Szczypiorniści Wybrzeża zagrają w elicie. Na początek mecz z Vive Tauron Kielce

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk otrzymali dziką kartę i w przyszłym sezonie występować będą w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Gdańszczanie zainaugurują rozgrywki meczem w ERGO Arenie z mistrzem kraju i zwycięzcą Ligi Mistrzów Vive Tauron Kielce.
Superliga sp. z o.o. ma prowadzić, rozwijać i promować rozgrywki ligi zawodowej w piłce ręcznej mężczyzn. Zagra w niej 14 zespołów - w tym dzięki "dzikiej karcie" także Wybrzeże Gdańsk. Gdańszczanie otrzymali tę szansę dzięki spełnieniu szeregu warunków koniecznych do występowania w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Utworzenie ligi zawodowej otworzyło czerwono-biało-niebieskim furtkę do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. Mimo braku bezpośredniego awansu do Superligi, Wybrzeże otrzymało szansę uzyskania tzw. "dzikiej karty" upoważniającej do gry w lidze zawodowej. Aby uzyskać licencję zarząd musiał spełnić wiele kryteriów.

- Szereg wymogów o charakterze finansowym takich jak m.in. brak zaległości wobec organów administracji publicznej takich jak Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby wniosek o nadanie licencji był skuteczny, niezbędne było stworzenie szczegółowych założeń budżetowych - popartych konkretnymi podstawami - na okres najbliższych 12 miesięcy, uwzględniających w szczególności: przewidywane wynagrodzenia, planowane przychody itp. Bardzo istotnym kryterium jest również stabilna sytuacja związana z pozyskanymi do współpracy sponsorami, jak również dywersyfikacja źródeł finansowania, co również udało nam się osiągnąć - wylicza odpowiedzialna za wniosek licencyjny mecenas Iwona Ruszczyk.

Uzyskanie dzikiej karty i gra w lidze zawodowej jest owocem solidnej pracy wszystkich, którzy skupiają się wokół klubu. To niewątpliwy, wspólny sukces klubu, sponsorów i partnerów. Do sytuacji, w której zaproszono klub do ligi doprowadziły działania zarządu klubu, który konsekwentnie i nieustannie dążył do utrzymania stabilnej sytuacji finansowej poprzez zarządzanie i gospodarowanie realnym budżetem klubu. To także stała i długoletnia współpraca grona sponsorów i partnerów klubu. Bez zaufania i wsparcia wielu firm i instytucji, które razem z klubem dążyły do nieustannego rozwoju tej dyscypliny i zespołu, Wybrzeże Gdańsk nie byłoby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj.

Zaproponowana przez Superligę sp. z.o.o. forma rozgrywek ma dążyć do profesjonalizacji ligi, stabilizacji finansowej uczestniczących klubów i realnego umocnienia pozycji polskiej ligi w Europie. Wybrzeże Gdańsk kiedyś było potęgą nie tylko w kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Zaproszenie do udziału w lidze zawodowej i tym samym powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej jest ogromną szansą, której gdański klub z pewnością nie zaprzepaści.

- Piłka ręczna na wybrzeżu to olbrzymie tradycje, sukcesy zarówno ligowe jak i pucharowe, chcielibyśmy aby udało nam się powrócić do tych chwalebnych lat - skomentował prezes klubu Mariusz Zawadzki.

Terminarz sezonu 2016/17 ma zostać zatwierdzony w najbliższych dniach, jednak już dzisiaj wiadomo, że gdańszczanie zainaugurują rozgrywki 10 lub 14 września. Do ERGO Areny przyjedzie nie byle kto, bo aktualny mistrz kraju i zwycięzca elitarnej Ligi Mistrzów Vive Tauron Kielce.

Skład ligi zawodowej:

Vive Tauron Kielce, Orlen Wisła Płock, Azoty Puławy, MMTS Kwidzyn, Górnik Zabrze, KPR Legionowo, Zagłębie Lubin, Chrobry Głogów, Gwardia Opole i Pogoń Szczecin, Meble Wójcik Elbląg, Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, PGE Stal Mielec, Wybrzeże Gdańsk.