Trójmiejska Ergo Arena stworzona dla siatkówki

Przez lata świątynią siatkówki w Polsce był katowicki Spodek. Ale ostatnio najważniejsze światowe imprezy gości przede wszystkim gdańsko-sopocka Ergo Arena. Podczas siatkarskich mistrzostw świata w trójmiejskiej hali rywalizować będą zespoły z grupy C - Rosja, Bułgaria, Egipt, Kanada, Chiny oraz Meksyk.
Na dzień dobry klasyk z Brazylią

O tym, że Ergo Arena to miejsce stworzone do organizowania siatkarskich hitów, przekonała już impreza na otwarcie hali. Pierwszym oficjalnym meczem, jaki odbył się w obiekcie, było towarzyskie spotkanie Polski z jej odwiecznym rywalem - Brazylią. 18 sierpnia 2010 r. trybuny Ergo Areny wypełniły się po brzegi, a 11 tys. kibiców z Lechem Wałęsą na czele obejrzało pięciosetowy spektakl na najwyższym poziomie. Kiedy w ostatniej akcji tie-breaka Murilo zaatakował w siatkę i Polacy wygrali, kibice w hali odfrunęli. Spotkanie z Brazylią, choć tylko towarzyskie, dostarczyło mnóstwa emocji, a władze polskiej i światowej federacji przekonało o tym, że Ergo Arena doskonale nadaje się do tego, by gościć najlepszych na świecie.

Pierwsze podium Ligi Światowej

Niespełna rok po meczu z Brazylijczykami do Ergo Areny znów zjechali najlepsi siatkarze. Tym razem nie grano tylko o prestiż, bo sopocko-gdańska hala była w 2011 r. organizatorem finałowego turnieju Ligi Światowej z udziałem Argentyny, Bułgarii, Włoch, Brazylii, USA, Kuby, Rosji i Polski. Przez pięć dni, od 6 do 10 lipca, najlepsze drużyny rywalizowały w turnieju finałowym imprezy, która rangą ustępuje tylko igrzyskom i mistrzostwom świata. I podobnie jak w 2010 r. Ergo Arena przyniosła szczęście drużynie prowadzonej wówczas przez Andreę Anastasiego. Biało-czerwoni w grupie pokonali w pięciu setach Bułgarię i Argentynę i mimo porażki 0:3 z Włochami awansowali do półfinału. W nim nie sprostali późniejszemu triumfatorowi, Rosji, ale w meczu o trzecie miejsce ponownie pokonali Argentynę i po raz pierwszy w historii stanęli na podium Ligi Światowej.

Z Argentyną po raz trzeci

Liga Światowa do Ergo Areny wróciła w 2013 r., choć tylko na jedno spotkanie. Los znów skojarzył w Ergo Arenie Polaków z Argentyńczykami, którzy 30 czerwca zjawili się nad morzem, by rozegrać w Trójmieście spotkanie fazy interkontynentalnej. I tak jak w finałach LŚ w 2011 r. znów lepsi byli Polacy, którzy wygrali 3:1. To zwycięstwo nie pomogło jednak biało-czerwonym w awansie do turnieju finałowego. Ale Ergo Arena po raz kolejny zdała egzamin przed światową federacją w ostatecznym teście przed docelową imprezą w 2013 r. - finałami mistrzostw Europy.

Euro 2013

Siatkarskie mistrzostwa Europy organizowane przez Polskę i Danię były drugą po piłkarskim Euro 2012 tak poważną imprezą, która zagościła w Trójmieście. Polska część finałów odbywała się w hali w Gdyni oraz w Ergo Arenie, gdzie swoje mecze rozgrywali biało-czerwoni, a także Turcy, Francuzi i Słowacy. Choć Polacy formą nie imponowali, to dzięki wspaniałemu dopingowi kibiców zajęli w grupie drugie miejsce (za niepokonaną Francją), co dawało im przepustkę do barażu o ćwierćfinał. W meczu ostatniej szansy biało-czerwoni byli blisko pokonania Bułgarii, ale choć prowadzili 2:0, to jednak ostatecznie przegrali 2:3. Po odpadnięciu Polaków z rywalizacji w Ergo Arenie rozegrano jeszcze dwa spotkania ćwierćfinałowe, w których Rosja pokonała Francję 3:1, a Bułgarzy w takim samym stosunku pokonali Niemców.

Nie tylko siatkówka

Ergo Arena nie jest jednak halą stworzoną wyłącznie na potrzeby meczów siatkarskich. W jej wnętrzu organizowano m.in. gale sportów walki - KSW oraz bokserskie, w tym pojedynek Andrzeja Gołoty z Przemysławem Saletą, tutaj także swoje mecze rozgrywają polscy piłkarze ręczni. Ergo Arena gościła również mistrzostwa Europy seniorów w tenisie stołowym. Oprócz tego w trójmiejskiej hali cyklicznie odbywają się pokazy monster trucków oraz motocrossowe Night of the Jumps. Największą imprezą, jaka odbyła się do tej pory w Ergo Arenie, były lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata (7-9 marca tego roku). W 2016 roku Ergo Arena będzie jedną z aren mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn.

Na co dzień Ergo Arena jest "domem" dla trzech trójmiejskich klubów - siatkarek PGE Atomu Trefla Sopot, siatkarzy Lotosu Trefla Gdańsk i koszykarzy Trefla Sopot.

W Ergo Arenie odbywają się również koncerty - w gdańsko-sopockiej hali występowali m.in. Iron Maiden, Sting, Jose Carreras, Michael Buble, Lady Gaga i Backstreet Boys.

Ergo Arena- hala na granicy Gdańska i Sopotu zlokalizowana przy placu Dwóch Miast o pojemności 11 409 miejsc