Sport.pl

Polskie stadiony na Euro 2012. Co jeszcze musimy zrobić? [FOTO]

Trzy stadiony są już gotowe, jeden ma być skończony niedługo. Ale fakt, że odbywają się na nich mecze nie oznacza wcale, że są już gotowe na Euro 2012. Sprawdziliśmy, co jeszcze muszą zrobić gospodarze stadionów w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, aby ogłosić "jesteśmy gotowi!" i żeby UEFA była zadowolona?

Polskie stadiony na Euro 2012. Co jeszcze musimy zrobić?

Trzy stadiony są już gotowe, ostatni ma być skończony niedługo. Ale fakt, że odbywają się na nich mecze nie oznacza wcale, że są już przygotowane na Euro 2012. Sprawdziliśmy, co jeszcze muszą zrobić gospodarze stadionów w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, aby ogłosić "jesteśmy gotowi!" i żeby UEFA była zadowolona? A UEFA przejmie wszystkie obiekty już na pięć tygodni przed rozpoczęciem mistrzostw w Polsce i na Ukrainie. 

Panorama PGE Areny Panorama PGE Areny Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

PGE Arena Gdańsk

Stadion PGE Arena w Gdańsku jest polską wizytówką Euro 2012, a nawet całego turnieju. Pierwszy mecz na PGE Arenie odbył się w sierpniu 2011 r., ale na chwalonym z każdej strony stadionie w Gdańsku cały czas trwają prace przed mistrzostwami Europy.

- Ale prace są drobne, właściwie głównie kosmetyczne - zaznacza Michał Lewandowski, rzecznik Lechii Gdańsk, która jest operatorem stadionu. - Największe rzeczy, jakie zostały nam do zrobienia, to powiększenie zasięgu telefonów komórkowych [na PGE Arenie jest problem z zasięgiem, ale pracują już nad tym T-Mobile, Orange i Plus] oraz uruchomienie monitoringu na zewnątrz stadionu. Kamery są już zainstalowane, ale nie mamy jeszcze odbioru tego systemu. Drobne prace trwają jeszcze w głównej sali konferencyjnej i przy węźle ciepłowniczym. A tak, to jesteśmy gotowi.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE STADIONU W GDAŃSKU

Stadion Miejski w Poznaniu

- Przygotowywanie stadionu na potrzeby UEFA i Euro 2012 to proces, który będzie trwał do ostatniego momentu, choć już wiele rzeczy nam nie zostało. Największe prace trwają obecnie mad otoczeniem stadionu, m.in. drogami dojazdowymi. Ale do końca roku powinniśmy się z tym uporać, może na wiosnę zostanie jeszcze jakaś kosmetyka. Wyzwaniem jest dla nas także stworzenie profesjonalnego systemu kateringowego, bo w tej chwili właściwie go nie ma. Co prawda katering jest, ale to bardziej taka proteza i wersja przejściowa - mówi Ryszard Żukowski, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Dodaje, że wiosną 2012 na stadionie szykowane będą również rzeczy specjalnie na potrzeby Euro, które po turnieju znikną. - Mam tu na myśli np. przygotowanie większej liczby miejsc dla komentatorów czy specjalne namioty na zewnątrz obiektu - mówi Żukowski, który dodaje: - Oczywiście cały czas testujemy też nas stadion pod kątem bezpieczeństwa. To dla nas kluczowa sprawa.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE STADIONU W POZNANIU

Stadion we Wrocławiu

Pierwszym meczem, jaki odbędzie się na stadionie we Wrocławiu, będzie spotkanie ekstraklasy Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk (w piątek 28 października). 11 listopada na nowym stadionie zadebiutuje natomiast reprezentacja Polski, która zagra z Włochami.

- Już te spotkania będą pierwszą weryfikacją przygotowań obiektu do Euro 2012 - mówi Magdalena Malara, rzecznik spółki Wrocław 2012. - Intensywnych prac wymagają jeszcze u nas na pewno tereny wokół stadionu, np. brakuje parkingów dla autokarów czy elementów małej architektury. Ostatnie prace trwają również w części pomieszczeń technicznych, doposażone i przygotowane zgodnie z zaleceniami UEFA będzie musiało zostać także zaplecze medyczne areny. Podczas turnieju bez zarzutu funkcjonować musi także testowany właśnie system monitoringu oraz obsługa kiosków gastronomicznych zlokalizowanych na terenie obiektu - dodaje Malara.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE STADIONU WE WROCŁAWIU

Stadion Narodowy w Warszawie Stadion Narodowy w Warszawie Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Stadion Narodowy w Warszawie

Jest jeszcze w trakcie budowy, ale ma być gotowy do 29 listopada. - Pierwsze odbiory, m.in. straży pożarnej, przewidziane są już na przyszły tydzień - mówi Daria Kulińska, rzecznik Narodowego Centrum Sportu. - Zakończył się już montaż oświetlenia płyty, kończą się prace przy nagłośnieniu. Na wszystkich poziomach stadiony trwają też intensywne roboty wykończeniowe. Czekają nas też prace na zewnątrz obiektu, m.in. nad zielenią dookoła stadionu. Reszta jest już gotowa niemal na 100 proc. - całe zaplecze sportowe, w tym szatnie dla piłkarzy, loże VIP czy kaplica.

Stadion Narodowy będzie główną polską areną przyszłorocznych mistrzostw. Odbędą się tu mecze grupowe, spotkanie ćwierćfinałowe i półfinał.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE STADIONU W WARSZAWIE

Więcej o: