Lekkoatletyczne gwiazdy w Sopocie w drodze do Rio de Janeiro

Pięcioro medalistów niedawnych mistrzostw Europy w Amsterdamie wystartuje dziś w lekkoatletycznym Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły. Mityng, który będzie dla naszych olimpijczyków ostatnim sprawdzianem przed igrzyskami w Rio de Janeiro, rozpocznie się na Stadionie Leśnym w Sopocie o godz. 17.
Będzie to już 19. edycja zawodów upamiętniająca naszego najwybitniejszego oszczepnika w historii. Janusz Sidło w latach 1951-54 reprezentował barwy Spójni Gdańsk, zdobył w tym czasie złoty medal mistrzostw Europy (1954 Berno). Sukces ten powtórzył cztery lata później w Sztokholmie. W 1956 r. wywalczył w Melbourne srebrny medal igrzysk olimpijskich. W międzyczasie był rekordzistą świata, a swoją piękną karierę podsumował brązowym krążkiem mistrzostw Europy w Atenach (1969 r.).

Obecnie nasi oszczepnicy nie należą do czołówki światowej, ale tej konkurencji oczywiście nie mogło zabraknąć podczas mityngu w Sopocie. Z zawodników, którzy wystartują na Stadionie Leśnym najlepszy tegoroczny wynik ma Kacper Oleszczuk (80,97 m). Oszczepem rzucać będą również panie, w tym utalentowana 21-letnia Marcelina Witek z SKLA Sopot.

Największą gwiazdami zawodów będą jednak inni miotacze. Wśród nich przede wszystkim dyskobol Piotr Małachowski. Wicemistrz olimpijski z Pekinu i trzykrotny medalista mistrzostw świata (w tym złoty z 2015 r. również z Pekinu), kilkanaście dni temu wywalczył tytuł mistrza Europy i otwiera listy najlepszych tegorocznych wyników (68,15 m). Przy sprzyjających warunkach może pokusić się w Sopocie o poprawę tego rezultatu, a naciskać powinien go brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata Robert Urbanek. 

Równie ciekawie będzie w konkursie pchnięcia kulą, gdzie odchodzący powoli mistrz Tomasz Majewski (złoty medalista olimpijski z Pekinu i Londynu, start w Rio de Janeiro zakończy jego karierę), zmierzy się ze wschodzącą gwiazdą tej konkurencji Konradem Bukowieckim. 19-letni zawodnik niedawno został w Bydgoszczy mistrzem świata juniorów, bijąc fenomenalnym wynikiem 23,34 m rekord świata w tej kategorii wiekowej. Kilka dni wcześniej tylko jednego centymetra zabrakło mu do brązowego medalu mistrzostw Europy.

Emocji nie zabraknie również na bieżni. Przede wszystkim w rywalizacja kobiet na 1000 m, w którym zmierzą się za sobą wszystkie najlepsze polskie zawodniczki na średnich dystansach - zawodniczka SKLA Sopot Angelika Cichocka (mistrzyni Europy z Amsterdamu na 1500 m), Joanna Jóźwik (brązowa medalistka mistrzostw Europy na 800 m w Zurychu w 2014 r.) oraz młodziutka Sofia Ennaoui. Rywalizować będzie z nimi solidna Ukrainka Anastazja Tkaczuk. Taka obsada gwarantuje szybki bieg, który może zakończyć się ustanowieniem najlepszego tegorocznego wyniku na świecie na tym nietypowym dystansie. Do tej pory należy on do Szwedki Lovisy Lindh (2.36,04).

Z medalistów ostatnich mistrzostw Europy zobaczymy jeszcze: Joannę Linkiewicz (srebro), w biegu na 400 m przez płotki zmierzy się ona z trzema innymi finalistami z Amsterdamu - Białorusinką Katsiaryną Belanowicz, Dunką Stiną Troest oraz Emilią Ankiewicz, również "srebrnego" trójskoczka Karola Hoffmanna, którego najgroźniejszym rywalem będzie świetny Francuz Benjamin Compaore (mistrz Europy sprzed dwóch lat) oraz czterystumetrowca Rafała Omelko (srebro w sztafecie 4x400 m) - nietypowo w biegu na 200 m.

Ciekawie powinno być również w biegu kobiet na 400 m, w którym wystartuje cała polska czołówka z Justyną Święty i Małgorzatą Hołub na czele oraz trójskoku kobiet, gdzie 4. w Amsterdamie Anna Jagaciak-Michalska powalczy z Jamajką Kimberley Williams (brązowa medalistka halowych mistrzostw świata w Sopocie w 2014 r.)

Z olimpijczyków z SKLA Sopot oprócz Cichockiej wystartuje jeszcze Anna Kiełbasińska w biegu na 100 m. Zabraknie natomiast narzekającego na drobny uraz kolana Patryka Dobka (400 m przez płotki) i wieloboistki Karoliny Tymińskiej.

Zawody na Stadionie Leśnym rozpoczną się o godz. 17. Dla kibiców wstęp wolny.

Plan konkurencji:

kobiety: 100 m, 400 m, 1000 m (Bursztynowa Mila), 400 m ppł, trójskok, rzut oszczepem

mężczyźni: 100 m, 200 m, 3000 m (Bursztynowa Mila), 400 m ppł, trójskok, skok wzwyż, rzut dyskiem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą