Groźny wypadek Anny Rogowskiej podczas zawodów w Sopocie. Pękła tyczka

Anna Rogowska, mistrzyni świata w skoku o tyczce i jedna z nadziei na złoto podczas przyszłorocznych igrzysk w Londynie, doznała poważnego urazu dłoni podczas rozgrywanego w Sopocie konkursu Green Up Tyczka na Molo 2011. Podczas jednej z prób tyczka zawodniczki... pękła. Rogowską zabrała karetka, a pierwsze diagnozy mówią o nawet kilkutygodniowym rozbracie ze sportem. Nie wiadomo, czy wystartuje na sierpniowych mistrzostwach świata w Taegu.

Znajdującej się ostatnio w znakomitej formie Rogowskiej podczas zawodów w Sopocie przy jednej z prób pękła tyczka, a zawodniczka będąc już w górze upadła na zeskok. Doznała bolesnego rozcięcia dłoni. Do zdarzenia doszło gdy zawodniczka SKLA Sopot próbowała pokonać wysokość 4,70 m. Z sopockiego mola zabrała ją karetka pogotowia. Pierwsze diagnozy nie są pomyślne, mówi się o kilku tygodniach rehabilitacji. Mniej optymistyczny wariant zakłada nawet absencję Rogowskiej podczas mistrzostw świata w lekkoatletyce, które rozpoczną się 27 sierpnia w Taegu w Korei Południowej. Polka miała tam być jedną z faworytek do złotego medalu.

- Niestety takie sytuacje w skokach o tyczce się zdarzają. - mówi nam Monika Pyrek, znakomita polska tyczkarka startująca razem z Rogowską na konkursie w Sopocie. - Niedawno podobna sytuacja zdarzyła się na mityngu w Czechach. Nie wynika to z błędu skaczącego, tylko z wadliwej konstrukcji tyczek.

Zawody Green Up Tyczka na Molo 2011 wygrała Niemka Martina Strutz, która już w pierwszej próbie skoczyła 4,70 m. Było to dla niej czwarte zwycięstwo w czwartym kolejnym konkursie. Drugie miejsce zajęła właśnie Rogowska, której przed wypadkiem udało się skoczyć 4,60 m.

Rogowska olimpijską nadzieją

30-letnia tyczkarka jest jedną z faworytek na mistrzostwa świata w Korei, a także jedną z polskich nadziei na złoto podczas przyszłorocznych igrzysk w Londynie. W sierpniu w Taegu ma bronić złotego medalu mistrzostw świata wywalczonego w Berlinie w 2009 roku.

Rogowska to także brązowa medalistka igrzysk w Atenach (2004). W tym roku w Paryżu na mistrzostwach świata w hali wywalczyła także złoty medal, a skokiem na wysokość 4,85 ustanowiła nowy rekord Polski.

Ostatnio była w rewelacyjnej formie. Nieco ponad dwa tygodnie temu po raz pierwszy w karierze wygrała zawody Diamentowej Ligi w amerykańskim Eugene. Pokonała wtedy wysokość 4,68. Tydzień później podczas drużynowych mistrzostw Europy w Sztokholmie pokonała wysokość 4,75.