Czy stadiony Euro 2016 we Francji przyćmią PGE Arenę i inne areny Euro 2012? [ZDJĘCIA]

Stadiony na Euro 2016 będą naprawdę oszałamiające! Czy przyćmią polskie areny Euro 2012?
. . .

Areny Euro 2016

Francuzi nie martwią się o infrastrukturę, czyli drogi, hotele czy lotniska, bo te od dawna mają na światowym poziomie. Inaczej sprawa wyglądała ze stadionami, które od mundialu w 1998 r. mocno się już zestarzały. Koszty budowy nowych czy też renowacji już istniejących wyniosły setki milionów euro, a innowacyjność projektów jest ogromna. Oceń jednak sam, czy mają szansę przyćmić polskie obiekty?

. . .

Stade Vélodrome, Maryslia

Choć słynny Stade Velodrome powstał jeszcze przed II Wojną Światową (w 1937 r.), to dzięki częstym modernizacjom nie stracił nic ze swojego uroku. Na Euro 2016 będzie jeszcze piękniejszy. Powstanie dach w formie gigantycznej kopuły, zwiększy się też nieznacznie pojemność (do 65 tys. miejsc). Koszt renowacji to ponad 250 mln euro. Jak będzie się prezentować na Euro 2016, widać na poniższej animacji:

A tak Stade Velodrome prezentuje się obecnie:

.

. . .

Grand Stade, Lille

Prace przy stadionie Lille pochłonęły 320 mln euro. Sporo, ale stadion mieszczący 48 tys. osób będzie marozsuwane zadaszenie, gigantyczne telebimy i... rozsuwaną płytę boiska, pod którą mieścić się będzie boisko do innych dyscyplin sportu, m.in. piłki ręcznej.

.

.

. . .

Stade Atlantique, Bordeaux

Obiekt w Bordeaux to jeden z czterech zbudowanych zupełnie od podstaw. Ma kosztował ponad 220 mln euro, mieści 43 tys. widzów.

Jak widać na poniższych wizualizacjach, z pewnością jest jednym z najoryginalniejszych stadionów Europy.

.

.

. . .

Parc des Princes, Paryż

Paryski Park Książąt powstał w 1972 r. i na tę chwilę mieści blisko 47 tys. widzów. Przed Euro 2016 przeszedł jednak sporą modernizację. Pojemność zwiększy się do ponad 50 tys. a ponad trybunami wyrośnie przezroczysty dach. Koszt renowacji wyniósł niecałe 100 mln euro.

.

.

. . .

Stade des Lumieres, Lyon

Nazwany Stadionem Świateł obiekt Olympique Lyon to jedna z nielicznych aren Euro 2016, która została zbudowana od podstaw. Koszt budowy był porównywalny do naszego Stadionu Narodowego, wyniósł ok. 450 mln euro. Wizualizacja stadionu powstała już w 2007 r., ale dzięki swojej innowacyjności wciąż może dać świetlnemu obiektowi miano jednej z najnowocześniejszych aren na świecie. Stade des Lumieres pomieści 60 tys. widzów.

.

.

. . .

Nice Eco Stadium, Nicea

Nowy stadion OGC Nice pomieści podczas Euro 2016 ponad 35 tys. widzów, a po mistrzostwach jego pojemność zwiększy się do blisko 40 tys. Obiekt jest wyposażony w rozsuwane pierwsze rzędy trybun za bramkami, blisko 30 tys. m2 powierzchni handlowych i parking podziemny aż na 1450 aut. Koszt - 190 mln euro.

..

. . .

Stade Felix Bollaert, Lens

Lens to klub od lat cieszący się jedną z najwyższych frekwencji we Francji Najwierniejsi kibice doczekali się więc jednego z najnowocześniejszych stadionów. Znacznie zwiększona zostanie pojemność, do 40,1 tys. miejsc. W dodatku wszystkie miejsca będą zadaszone. Koszt remontu to 111 mln euro.

.

.

. . .

Stade Geoffroy-Guichard, Saint Etienne

Kibice Saint Etienne należą do najweselszych w Europie, ich doping jest bardzo charakterystyczny. Sprzyja im bryła stadionu, trybuny są niezwykle strome i należą do najpojemniejszych w lidze. Stadion powstał w 1931 r., po modernizacji pomieści 39 tys. widzów. Koszt - 75 mln euro.

.

Obecnie obiekt w Saint Etienne wygląda tak: .

. . .

Stadium de Toulouse, Tuluza

Stadion w Tuluzie jest relatywnie nowy, bo ostatnią, niezwykle gruntowną modernizację, przechodził przy okazji Mundialu 1998. Na Euro 2016 zwiększy się powierzchnia trybun, z 36 do ponad 40 tysięcy. Polepszy się infrastruktura, czyli nowe pomieszczenia dla VIP-ów, przestrzenie komercyjne, podwoi się też liczba sanitariatów.

..

. . .

Stade de France, Saint Denis

Główna arena mistrzostw Świata w 1998 r. To właśnie na płycie tego stadionu reprezentacja Francji osiągnęła swój największy sukces w historii, gdy po pokonaniu 3:0 Brazylii sięgnęła po Puchar Świata. W 2016 r. Stade de France będzie miał już jednak blisko 20 lat, co z pewnością na jego korzyść nie zadziała. Jeszcze niedawno najpiękniejsza francuska arena (mieści ponad 75 tys. widzów i kosztowała blisko 300 mln euro!) przy pozostałych, dopiero powstających bądź gruntownie modernizowanych, wypada blado.

.

.