Sport.pl

Ekspert Polsatu Sport: Lotos Trefl to zespół na medal!

- Tak. To jest zespół na medal! Lotos Trefl już zaczyna potwierdzać, że jest silny. Po raz drugi pokonał choćby Zaksę. Udowadnia zatem, że to wcale nie jest koniec jego możliwości i na wyższy pułap już nie wskoczy - mówi Ireneusz Mazur, były trener reprezentacji Polski, a obecnie ekspert i komentator w stacji Polsat Sport.
Gdańszczanie są rewelacją tego sezonu PlusLigi. Zespół zbudowany wedle koncepcji trenera Andrei Anastasiego spisuje się świetnie. Lotos Trefl wygrał 14 z 16 meczów i coraz głośniej mówi się, że w Gdańsku narodziła się drużyna na medal. Podobnego zdania jest ekspert Polsatu Sport.

- Tak. To jest zespół na medal! Oczywiście w drużynie panuje duży spokój i za to należy się wszystkim zawodnikom, trenerom i działaczom szacunek. Oni jednak muszą utrzymać na wodzy swoje oczekiwania. My z kolei możemy stać z boku i oceniać. Oczywiście trzeba pamiętać, że pierwsza runda zawsze ma swoją historię. A druga część sezonu jest pewną dokumentacją tego, co się wcześniej pokazało. Lotos Trefl jednak już zaczyna potwierdzać, że jest silny. Po raz drugi pokonał choćby Zaksę. Udowadnia zatem, że to wcale nie jest koniec jego możliwości i na wyższy pułap już nie wskoczy - uważa Mazur w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

- To jest zespół, który nadal się rozwija, ma ogromne możliwości i potrafi z nich korzystać. Oczywiście nie można na tej drużynie wywierać ogromnej presji i nie warto też zapeszać. Ale nie zmienia to faktu, że gdański zespół można postrzegać jako jednego z kandydatów do medalu. Śmiało i odważnie! To też w pewien sposób może wesprzeć tę drużynę. Przed sezonem mówiło się w Gdańsku: walczymy o play-offy. Jeżeli jednak pojawiła się przed drużyną wielka szansa, to trzeba ją po prostu wykorzystać. Nie ma na co czekać. Następny sezon przecież może być zupełnie inny - dodaje były siatkarz i trener reprezentacji Polski.

Według niego siła gdańszczan tkwi w szczęśliwym doborze zawodników. Marco Falaschi już wyrósł na jednego z najlepszych rozgrywających ligi, Mateusz Mika ma świetny sezon, dobrze spisują się także Murphy Troy, Sebastian Schwarz, dużo do zespołu wnoszą Wojciech Grzyb i Bartosz Gawryszewski, no i doświadczeniem służy libero Piotr Gacek.

- Bardzo ważne było też podpisanie kontraktu z trenerem Andreą Anastasim, który doskonale wpisał się nie tylko w oczekiwania, ale też w klimat tej drużyny. Głównie dzięki tym dwóm czynnikom w Gdańsku pojawił się team spirit [duch drużyny - dop. aut.]. Moim zdaniem nawet jeżeli ta drużyna będzie miała słabsze momenty, to dzięki świetnemu klimatowi, który w niej panuje, wyjdzie ona nawet z największych tarapatów - podkreśla Mazur, który w samych superlatywach wypowiada się o włoskim szkoleniowcu.

- To jest trener, który doskonale pasuje do tego klimatu, który powstał w Gdańsku. Potrafi on prowadzić drużynę i czyta grę na bieżąco. Nie opiera się tylko na tym, czy mu ktoś przyniesie jakąś kartkę czy szepnie coś do słuchawki w trakcie meczu. Mało tego. To nie tylko świetny fachowiec, ale też PR-owiec. Potrafi doskonale sprzedać swoją osobowość, ale też i całą drużynę. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu. To są cechy przywódcze, które u trenera Anastasiego widać właściwie w każdym momencie. Jeżeli na przykład jest jakaś sytuacja trudna, kryzysowa, a on podnosi głos, to wszyscy go słuchają i są świadomi tego, że da im jakąś radę. Mogę przyznać otwarcie, że cenię trenera Anastasiego za to, jak prowadzi zespół - analizuje Mazur.

TRÓJMIEJSCY SPORTOWCY W SOCIAL MEDIACH


Więcej o:

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 VERVA Warszawa 51 56:17 18 2
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 49 53:17 16 3
3 PGE Skra Bełchatów 46 50:19 15 4
4 Jastrzębski Węgiel 41 45:25 15 4
5 Trefl Gdańsk 28 38:36 9 10
6 GKS Katowice 28 42:43 9 10
7 MKS Ślepsk Suwałki 25 34:45 9 11
8 Cerrad Czarni Radom 25 35:41 8 11
9 Aluron Virtu CMC Zawiercie 21 27:42 7 12
10 Cuprum Lubin 21 30:48 7 14
11 Indykpol AZS Olsztyn 20 33:45 7 12
12 Asseco Resovia 20 29:45 6 13
13 MKS Będzin 19 29:45 7 12
14 BKS Visła Bydgoszcz 11 22:55 2 17

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały