Xavi i Buffon na PGE Arenie? Wstydu nie będzie! [ZDJĘCIA STADIONÓW Z HISZPANII, WŁOCH, itd...]

Na uznanej najpiękniejszym stadionem Euro 2012 Arenie Gdańsk swoje mecze rozegrają reprezentacje Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Chorwacji, mające w swoich składach wiele piłkarskich gwiazd. Ale czy na widok PGE Areny Gdańsk tym wielkim gwiazdom nie zakręci się w głowie?

Na jakich obiektach grają gwiazdy, które w czerwcu zobaczymy na Arenie Gdańsk?

Wybraliśmy po dwa największe stadiony z każdego z krajów.

Hiszpania, czyli Santiago Bernabeu i Camp Nou

W składzie mistrzów świata i Europy znajdziemy wielu zawodników Barcelony i Realu, z pewnością jednych z najsilniejszych klubów na świecie. Czy jednak oprócz sukcesów piłkarskich Hiszpanie mają powody do dumy także przy ocenie obiektów, na których rozgrywają mecze?

.

Camp Nou w Barcelonie otwarto w 1957 r. Mieści 100 tysięcy widzów i choć gdy zapełniony kibicami robi piorunujące wrażenie, to na co dzień straszy rozpadającymi się murami, odrapanymi krzesełkami i wszechobecnym brudem. Nie posiada też nawet dachu.

Hiszpańskie stadiony, czyli pojemność bez jakości

Santiago Bernabeu. Mający pojemność 81 tysięcy miejsc stadion Realu Madryt to już wiekowy obiekt. Powstał w 1947 r. i choć przeszedł wiele renowacji, to lata świetności ma już dawno za sobą. Z zewnątrz także nie prezentuje się już najlepiej.

.

Reprezentacja Włoch Reprezentacja Włoch .

Włochy, czyli San Siro i Stadio Olimpico

Włosi obok Hiszpanów są faworytami grupy C i to właśnie pojedynek tych dwóch ekip w pierwszej kolejce fazy grupowej będzie elektryzować całą piłkarską Europę. Włosi w drodze do polsko-ukraińskiego czempionatu rozgrywali swoje mecze m.in. na stadionach w Mediolanie i Rzymie.

.

Stadio Olimpico w Rzymie to jeden z najważniejszych stadionów w historii sportowej Europy. W 1960 roku był główną areną Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Rzymie, tam też w 1990 r. (po gruntownej renowacji) rozegrano finał MŚ, w którym Niemcy pokonali Aregntynę 1:0. Dziś jest już echem dawnej świetności, a kibice skarżą się na ogromną odległość trybun od murawy.

. . .

Włoskie stadiony, czyli pamiątka po mundialu sprzed 22 lat

Stadio Giuseppe Meazzy, znanego włoskiego piłkarza, czyli popularne San Siro. Powstał w 1926 roku. Poddany wielu modernizacjom, a najgruntowniejszej przed MŚ w 1990 r., gdy był jedną z głównych aren włoskiego mundialu. Dziś straszy archaiczną stylistyką i oszałamiającą ilością... betonu.

.

. . .

Chorwacja, czyli stadiony Dinama Zagrzeb i Hajduka Split

W reprezentacji Chorwacji wielu kibiców upatruje kandydata na czarnego konia Euro 2012. Przez eliminacje przebrnęli bez większych kłopotów, gorszy bilans mieli tylko w dwumeczu z Grecją, która minimalnie wyprzedziła ich w tabeli. U siebie byli jednak nie do zatrzymania, nie doznali żadnej porażki, a z pięciu meczów wygrali cztery. Gdzie rozgrywali swoje mecze?

.

Obiekt Hajduka Split prezentuje się całkiem nieźle. Jest co prawda mniejszy (34 tys. wobec blisko 40-tysięcznika w Zagrzebiu), ale nadrabia to funkcjonalnością. Choć nie należy do najmłodszych (powstał w 1979 r.), to dzięki gruntownej renowacji w 2003 r. stał się jednym z ładniejszych obiektów na Bałkanach. Do polsko-ukraińskich stadionów wciąż brakuje mu jednak sporo.

. . .

Chorwackie stadiony, czyli Polska sprzed lat

Stadion Dynama Zagrzeb jest dla Chorwatów bardzo szczęśliwy. Przez 16 lat  nie przegrali oni bowiem na tym obiekcie ani jednego meczu o punkty, zarówno w eliminacjach do Mistrzostw Świata, jak i Europy. Passa skończyła się w 2008 roku (1:4 z Anglią). A jak prezentuje się sam stadion? Widać na zdjęciach.

.

. . .

Irlandia, czyli Croke Park i Aviva Stadium

Irlandczycy są postrzegani jako nasłabsza drużyna grupy C. Niewielu specjalistów i kibiców wierzy, że ekipa prowadzona przez Giovanniego Trapatoniego zdoła awansować do ćwierćfinału. Co ciekawe jednak, to właśnie Irlandczycy mają u siebie stadionową perłę, która śmiało może konkurować z Areną Gdańsk. To Aviva Stadium w Dublinie, obiekt nie tylko nowoczesny, ale także bardzo piękny. Zanim Irlandczycy przenieśli się na Avivę, rozgrywali swoje mecze na wiekowym Croke Park, widocznym poniżej.

 

.

Croke Park Stadium powstał w 1913 roku (jest najstarszym obiektem w naszym zestawieniu), ale dzięki częstym remontom nadal jest dość funkcjonalny. Mieści 83 tys. widzów i jest pod tym względem czwartym stadionem w Europie. Reprezentacja Irlandi właśnie tutaj przez blisko 100 lat rozgrywała większość swoich meczów. Przeprowadzka była jednak wskazana.

. . .

Irlandzka perła, czyli Aviva Stadium

Aviva Stadium to prawdziwa perła wśród europejskich stadionów. Mieści 52 tys. widzów, kosztował ponad 400 mln euro. Jego użytkowaniem dzieli się irlandzka federacja futbolu z federacją rugby, dyscypliną bardzo w Irlandii popularną. Bryła stadionu jest unikalna, a dach i fasady pokryte są żaluzjami, pozwalającymi na swobodne przepuszczanie światła. Kłopotów z murawą, jakich uświadczono np. w Poznaniu, na pewno Irlandczycy nie zaznają.

.

. . .

PGE Arena, czyli perła polsko-ukraińskiego Euro 2012

Na koniec, dla porównania, przypominamy wam jak wygląda PGE Arena, uznawana obecnie za jeden z najpiękniejszych stadionów świata. Mieści 42 tys. widzów, kosztowała blisko 800 mln. złotych. Podczas Euro 2012 po raz pierwszy zaprezentuje się piłkarskiej Europie przy okazji hitowego meczu Hiszpania - Włochy (10 czerwca).

Czy reprezentantom tych krajów zakręci się w głowie na jej widok? Wypowiedz się na naszym Facebooku!

.

03.08.2011  GDANSK, PGE ARENA TUZ PRZED DNIEM OTWARTYM.  FOT. DOMINIK SADOWSKI  / AGENCJA GAZETA   SLOWA KLUCZOWE:  PGE ARENA EURO 2012 ZAPLECZE SZATNIA GASTRONOMIA PUB RESTAURACJA

Więcej o: