Londyn 2012. Wioślarstwo. Po finałowym wyścigu czwórek podwójnych: Gdyby nie zmiana torów Polacy mogli powalczyć o brązowy medal

W wyścigu finałowym czwórek podwójnych polska osada - Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Konrad Wasielewski - zajęła ostatnie 6. miejsce. - Gdyby nie zmiana torów Polacy mogliby powalczyć o brązowy medal - mówi klubowy trener Korola z AZS AWFiS Gdańsk Witold Sroga.
Dziś w Eton, gdzie rozgrywane są regaty wioślarskie na igrzyskach w Londynie, od rana wiał silny boczny wiatr. Sędziowie podjęli więc decyzję, że najlepsze osady z półfinałów popłyną nie ze środkowych torów, jak to zazwyczaj bywa, ale z najkorzystniejszych w panujących akurat warunkach torów 6. (Niemcy) oraz 5. (Chorwaci). Najwolniejsi w półfinałach Polacy, z toru 6. przesunięci zostali na najmniej korzystny tor. 1. To już przed startem praktycznie odebrało im szansę walki o medale. Ostatecznie sięgnęli po nie Niemcy (złoto), Chorwaci (srebro) oraz Australijczycy (brąz).

- Niemcy i Chorwaci bez dwóch zdań byli najmocniejsi, z nimi Polacy nie mieli żadnych szans, ale w normalnych warunkach była możliwa walka o brąz - uważa trener Sroga. - Przecież na trzecim stopniu podium stanęli Australijczycy, z którymi nasza osada dość spokojnie wygrała w eliminacjach. Jednak straty poniesione w pierwszej części dystansu były już nie odrobienia na finiszu, gdzie zaczynają się trybuny i podmuchy wiatru nie mają takiego znaczenia. Nasi zawodnicy gdy dowiedzieli się, że płynąć będą z najgorszego 1. toru, byli bardzo niezadowoleni, być może nawet trochę uszło z nich powietrze. We wioślarstwie nie ma cudów, jak wieje boczny wiatr jedni są uprzywilejowani, a drudzy skazani na pożarcie, tak też było tym razem. Z drugiej strony gdyby nasza osada popłynęła szybciej w półfinale, znalazła by się na jednym ze środkowych torów, a wówczas szansa na włączenia się do walki o medale byłaby większa. A tak zostali pogrzebani praktycznie przed startem - podsumował trener Sroga.

Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka