Mocny rywal szczypiornistek Vistalu w I rundzie Pucharu EHF

Piłkarki ręczne Vistalu w sezonie 2016/17 po raz kolejny wezmą udział w europejskich pucharach. W I rundzie rozgrywek o Puchar EHF gdynianki zmierzą się z węgierskim zespołem Alba Fehervar KC.
Vistal w poprzednim sezonie po raz trzeci z rzędu zdobył Puchar Polski (wywalczył również brąz mistrzostw Polski), ale ponieważ Europejska Federacja Piłki Ręcznej zdecydowała się na likwidację Pucharu Zdobywczyń Pucharów, tym razem gdyńska drużyna wystartuje w Pucharze EHF.

W sumie wystąpi w nim 59 drużyn. W I rundzie Vistal zmierzy się z węgierską Albą Fehervar KC. Zespół ten w minionym sezonie zajął 8. miejsce w rundzie zasadniczej tamtejszej ekstraklasy, jednak po play-off awansował na 6. lokatę i uzyskał prawo gry w europejskich pucharach.

Klub powstał w 1968 roku. W 2005 roku wygrał Puchar EHF, a w latach 2002 i 2014 doszedł do półfinału tych rozgrywek. Od wielu lat próbuje dobić się do podium ligi węgierskiej, ale do tej pory nie udało mu się zdobyć żadnego medalu. Obecnie o sile zespołu stanowią węgierskie kadrowiczki - Orsolya Herr, Szabina Mayer i Tamara Tilingera oraz spora armia zaciężna: Serbki Jelena Zivković i Biljana Filipović, Brazylijka Daniela Piedade, Francuzka Claudine Mendy, Macedonka Elena Gjeorgjievska oraz Japonka Mayuko Ishitate. Wszystkie to aktualne reprezentantki swoich krajów.

Pierwsze spotkanie rozegrane zostanie 10 lub 11 września na Węgrzech, rewanż w Gdyni odbędzie się tydzień później. Lepszy z pary Vistal - Alba w II rundzie zmierzy się z rumuńskim HCM Roman Neamt. Żeby awansować do fazy grupowej (16 drużyn) trzeba przejść trzy rundy.

Zespół Pawła Tetelewskiego przygotowania do nowego sezonu PGNiG Superligi (wystartuje on w pierwszy weekend września) rozpoczął w ten poniedziałek. W porównaniu z poprzednim sezonem drużynę opuściły Dunja Tasić (szuka klubu), Emilia Galińska (Neckarsulmer Sport-Union Handball) oraz Patrycja Kulwińska i Magdalena Mazur (obie urlop macierzyński). Póki co doszły z kolei Martyna Borysławska (UKS PCM Kościerzyna) oraz Joanna Szarawaga (Selgros Lublin).