Londyn 2012. Jarosław Godek - bez miejsca w kadrze też można wywalczyć awans na igrzyska

Gdyby nie wielka wola walki oraz prywatne oszczędności, Jarosław Godek z AZS AWFiS Gdańsk igrzyska w Londynie oglądałby w telewizorze.
Jesienią 2011 r. nic nie zapowiadało, aby Godek mógł wpisywać w domowy kalendarz na 2012 r. lipcowo-sierpniowy wyjazd do stolicy Anglii. Wówczas, razem ze swoim partnerem z wioślarskiej dwójki bez sternika Wojciechem Gutorskim, znaleźli się poza szkoleniem centralnym. Oznaczało to, że zostali bez stypendiów, czyli bez pieniędzy na treningi przed najważniejszym startem w ciągu ostatnich lat.

Obaj jednak się nie poddali. Przygotowania rozpoczęli na własną rękę. Jak wspomina wioślarz AZS AWFiS Gdańsk, pomogły im w tym prywatne oszczędności. Godek razem z Gutorskim zainwestowali własne pieniądze w jednym celu - aby zdobyć kwalifikację olimpijską. Kiedy inni kadrowicze przygotowywali się w godnych warunkach, dwójka bez sternika pływała zimą po niemal zamarzniętych akwenach. Trzeba było więc nie tylko walczyć z własnymi słabościami, ale również w pogodą. Nieraz wioślarze musieli unikać spotkania z lodową krą. Nic jednak nie mogło ich powstrzymać.

Sam Godek doskonale wiedział, do czego dąży. Tegoroczne igrzyska będą jego trzecimi w karierze. W Atenach, pływając jeszcze w czwórce bez sternika, razem z partnerami zajęli 6. miejsce. Cztery lata temu w Pekinie, w dwójce bez sternika, był dopiero 14. Także w tym roku Godek i Gutorski nie są faworytami do medalu.

W Londynie wystartuje raptem 13 załóg. Minusem polskiej osady jest fakt, że od pięciu lat nie startowała na mistrzostwach świata. Dlatego też ciężko precyzyjnie określić jej siłę.

Pomimo uzyskania paszportu do Londynu podczas majowych regat kwalifikacyjnych w Lucernie (gdzie pobili rekord Polski na dystansie 2000 m - 6.24,08), Godek i Gutorski wciąż mieli pod górę. Co prawda zostali włączeni do kadry olimpijskiej, ale dalej nie dostali funduszy na treningi. Ćwiczyli więc z reprezentacją, ale nadal nie mogli liczyć na rekompensatę pieniężną.

Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka