Gdańska pływaczka Diana Sokołowska nie wystartuje w Rio de Janeiro

Pływaczka AZS AWFiS Gdańsk Diana Sokołowska nie wystąpi w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Mimo, że pierwotnie znalazła się w składzie reprezentacji Polski, do startu nie dopuściła jej światowa federacja pływacka.
20-letnia Sokołowska znalazła się na liście zawodników zakwalifikowanych na igrzyska (początek 5 sierpnia), opublikowanej 14 lipca przez Polski Komitet Olimpijski. W Rio de Janeiro miała wystartować na dystansie 200 m stylem dowolnym oraz w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym.

Zawodniczka zgłoszona została do igrzysk mimo, że nie wypełniła tzw. minimum A i nie została zaproszona do startu przez światową federację pływacką (FINA). Jednak jeszcze cztery lata temu każdy kraj mógł zgłosić do igrzysk jednego zawodnika z minimum B, a te Sokołowska wypełniła. Dlatego Polski Związek Pływacki zgłosił jej kandydaturę.

Okazało się jednak, że w niektórych punktach regulamin FINA jest sprzeczny i ostatecznie na listach startowych opublikowanych przez światową federację w konkurencji 200 m stylem dowolnym, wśród 44 zawodniczek nie znalazło się nazwisko Sokołowskiej (zobacz TUTAJ). W tej sytuacji nie mogłaby ona wystąpić również w sztafecie 4x100 m.

W całej sprawie interweniował Polski Komitet Olimpijski, jego rzecznik prasowy Henryk Urbaś poinformował nas nawet, że w środę wieczorem przyszło pismo od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, zezwalające Sokołowskiej na występ w igrzyskach. Ostatecznie okazało się, że zawodniczka jednak nie została dopuszczona do startu w Rio de Janeiro i do Brazylii nie pojedzie.

Tym samym liczba sportowców z woj. pomorskiego, którzy wystartują na igrzyskach zmniejszyła się z 17 do 16.