Sport.pl

Grzegorz Ryś trenerem beniaminka PlusLigi. Pierwszym transferem Łomacz

Beniaminek siatkarskiej PlusLigi - Lotos Trefl Gdańsk ma nowego trenera. Został nim były szkoleniowiec reprezentacji Egiptu Grzegorz Ryś. Natomiast rozgrywającym gdańskiego zespołu będzie w nowym sezonie Grzegorz Łomacz.
Lotos Trefl wywalczył w minionym sezonie awans do PlusLigi. Niespodziewanie z klubem rozstał się jednak dotychczasowy trener Dariusz Luks. Lotos Trefl potrzebował nieco ponad tygodnia, aby znaleźć nowego szkoleniowca. - Wszystko jest pod kontrolą. Nie obawiamy się, że zbyt wolno budujemy zespół. Myślę, że do końca pierwszego tygodnia czerwca będziemy mieli zamknięty skład - mówi prezes Trefla Kazimierz Wierzbicki.

Ryś to były siatkarz, grał w Stali Nysa, Włókniarzu Bielsko-Biała, Beskidzie Andrychów oraz Górniku Radom. Jako trener Ryś zyskał miano specjalisty od juniorów. Z reprezentacją Polski - rocznik 1983 - zdobył m.in. srebrny medal mistrzostw Europy. Ryś prowadził również AZS Olsztyn, sięgając z tym klubem dwukrotnie po wicemistrzostwo Polski. W latach 2005-2006 nowy trener Lotosu Trefl był szkoleniowcem reprezentacji Egiptu, z którą awansował do mistrzostw świata. W minionych rozgrywkach od lutego prowadził zespół Avii Świdnik, ale nie uchronił jej przed spadkiem z I ligi.

Prezes Wierzbicki jako główny cel postawił Rysiowi zbudowanie zespołu, który utrzyma się w lidze, czyli na koniec sezonu 2011/2012 zajmie siódme lub ósme miejsce. Kontrakt z Rysiem został podpisany na trzy lata.

Już za zgodą trenera rozgrywającym Lotosu Trefl został Łomacz - wielokrotny reprezentant Polski, w ostatnich sezonach siatkarz Jastrzębskiego Węgla. Rozgrywający zdecydował się opuścić swój poprzedni klub, ponieważ nie satysfakcjonowała go rola zmiennika. W gdańskim zespole będzie on podstawowym siatkarzem. Niewykluczone, że w ślady Łomacza pójdzie inny były reprezentant Polski Radosław Wnuk, który także chciałby opuścić ławkę rezerwowych, ale w tym wypadku mistrza Polski PGE Skry Bełchatów.

Więcej o: