Sport.pl

Żelazna "siódemka" w komplecie. Sebastian Schwarz w Lotosie Treflu na kolejny rok

Żelazna "siódemka" Lotosu Trefla Gdańsk w komplecie. Do zakontraktowanych wcześniej podstawowych zawodników zespołu Andrei Anastasiego dołączył Sebastian Schwarz, który przedłużył umowę o kolejny rok.
Utrzymanie podstawowej kadry Lotosu Trefla można uznać za sukces działaczy. Najpierw umowę z gdańskim klubem przedłużył główny architekt sukcesów gdańszczan w poprzednim sezonie, Andrea Anastasi, a po nim nowe kontrakty parafowali kolejni siatkarze - Mateusz Mika, Piotr Gacek, Murphy Troy, Marco Falaschi, Wojciech Grzyb, Bartosz Gawryszewski. Jako ostatni podpis pod kontraktem złożył przyjmujący Sebastian Schwarz.

30-letni dziś Schwarz do gdańskiej drużyny przyszedł przed rokiem. Wcześniej grał w klubach niemieckich i włoskich. W swojej ojczyźnie największe sukcesy odnosił w barwach VfB Friedrichshafen i Generali Haching, zdobywając łącznie dwa tytuły mistrza Niemiec i cztery krajowe puchary. Z pierwszym z tych zespołów triumfował także w elitarnej Lidze Mistrzów.

Na włoskiej ziemi spędził łącznie cztery lata, reprezentując kluby z Cremy, Perugii i Padwy. Już pierwszy sezon gry w Gdańsku wzbogacił o kolejne triumfy - wicemistrzostwo i Puchar Polski.

- Zdecydowałem się zostać w Gdańsku, bo to idealne miejsce do gry w siatkówkę na najwyższym poziomie. Lotos Trefl to dobrze zorganizowany klub z jasno określonym planem rozwoju, znakomitym trenerem, świetnym składem i fantastycznymi kibicami, a ponadto jego siedzibą jest piękne miasto. Przed nami kolejny ciężki sezon, bo wiele zespołów w PlusLidze dodatkowo się wzmocniło, a ponadto czeka nas rywalizacja w Europie, ale ja chcę walczyć o medale we wszystkich rozgrywkach - mówi Schwarz.

W poprzednim sezonie niemiecki przyjmujący wystąpił w 33 z 35 meczów Lotosu Trefla, 32 z nich rozpoczynając w wyjściowej szóstce. I stanowił o sile zespołu Anastasiego. Średnio w każdym spotkaniu zdobywał 11,5 punktu i dwa razy otrzymywał tytuł MVP. Świetne zawody rozegrał również w finale Pucharu Polski, kiedy zdobył 21 oczek i walnie przyczynił się do wywalczenia tego trofeum przez zespół żółto-czarnych.

- W tym sezonie z powodu bardzo rozbudowanego okresu reprezentacyjnego czas na przedsezonowe przygotowania w kompletnym składzie będzie ograniczony do minimum. Dlatego szczególnie zależało mi na zatrzymaniu ważnych graczy z poprzednich rozgrywek, rozumiejących mój system gry, a ponadto obdarzonych odpowiednimi cechami charakteru. Takim graczem jest właśnie Sebastian. Mimo że nasz budżet nie pozwala nam na rywalizowanie o graczy ze światowego topu, to udało nam się zachować trzon ubiegłorocznego składu, ambitnych i walecznych siatkarzy, z którymi kibice już się utożsamiają - nie kryje satysfakcji Anastasi.

Schwarz od wielu lat gra także w reprezentacji Niemiec, z którą triumfował w Lidze Europejskiej w 2009 roku i sięgnął po brązowy medal na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Polsce. W tym roku również został powołany do kadry przez Vitala Heynena. Nie brał wprawdzie udziału w Igrzyskach Europejskich, w których jego rodacy sięgnęli po złoty medal, ale najprawdopodobniej znajdzie się w składzie swojej reprezentacji na październikowe mistrzostwa Europy.

TRÓJMIEJSCY SPORTOWCY W SOCIAL MEDIACH


Więcej o:

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 PROJEKT Warszawa 14 15:4 5 0
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 12 12:2 4 0
3 PGE Skra Bełchatów 12 14:7 4 1
4 Aluron Virtu CMC Zawiercie 12 15:11 4 2
5 Jastrzębski Węgiel 12 12:9 4 3
6 Indykpol AZS Olsztyn 10 13:8 4 1
7 Cerrad Czarni Radom 9 12:9 3 2
8 Trefl Gdańsk 8 10:6 3 1
9 Asseco Resovia 7 10:13 2 4
10 GKS Katowice 6 11:14 1 4
11 Cuprum Lubin 5 10:16 2 4
12 MKS Ślepsk Suwałki 3 5:10 1 3
13 BKS Visła Bydgoszcz 1 3:18 0 6
14 MKS Będzin 0 3:18 0 6

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały