Polskie stadiony przed Euro 2012. Co jeszcze musimy zrobić?

Wszystkie cztery polskie stadiony - zdaniem ich zarządców - są już niemal gotowe, aby przed Euro 2012 oddać je w ręce UEFA. Na wszystkich do wykonania zostały jeszcze tylko kosmetyczne prace. Większy ruch zacznie się dopiero po tym, kiedy obiekty przejmie już UEFA, co ma nastąpić 11 maja. ZOBACZ, GDZIE I CO TRZEBA JESZCZE ZROBIĆ PRZED EURO 2012.

Polskie stadiony przed Euro 2012. Co jeszcze musimy zrobić?

Wszystkie cztery polskie stadiony - zdaniem ich zarządców - są już niemal gotowe, aby przed Euro 2012 oddać je w ręce UEFA. Na wszystkich do wykonania zostały jeszcze tylko kosmetyczne prace. Większy ruch zacznie się dopiero po tym, kiedy obiekty przejmie już UEFA, co ma nastąpić 11 maja. ZOBACZ, GDZIE I CO TRZEBA JESZCZE ZROBIĆ PRZED EURO 2012.

PGE Arena w Gdańsku

Na PGE Arenie, która określana jest polską wizytówką Euro 2012, wszystkie prace zostały już zakończone. Przynajmniej na razie.
- Na tym etapie jesteśmy w 100 proc. gotowi. Jakiekolwiek działania podejmiemy teraz dopiero po zakończeniu sezonu w piłkarskiej ekstraklasie - mówi Michał Brandt, rzecznik biura ds. Euro 2012 w Gdańsku.
Co to będą za działania?
- Musimy przerobić część ogrodzenia, bo podczas mistrzostw sektor dla gości nie będzie przecież potrzebny. Dużym wyzwaniem będzie też umycie elewacji stadionu, bo to będzie wymagało skomplikowanej pracy na specjalnych wysięgnikach - opowiada Brandt.
Tuż przed Euro, tak jak na wszystkich innych arenach mistrzostw, na PGE Arenie będzie trzeba wymienić murawę.
- Nasza trawa rośnie naprawdę dobrze, nie mamy z nią żadnych problemów, jakie są w innych miastach, ale przed Euro i tak będziemy musieli ja wymienić - tłumaczy Brandt.  
Na PGE Arenie powstaną też duże namioty dla telewizji, mediów oraz VIP-ów. Przygotowane też będą miejsca dla osób niepełnosprawnych.
W Gdańsku uporali się już za to z problemem słabego zasięgu telefonów komórkowych na stadionie.
- To była kwestia zamontowania dodatkowych wzmacniaczy. Teraz można już swobodnie rozmawiać z każdego zakątka naszego stadionu - zapewnia Brandt.

Stadion Miejski w Poznaniu

Na stadionie w Poznaniu, który jako jedyny z obiektów na Euro 2012 nie był budowany od podstaw, największe kłopoty były z murawą, która przed Euro 2012 - na polecenie UEFA - i tak musi zostać jeszcze raz zmieniona. Tak, jak w każdym mieście.
- W Europie są stadiony, na których murawa musi być wymieniana. Nasz należy do tej grupy. Podobnie jest na San Siro czy Wembley - mówi Joanna Janowicz-Strzyżewska, rzecznik spółki Euro Poznań 2012.
- Na naszym stadionie odbyło się już kilkadziesiąt imprez, było na nich ponad 850 tys. osób, więc obiekt jest solidnie przetestowany. Najpilniejszą rzeczą, jaka nam została, są strefy gastronomiczne. Będą na każdej trybunie, na wybranych poziomach. Do końca marca będziemy je budować, a w kwietniu operator stadionu ma je wyposażyć - mówi Janowicz-Strzyżewska. - Osobne prace, m.in. w zakresie doprowadzenia mediów do UEFA Club [miasteczko dla sponsorów], prowadzone są na potrzeby UEFA. W maju UEFA przejmie obiekt, by przygotować go na potrzeby turnieju. Mają swoje know how.

Stadion we Wrocławiu

Stadion we Wrocławiu - zdaniem jego gospodarzy - jest gotowy do przyjmowania kibiców. Miały to potwierdzić zarówno przeprowadzone na nim imprezy otwarcia, jak i ostatnia kolejka ekstraklasy i mecz Śląska z Legią Warszawa.
- Zadania, które pozostały nam do wykonania do Euro, to prace w otoczeniu stadionu, które nie wpływają na obsługę organizowanych imprez. Do zakończenia pozostało wykonanie parkingów dla autobusów, wykonanie elementów małej architektury (nasadzenie klombów, zamontowanie ławeczek) i uruchomienie iluminacji elewacji stadionu. Przed samym turniejem, we współpracy z UEFA, na stadionie powstanie także specjalna strefa akredytacji mediów oraz tzw. hospitality - mówi Magdalena Malara, rzecznik spółki Wrocław 2012.
Na stadionie we Wrocławiu odbył się już m.in. koncert George Michaela, walka pomiędzy Tomaszem Adamkiem a Witalijem Kliczko oraz mecz Polska - Włochy. Wszystkie wydarzenia odbyły się z udziałem kompletu kibiców.

Stadion Narodowy w Warszawie

Zdaniem Darii Kulińskiej, rzecznika Narodowego Centrum Sportu, Stadion Narodowy w Warszawie jest już niemal gotowy.
- Do zrobienia zostały jeszcze detale, które wynikają ze specyfiki tak dużej imprezy, jak mistrzostwa Europy. Właśnie organizujemy np. przetarg na zakup namiotów, które na potrzeby UEFA zostaną rozstawione wokół stadionu. Już po przejęciu obiektu przez UEFA przebudowana zostanie również trybuna prasowa, na której musi się pojawić znacznie więcej miejsc dla komentatorów i dziennikarzy. Wszystkie prace prowadzimy już zresztą przy współpracy z przedstawicielami UEFA, którzy są na miejscu - mówi Kulińska.