Anna Rogowska wygrała w Bydgoszczy. Skoczyła 4,76 m

Wysoka forma mistrzyni świata. Sopocianka wygrała konkurs tyczkarek podczas mityngu Pedros Cup w Bydgoszczy. 4,76 m to drugi w tym roku wynik na świecie w hali.
Rogowska sezon rozpoczęła bez wyrazu (zaledwie 4,46 m w pierwszym starcie w Moskwie), ale już sobotni występ w Doniecku zwiastował jej zwyżkującą formę. 4,70 m było dobrą zaliczką na kolejne starty, pierwsze profity Rogowska zebrała wczoraj w Bydgoszczy. - Uwielbiam skakać na "pedrosie", atmosfera zawodów bardzo mi odpowiada, kibice są wspaniali. Aż chce się skakać - mówiła przed zawodami, na których rok temu pobiła halowy rekord Polski (4,81 m). Teraz chciała go poprawić.

Zawodniczka SKLA Sopot zaczęła od rozgrzewkowego 4,40 m (pokonane w pierwszej próbie), potem w drugiej próbie zaliczyła 4,58 m. Schody zaczęły się na wysokości 4,70 m. Po nieudanym pierwszym skoku, dwie kolejne próby Rogowska przeniosła na 4,76 m. Tę wysokość udało się pokonać za drugim razem. Potem zaatakowała halowy rekord Polski, ale dwie pierwsze próby na wysokości 4,82 m były nieudane. Czująca się wyjątkowo dobrze w środowy wieczór Rogowska ostatnią próbę przeniosła na 4,84 m, co oznaczałoby absolutny rekord Polski (aktualny - 4,83 m - należy również do sopocianki i został ustanowiony w 2005 roku). Była ona jednak nieudana.

Z wynikiem 4,76 m Rogowska awansowała na 2. miejsce na liście najlepszych w tym roku tyczkarek na świecie (ex equo z Niemką Silke Spiegelburg). Wyżej skakała tylko Rosjanka Jelena Isinbajewa (4,85 m).

Słabo zaprezentowała się największa krajowa rywalka Monika Pyrek (4,40 m i 4. miejsce), dla której był to dopiero drugi występ po długiej przerwie (wykorzystanej m.in. na start w "Tańcu z Gwaizdami"). Tuż za nią uplasowała się zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk Karmen Bunikowska (4,20 m).

W zawodach nie wystąpiły awizowane wcześniej Brazylijka Fabiana Murer (kontuzja odniesiona podczas mityngu w Doniecku) oraz wspomniana Spiegelburg. Ta druga przyjechała nawet do Bydgoszczy, ale dzień przed zawodami dopadło ją bardzo silne przeziębienie i zawodniczka postanowiła wycofać się z mityngu.

Wyniki:

1. Anna Rogowska (SKLA Sopot) 4,76 m, 2. Swietłana Fieofanowa (Rosja) 4,70 m, 3. Holly Bleasdale (Wlk. Brytania) 4,50 m, 4. Monika Pyrek (MKL Szczecin) 4,40 m, 5. Karmen Bunikowska (AZS AWFiS Gdańsk) 4,20 m, 6. Kate Dennison (Wlk. Brytania) 4,20 m.