Gutkowski jako pierwszy Polak ukończył regaty Velux 5 Oceans. Opłynął cały glob!

Dziś o 15.07 w La Rochelle zakończył swój rejs Zbigniew Gutkowski. Gdańszczanin w klasyfikacji generalnej regat samotników Velux 5 Oceans zajął drugie miejsce.
Właśnie z La Rochelle 17 października ubiegłego roku pięciu śmiałków wypłynęło by w samotnym rejsie okrążyć glob. Cała trasa była podzielona na etapy. Przystanki znajdowały się w Kapsztadzie (RPA), Wellington (Nowa Zelandia), Punta del Este (Urugwaj) i Charleston (USA). Ostatni etap to powrót do portu w którym zaczęła się rywalizacja.

Gutkowski stał się pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Velux 5 Oceans. Ukończył tę rywalizację i tym samym stał się 183 osobą na świecie, która w samotnym rejsie opłynęła glob.

Trzech śmiałków już zakończyło swoje rejsy. Na trasie jest jeszcze Kanadyjczyk Derek Hatfield, który ma szanse na zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej. Z rywalizacji na drugim etapie wycofał się Christophe Bullens ze względu na kłopoty z jachtem.

Klasyfikacja Velux 5 Oceans (po dopłynięciu trzech żeglarzy do mety): 1. Brad Van Liew 73 punkty; 2. Zbigniew Gutkowski 53; 3. Chris Stanmore-Major 48; 4. Derek Hatfield 43.