Wielki żużel w Gdańsku. 14 sierpnia zawody z mocniejszą obsadą niż Grand Prix

14 sierpnia na torze im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Obsada zawodów jest znakomita, a organizatorzy spodziewają się wielu kibiców na stadionie. Początek o godz. 19.
- Turniej jest bardzo prestiżowy, gdyż wyłania najlepszego żużlowca najlepszej ligi na świecie. Można powiedzieć, że są to nieoficjalne jednodniowe indywidualne mistrzostwa świata - podkreśla prezes Speedway Ekstraligi Wojciech Stępniewski.

Będzie to już trzecia edycja IMM. Poprzednie odbywały się w Tarnowie i Lesznie, a wygrywali je kolejno Emil Sajtutdinow i Grigorij Łaguta. Tym razem wybór padł na Gdańsk, chociaż miejscowa drużyna nie występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej.

- Generalnie naszą ideą było aby Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbywały się na torach ekstraligowych. W tym roku zasada ta została złamana, tak naprawdę z dwóch powodów. Raz, że mamy tak znakomitego partnera, jakim jest Miasto Gdańsk. Po drugie Unia Leszno, która początkowo wykazywała chęć ponownej organizacji, ostatecznie zrezygnowała - mówi Stępniewski.

- To dla nas wielka sprawa. Na co dzień gdańscy kibice nie mają możliwości oglądania na żywo tak znakomitych żużlowców - mówi wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski.

W środę w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku odbyło się losowanie numerów. W zawodach wystartuje piętnastu zawodników z najwyższą średnią biegopunktową w PGE Ekstralidze. Ponadto organizatorzy przyznali dziką kartę Krystianowi Pieszczkowi, a więc wychowankowi gdańskiego klubu.

- Krystian w ostatnim czasie prezentuje zwyżkę formy, stąd decyzja o przyznaniu mu dzikiej karty - mówi Stępniewski.

Lista startowa- Dziękuję organizatorom za umożliwienie mi startu w tak prestiżowej imprezie - zaznacza Pieszczek. - Będą chciał się pokazać z jak najlepszej strony. Zdaję sobie sprawę, że stawka jest niesamowicie wyrównana i tak naprawdę każdy może wygrać - dodaje Pieszczek.

A jest o co walczyć, bo łączna pula nagród oscyluje w okolicach 150 tys. złotych. Każdy zawodnik ma gwarantowaną stawkę za uczestnictwo, a ponadto przewidziano rzecz jasna nagrody za zajęcie poszczególnych miejsc.

Bilety na IMM Ekstraligi można nabywać za pośrednictwem stron internetowych: kupbilet.pl, speedway-shop.pl, kibicfanshop.pl, a także w punktach stacjonarnych: w Galerii Bałtyckiej oraz Centrum Handlowym Riviera.

- Przedsprzedaż biletów trwa od 22 czerwca i trwać będzie do 7 sierpnia. W przedsprzedaży wejściówki są o 10 złotych tańsze - mówi prezes Kfsport SC Maciej Polny. - Do tej pory sprzedaliśmy 1,5 tys. biletów - dodaje.

Organizatorzy mają nadzieję, że oprócz typowych fanów żużla na stadionie zjawią się zwykli turyści. Zawody odbywać się przecież będą w czasie Jarmarku św. Dominika.

Co ciekawe w Gdańsku marzą o kolejnych tego typu imprezach, ale już nie na stadionie przy Długich Ogrodach, lecz... Stadionie Energa Gdańsk.

- Robiliśmy już dwukrotnie do tego przymiarki. Nie wyszło. Mam nadzieję, że za trzecim razem się uda i ponad 20 tys. kibiców będzie mogło podziwiać najlepszych żużlowców najlepszej ligi świata - podkreśla Bojanowski.