Kryzys zażegnany. Lotos Trefl znów wygrywa i jest w Final Four Pucharu Polski

Po dwóch porażkach w PlusLidze siatkarze Lotosu Trefl znów wygrywają. Gdańszczanie pokonali w Ergo Arenie Transfer Bydgoszcz 3:1 i awansowali do turnieju finałowego Pucharu Polski.
W pierwszym secie gdańscy siatkarze dali się zaskoczyć odważnie grającym zawodnikom Transferu, którzy szybko wyszli na prowadzenie 5:1. Kilkupunktową przewagę zdołali utrzymać do drugiej przerwy technicznej, na którą schodzili z sześcioma punktami zapasu nad Lotosem Treflem (16:10). Wówczas podopieczni Andrei Anastasiego zerwali się do ataku. Po zbiciu Murphy'ego Troya, pomyłce w ataku Jakuba Jarosza z Transferu i dwóch asach serwisowych Mateusza Miki gdańszczanie doprowadzili do stanu 16:17. Gra punkt za punkt trwała do stanu 19:20, ale w końcówce Lotos Trefl spisał się fatalnie i nie był w stanie skończyć ani jednej piłki. Nie mylili się za to siatkarze z Bydgoszczy, którzy wygrali pierwszą partię 25:19.

Pomni złego początku inauguracyjnego seta gospodarze w drugiej odsłonie meczu zagrali już w pełni skoncentrowani i od pierwszych piłek to oni dyktowali warunki gry. Gdańszczanie od początku zaczęli budować swoją przewagę przede wszystkim dzięki swojej dobrej grze, ale również ze względu na liczne błędy rywala. Już w połowie seta było wiadomo, że padnie on łupem drużyny Anastasiego. Kwestią do wyjaśnienia były tylko rozmiary wygranej Lotosu Trefla. W drugiej części tej partii gdańszczanie dokonali dzieła zniszczenia i od stanu 16:11 zdobyli sześć punktów z rzędu. Ostatecznie udało im się rozbić Transfer 25:13 i wyrównać stan meczu.

Po dotkliwej porażce bydgoszczanie w trzecim secie odzyskali wigor i toczyli z gdańszczanami wyrównaną walką punkt za punkt. O wygranej Lotosu Trefla zadecydowała skuteczniejsza gra po drugiej przerwie technicznej. Po dwóch atakach Miki ze skrzydła oraz asie serwisowym Wojciecha Grzyba podopieczni Anastasiego uciekli rywalom na trzy punkty (20:17) i choć Transfer zdołał odpowiedzieć i doprowadzić do stanu 21:20, to po kolejnym zbiciu Miki oraz bloku na Jaroszu odzyskał bezpieczną przewagę i zwyciężył 25:21.

Czwarty set do złudzenia przypominał drugą partię. Podobnie jak w niej gdańscy siatkarze od początku uciekali rywalom wynikiem i z biegiem czasu wypracowali sobie ponad 10-punktową przewagę, która pozwoliła im bez kłopotu wygrać 25:13.

Dzięki wygranej z Transferem gdańszczanie wywalczyli awans do turnieju finałowego Pucharu Polski, w którym oprócz nich zagrają PGE Skra Bełchatów, Asseco Resovia oraz zwycięzca z pary Jastrzębski Węgiel - Banimex Będzin (to spotkanie odbędzie się 25 marca). Turniej Final Four PP zaplanowano na 18-19 kwietnia. Jego organizator nie jest jeszcze ustalony.

Lotos Trefl Gdańsk - Transfer Bydgoszcz 3:1

Sety: 19:25, 25:13, 25:21, 25:13

Lotos Trefl: Falaschi, Mika, Grzyb, Troy, Schwarz, Gawryszewski, Gacek (libero) oraz Wierzbowski, Schulz, Czunkiewicz

Transfer: Woicki, Cupković, Gunia, Jarosz, Nally, Jurkiewicz, Murek (libero) oraz Marshall, Duff, Waliński, Bonisławski (libero)