Sport.pl

Będzie zmiana zasad kwalifikacji do siatkarskiej Ligi Mistrzów. Co oznacza to dla Lotosu Trefla i Atomu Trefla?

Nadchodzą zmiany w Lidze Mistrzów siatkarzy i siatkarek. Od nowego sezonu ma zostać okrojona liczba zespołów startujących w tych rozgrywkach, wycofane zostaną też tzw. "dzikie karty". Co oznacza to dla polskich zespołów, w tym Lotosu Trefla Gdańsk w męskiej rywalizacji i PGE Atomu Trefla w żeńskiej?
Nowy prezydente CEV (Europejska Federacja Siatkarska) Aleksandar Boricić, zamierza wprowadzić poważne zmiany w Lidze Mistrzów oraz Lidze Mistrzyń. Wszystko po to, by kluby w końcu przestały dokładać finansowo do tych rozgrywek, a uczestnictwo w nich było czymś naprawdę elitarnym.

Do sierpnia 2012 r. awans do siatkarskiej Ligi Mistrzów uzyskiwał mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski i ewentualny posiadacz dzikiej karty (jeśli taką przyznał polskiej drużynie CEV). Od tamtego momentu aż do teraz z Plus Ligi awans do LM należał się ponownie mistrzowi Polski (w tegorocznych rozgrywkach Asseco Resovia Rzeszów), już nie zdobywcy PP, a wicemistrzowi kraju (Lotos Trefl Gdańsk) oraz ewentualnie dodatkowemu zespołowi z dziką kartką, o ile znowu taką przyznałby CEV (w tym sezonie otrzymała ją PGE Skra Bełchatów). Jednym słowem, pewni mogliśmy być dwóch miejsc, a trzecie było już wyrazem dobrej woli CEV. Oczywiste jest jednak, że nie co roku to polska ekipa otrzymywałaby dziką kartę.

Od nowego sezonu zniesiona ma zostać instytucja "dzikich kart" natomiast prawo walki o udział w Lidze Mistrzów w kwalifikacjach uzyska zdobywca brązowego medalu w Plus Lidze. Wszystko zostanie więc rozstrzygnięte w toku sportowej rywalizacji.

Stanie się tak, ponieważ Liga Mistrzów od sezonu 2016/17 zostanie okrojona z 28 do 20 drużyn. Najbardziej widoczną modyfikacją jest zmniejszenie liczby zespołów z zagwarantowanym udziałem w głównej fazie rozgrywek - tych ma być 12. Znajdą się wśród nich po dwa najlepsze kluby z czterech najmocniejszych europejskich lig (w tym Plus Ligi) i po jednym z czterech kolejnych federacji (według klubowego rankingu CEV).

Do tej dwunastki dołączy kolejne osiem zespołów, które wyłonią kwalifikacje. Liczba rund w tej fazie zależeć będzie od liczby zgłoszonych zespołów, ale polski zespół włączyć ma się do walki dopiero w ostatniej rundzie eliminacji.

Identyczne zasady kwalifikacji mają obowiązywać w Lidze Mistrzyń, z tym, że w tych rozgrywkach ma występować tylko 16 zespołów, w tym na pewno jeden z Polski. Druga drużyna Orlen Ligi będzie musiała przebrnąć eliminacje.

CEV póki co nie zatwierdził tych wszystkich zmian, ale są one bardzo prawdopodobne.

- Dopóki nie mamy oficjalnych informacji od CEV, że takie zmiany będą, to i my wstrzymujemy się z komentarzem - mówi rzecznik prasowy Lotosu Trefla Gdańsk Justyna Gdowska.

Kolejne posiedzenie CEV ma odbyć się w czerwcu. Wówczas jeszcze raz zostaną przedyskutowane i zatwierdzone nowe zasady kwalifikacji do Ligi Mistrzów siatkarzy i siatkarek.

ROK 2015 W WYKONANIU LOTOSU TREFLA OCZAMI MARCO FALASCHIEGO. "INCREDIBILE!" [PODSUMOWANIE]


Więcej o:

PlusLiga 2019/20

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 PROJEKT Warszawa 12 12:2 4 0
2 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 12 12:2 4 0
3 PGE Skra Bełchatów 9 11:6 3 1
4 Jastrzębski Węgiel 9 9:6 3 2
5 Aluron Virtu CMC Zawiercie 8 10:7 3 1
6 Indykpol AZS Olsztyn 7 10:8 3 1
7 Asseco Resovia 7 10:10 2 3
8 Cerrad Czarni Radom 6 9:8 2 2
9 Trefl Gdańsk 5 7:6 2 1
10 GKS Katowice 5 9:11 1 3
11 MKS Ślepsk Suwałki 3 5:7 1 2
12 Cuprum Lubin 3 6:11 1 3
13 BKS Visła Bydgoszcz 1 2:15 0 5
14 MKS Będzin 0 2:15 0 5

  • Półfinały
  • Ćwierćfinały
Skomentuj:
Będzie zmiana zasad kwalifikacji do siatkarskiej Ligi Mistrzów. Co oznacza to dla Lotosu Trefla i Atomu Trefla?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX