Rywale Polaków na siatkarskim Euro. Turcja, czyli wielka niewiadoma

Pierwszym rywalem Polaków podczas mistrzostw Europy będą Turcy. To jeden z najbardziej tajemniczych zespołów całego turnieju, ale wygrana z nim to dla biało-czerwonych obowiązek.
W zespole tureckim nie ma żadnej gwiazdy, ba, w jego składzie trudno znaleźć choć jedno nazwisko, które mówi cokolwiek nawet najbardziej fanatycznemu kibicowi siatkówki. Ich najlepszy zawodnik to Emre Batur, który może grać zarówno na pozycji środkowego, jak i atakującego.

W rankingu światowym Turcy zajmują dopiero 48. miejsce, a przed nimi znajdują się m.in. takie "potęgi" jak Pakistan, Panama, Dominikana, Paragwaj, Trynidad i Tobago czy Indie. W ostatnich mistrzostwach Europy zajmowali oni bardzo odległe miejsca (2009 - 13., 2011 - 11.), a o grze w mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich mogą tylko pomarzyć. Dla biało-czerwonych zwycięstwo z tym rywalem jest wręcz obowiązkiem, jednak przynajmniej z dwóch powodów nie należy Turków lekceważyć.

Po pierwsze: wszyscy zawodnicy grają w rodzimej lidze, która dzięki ogromnym nakładom finansowym z każdym rokiem rośnie w siłę. Reprezentanci Turcji mogą uczyć się od takich gwiazd jak Serb Ivan Miljković, Włoch Matej Cernic czy Kubańczyk Leonel Marshal. Zatrudniani są również coraz lepsi trenerzy, jak chociażby były selekcjoner reprezentacji Polski Daniel Castellani (obecnie szkoleniowiec Fenerbahce Stambuł).

Po drugie: reprezentacja Turcji to zespół bardzo trudny do rozszyfrowania, gdyż niemal ciągle zmienia się skład zespołu, a poszczególni zawodnicy rzucani są z jednej pozycji na drugą. Włoski trener Emanuele Zanini (kiedyś asystent Andrei Anastasiego w reprezentacji Italii) ciągle eksperymentuje i pewnie do ostatniej chwili nie będzie wiadomo, w jakim ustawieniu jego zespół wyjdzie na mecz z Polską.

I jeszcze jedno - w jednym ze sparingów przed mistrzostwami Europy Turcy pokonali bardzo mocnych Bułgarów 3:2. Oczywiście to była tylko gra kontrolna, ale pokazująca, że ten zespół ma potencjał.

Mecze Turków w grupie (Ergo Arena)

20 września, piątek (godz. 20) - Polska

21 września, sobota (godz. 17) - Słowacja

22 września, niedziela (godz. 17) - Francja

Czy Turcy ugrają na mistrzostwach Europy choć jednego seta? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Co osiągnie Polska reprezentacja na mistrzostwach Europy