Euro 2012. Hiszpanie i Holendrzy: Gdańsk - tak, Charków - nie [ZDJĘCIA]

Choć losowanie grup Euro 2012 odbędzie się dopiero 2 grudnia, już teraz wiadomo, że mistrzowie świata Hiszpanie i wicemistrzowie Holendrzy swoje wszystkie mecze w grupie rozegrają w Gdańsku lub Charkowie. Problem w tym, że... obie drużyny chcą grać na PGE Arenie. Zobacz, czym ich urzekł stadion w Gdańsku i porównaj go z obiektem w Charkowie.
PGE Arena Gdańsk. Widok na murawę PGE Arena Gdańsk. Widok na murawę Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Holendrzy już byli, Hiszpanie zaraz będą

Holendrzy odwiedzili już nawet Gdańsk i dokładnie oglądali PGE Arenę. Oprócz samego stadionu interesowała ich także m.in. kwestia infrastruktury dla kibiców w mieście. Holendrzy nie ukrywali, że Gdańsk i PGE Arena przypadły im do gustu i choć reprezentacja Pomarańczowych wybrała swoją bazę pobytową w Krakowie, to na mecze turnieju Euro 2012 chętnie będą przyjeżdżali nad polskie morze.

Hiszpanie na PGE Arenie jeszcze nie byli, ale ponoć wybierają się do Gdańska jeszcze w tym roku. W ich przypadku powód chęci gry na PGE Arenie jest oczywisty - podczas Euro 2012 Hiszpanie zamieszkają w oddalonym zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Gdańska Gniewinie, więc na stadion mieliby rzut beretem.

PGE Arena Gdańsk PGE Arena Gdańsk Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Stadion w Gdańsku pachnie nowością

Stadion w Gdańsku został wybudowany specjalnie z myślą o Euro 2012. Pojemność obiektu wynosi 42105 miejsc.

Stadion w Charkowie ma już... 85 lat

Stadion w Charkowie istnieje już od 1926 r., ale w związku z organizacją mistrzostwa Europy został przebudowany i jego nowe otwarcie nastąpiło 5 grudnia 2009 r.

PGE Arena PGE Arena Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Lechia - Cracovia na otwarcie PGE Areny

PGE Arena została oddana do użytku 19 lipca 2011 r., a pierwszym oficjalnym meczem było na niej spotkanie Lechii Gdańsk z Cracovią w ekstraklasie rozegrane 14 sierpnia.

Stadion w Charkowie mniejszy od PGE Areny

Trybuny stadionu w Charkowie pomieszczą 38633 widzów, czyli mniej niż na PGE Arenie.

PGE Arena PGE Arena Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

555 rolek trawy na PGE Arenie

Wymiary boiska w Gdańsku to 105x68 m. Murawa wyłożona została z 555 rolek (każda o długości 12 m, 1,2 m szerokości i 0,3 m grubości).

Boisko identyczne na obu stadionach

Wymiary boiska w Charkowie to 105x68 m, czyli są dokładnie takie same, jak na PGE Arenie. Oświetlenie jest o mocy 2400 lux, czyli XX.

W tych lożach mecze oglądać będą najzamożniejsi kibice W tych lożach mecze oglądać będą najzamożniejsi kibice Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta

Ekskluzywna PGE Arena - przeszklone loże, miejsca biznesowe

Na PGE Arenie znajduje się 40 przeszklonych lóż, osiem o powierzchni 60 m kwadratowych oraz 32 o powierzchni 30 m. Oprócz lóż, miejscami o wyższym standardzie są także 1383 miejsca biznesowe. Wyposażone są one w komfortowe fotele i usytuowano je tuż pod lożami. Loże i miejsca biznesowe mają osobne wejścia niż dla reszty kibiców.

Traktor, Dzierżyniec, aż w końcu Metalist

 

Stadion w Charkowie nazywał się początkowo Traktor, od 1940 r. Dzierżyniec, a od 1967 Metalist. Na tym obiekcie swoje mecze rozgrywa Metalist Charków. Na PGE Arenie gra Lechia Gdańsk.