Sport.pl

Oni zagrają w Trójmieście. Bułgaria, czyli bez supergwiazdy też można

Reprezentacja Bułgarii to w tej chwili czwarta siła w światowej siatkówce i to pomimo tego, że od wielu miesięcy w składzie brakuje największej gwiazdy zespołu - Mateja Kazijskiego. Podczas mistrzostw Europy będą jednym z głównych kandydatów do medalu.
Bułgarzy w trzech ostatnich dużych imprezach, w których zagrali już bez Kazijskiego - Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012) oraz tegorocznych rozgrywkach Ligi Światowej zajmowali 4. miejsca. Za każdym razem ustępowali miejsca tylko Rosjanom, Brazylijczykom oraz Włochom.

Kazijski, jeden z najlepszych przyjmujących świata, zrezygnował z gry w kadrze tuż przed igrzyskami olimpijskimi razem z trenerem Radostinem Stojczewem. Obaj chcieli w ten sposób zaprotestować przeciw działaniom bułgarskiej federacji i jej prezesa, którzy według nich działali na szkodę siatkówki w Bułgarii. Trenera i najlepszego zawodnika poprali kibice. Napisali oni specjalną petycję, stworzyli też grupę na Facebooku, która zyskała 15 tys. fanów. Jednak federacja pozostała niewzruszona i żadnych zmian na szczycie władzy nie było, ale atmosfera wokół reprezentacji zrobiła się bardzo gęsta.

Wydawało się, że nowy trener Najden Najdenow nie da rady w krótkim czasie pozbierać zespołu do kupy. Jednak pozbawiona największej gwiazdy drużyna, na igrzyskach w Londynie spisywała się znakomicie. Awansowała do fazy półfinałowej, gdzie lepsza okazała się Rosja. W meczu o brąz Bułgarzy przegrali z Włochami, ale i tak byli największą rewelacją olimpijskiego turnieju.

Swoją klasę, już pod wodzą włoskiego trenera Camillo Placiego (na igrzyskach był asystentem Najdenowa), potwierdzili podczas tegorocznych rozgrywek Ligi Światowej, gdzie znów zajęli miejsce tuż za podium. Pod nieobecność Kazijskiego największą gwiazdą zespołu jest potężny atakujący Cwetan Sokołow (207 cm wzrostu, 108 kg wagi), który mimo młodego wieku (23 lata), już od czterech sezonów gra w lidze włoskiej (obecnie Itas Diatec Trentino). Ważnymi postaciami są również przyjmujący Todor Aleksijew (rosyjski Gazprom-Jugra Surgut), bracia bliźniacy Georgi i Walentin Bratojewowie (pierwszy to rozgrywający rosyjskiego Samotłora Niżniewartowsk, drugi to przyjmujący niemieckiego VfB Friedrichshafen) oraz energetyczny libero Teodor Salparow (ASUL Lyon). W składzie jest również jeden zawodnik PlusLigi Nikołaj Penczew (w poprzednim sezonie Effector Kielce, obecnie Asseco Resovia).

Mecze Bułgarów w fazie grupowej (Hala Gdynia)

20 września, piątek (godz. 20) - Czechy

21 września, sobota (godz. 15) - Niemcy

22 września, niedziela (godz. 18) - Rosja

Co osiągną w mistrzostwach Europy Bułgarzy? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Co osiągnie Polska reprezentacja na mistrzostwach Europy
Więcej o: