Anna Rogowska chce rekordu Polski. Już w niedzielę?

Podczas ostatniego mityngu Pedro's Cup Anna Rogowska bez powodzenia atakowała absolutny rekord Polski w skoku o tyczce. Kolejna próba w niedzielę, podczas halowych mistrzostw Polski w Spale.
Sezon halowy sopocianka rozpoczęła bez rewelacji (4,46 m i 5. miejsce na początku lutego w Moskwie), ale dwa kolejne starty pokazały, że z formą jest wszystko w porządku.

Polecamy - Trójmiejski sport na żywoW Doniecku (4,70 m), a szczególnie ostatnio w Bydgoszczy Rogowska fruwała już bardzo wysoko. W mityngu Pedro's Cup po tym, jak skokiem na 4,76 m zapewniła sobie zwycięstwo w konkursie, najpierw zaatakowała halowy rekord Polski (wynosi on aktualnie 4,81 m), a potem nawet ten absolutny (4,83 m). Oba rekordy należą zresztą do Rogowskiej, ale temu ze stadionu urosła już mała bródka. Sopocianka pobiła go 26 sierpnia 2005 r. podczas mityngu Złotej Ligi w Brukseli. Od tamtego czasu próbowała go poprawić kilka razy, jednak do tej pory się nie udało.

- Ania chciałaby w Spale zaatakować rekord Polski, na początek ten halowy, ale dopiero po rozgrzewce zadecydujemy, czy podejmie taką próbę - mówi trener Jacek Torliński. - Dwa ostatnie konkursy w Doniecku i Bydgoszczy były dla niej wyczerpujące, dlatego jeśli nie będzie się czuć na siłach, nie chcemy szarżować. Najważniejszą imprezą w sezonie halowym są bowiem dla nas mistrzostwa Europy w Paryżu [odbędą się w dniach 4-6 marca] - podkreśla Torliński.

Celem Rogowskiej podczas mistrzostw Polski w Spale jest głównie rekord kraju, bo złoty medal - jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego - ma praktycznie w kieszeni. Na starcie zabraknie bowiem Moniki Pyrek, która nie jest zresztą w najwyższej formie (po długiej przerwie wróciła do skakania tydzień temu w Doniecku). Ona tytułów halowej mistrzyni Polski ma w bród - na 13 konkursów (w skoku o tyczce kobiet medale halowych mistrzostw Polski po raz pierwszy rozdano w 1998 r.) aż 11 razy stawała na najwyższym stopniu podium. Rogowska wyrwała jej złoty medal tylko dwa razy - w 2007 i 2010 r.

Konkurs tyczkarek rozpocznie się w niedzielę o godz. 15.

6

Tyle razy w trakcie kariery Rogowska skoczyła 4,80 m lub wyżej