klasie - ten tytuł wywalczyli w zeszłym roku w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Srebrny medal zdobyli Kamil Cesarski i Beniamin Waszkiewicz, a na trzeciej pozycji znaleźli się koledzy z Bazy Mrągowo Marcin Urbański i Maciej Lipiński. W tej klasie rywalizowało dziewięć załóg.

Jachty regatowe i katamarany przez dwa dni rywalizowały w Pucharze VGSD.

W klasie Delphia-24 OD, w której ścigało się dziewięć łódek, najlepszy okazał się skipper Paweł Tarnowski, który z załogą Tomasz Bączkiewicz, Piotr Kucharski i Łukasz Kiwer (LM Gliwice) wygrał cztery z siedmiu wyścigów. Z kolei w klasie Scandinavia/Skippi 650 (pięciu uczestników) zwyciężył sternik Michał Kaczmarek z załogą Olaf Kowalski i Wojciech Marciniak (JKW Poznan). Ten tercet z okazał się najlepszy w pięciu z siedmiu startów. W katamaranie A-Class triumfował Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo Sopot), który wyprzedził 11 konkurentów. Natomiast w Hobie Cat 16 stawkę siedmiu załóg otworzyli Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo), a w Formula Open, w której rywalizowało sześć duetów, pierwsze miejsce zajęli Krzysztof Bassak i Piotr Siciński (YKP Warszawa).

Dunka Anne-Marie Rindom okazała się najlepsza w mistrzostwach Polski w sprincie w klasie Laser Radial. Tytuł mistrzyni kraju przypadł jednak drugiej w klasyfikacji generalnej Julii Stefaniak (AZS UW Warszawa).

Rindom to jedna z największych gwiazd, które wzięły udział w regatach Volvo Gdynia Sailing Days 2016. 25-letnia zawodniczka ma w dorobku dwa medale mistrzostw świata - w listopadzie 2015 roku w Omanie wywalczyła pierwsze miejsce, natomiast w kwietniu tego roku stanęła w Meksyku na najniższym stopniu podium. 25-letni Dunka właśnie w Gdyni sposobi się do swojego drugiego startu w igrzyskach - cztery lata temu zajęła w Londynie 13. pozycję.Kolejne miejsce zajęły mistrzyni Polski seniorek Paulina Czubachowska (UKS Fir Warszawa) oraz Natalia Stawiarska (AZS UW Warszawa). W tej klasie ścigało się 14 zawodniczek.

Uczestnicy igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) wygrali rywalizację w mistrzostwach Polski w sprincie w klasie RS:X.

Deskarze rywalizowali tylko w niedzielę. Drugie miejsca zajęli Zofia Klepacka (YKP Warszawa) i Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą).

Filip Ciszkiewicz został mistrzem Polski w sprincie w klasie Laser Standard. Zawodnik MKŻ Arki Gdynia pokonał 29 konkurentów.

Drugie miejsce zajął mistrz Polski juniorów w tej klasie Dawid Kania (ŻLKS Poznań), a na najniższym stopniu podium stanął Adrian Raczkowski (UKŻ Viking Toruń). Ubiegłoroczny złoty medalista Sebastian Kalafarski (UKŻ Viking) tym razem spróbował swoich sił w klasie Finn, ale bez powodzenia.

W gronie 14 zawodników najlepszy w sprincie w klasie Finn okazał się Jeremi Zimny (WKŻ Wolsztyn).Na drugiej pozycji uplasował się Miłosz Wojewski (OKŻ Olsztyn), a brązowy medal wywalczył Piotr Kula (GKŻ Gdańsk).