Złote usta polskiej ekstraklasy, czyli Top 10 cytatów trenera Lechii Gdańsk Bogusława Kaczmarka

Bogusław Kaczmarek trenerem Lechii Gdańsk jest dopiero od kilku miesięcy, ale w tym w czasie zdążył już wielokrotnie błysnąć swoimi słynnymi bon-motami. Przedstawiamy nasze Top 10 najlepszych cytatów szkoleniowca biało-zielonych od momentu powrotu na ławkę trenerską gdańskiego klubu.
Bogusław Kaczmarek Bogusław Kaczmarek Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Miejsce 10., czyli co ma w nodze Aleksandr Sazankow

"Dziś Sazankow to gość po ciężkim urazie. Lekarz, który czyścił mu staw, mówi, że śruby pozakładane miał takie, że gąsienica w czołgu by się na nich trzymała."

Aleksandr Sazankow to jeden z największych niewypałów transferowych w historii klubu. Kupiony za 300 tys. euro Białorusin niemal przez cały pobyt w Lechii leczył różne kontuzje, aż w końcu jesienią został pogoniony z klubu.

Bogusław Kaczmarek Bogusław Kaczmarek Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta

Miejsce 9., czyli co Kaczmarek odciął by Machajowi

"Gdybym mógł, odciął bym mu jedno źródło zasilania. On jak każdy prawdziwy mężczyzna we wszystko co robi angażuje się na 100 procent. Chce być na boisku wszędzie, chce brać udział w każdej akcji i w ogóle gdyby mógł robił by wszystko. Jeszcze nie potrafi złapać arytmii grania - po mocnym depnięciu, przyspieszeniu, powinien chwilkę odpocząć, a on w kolejnej akcji dalej jedzie "hebla" na maksa."

Mateusz Machaj to wyróżniający się w tym sezonie piłkarz Lechii, którego Kaczmarek poleca do reprezentacji Polski. Ale jednocześnie narzeka na jego nadmierną ambicję.

Trener Lechii Gdańsk Bogusław Kaczmarek Trener Lechii Gdańsk Bogusław Kaczmarek fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Miejsce 8., czyli co wspólnego ma Lechia z chorym kozłem

"W ostatnich dwóch latach Lechia wydała spore pieniądze na tzw. "wzmocnienia". No ilu się sprawdziło? Garstka. Garsteczka. Z tych nazwisk można by wycisnąć tyle, co mleka z chorego kozła."

W ostatnich latach wiele transferów Lechii było kompletnie chybionych, a nie były to transfery tanie. Według Kaczmarka klub dziś za to płaci.

Bogusław Kaczmarek Bogusław Kaczmarek Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Miejsce 7., czyli jak odczarować PGE Arenę

"Niektórzy twierdzili, że w tym miejscu był chyba kiedyś cmentarz, że nad stadionem wisi klątwa i trzeba zabić jakiegoś cielaka, zarżnąć kurę albo czarnego kota. Na szczęście nie musieliśmy tego robić, a pasmo porażek na tym stadionie przerwaliśmy dzięki dobrej grze [po wygranej 2:0 z Lechem Poznań]."

Piłkarze Lechii Gdańsk od kiedy przenieśli się na PGE Arenę kompletnie sobie na niej nie radzą. Częściej wygrywają na wyjeździe, niż u siebie.

Bogusław Kaczmarek Bogusław Kaczmarek Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Miejsce 6., czyli czym jest Lechia

"Ciągle powtarzam to piłkarzom: Lechia to nie imienny u cioci Jadzi. To symbol daleko wykraczający poza sport."

Kaczmarek z Lechią związany jest od wielu lat, najpierw był zawodnikiem potem trenerem, podobnie zresztą jak jego syn Marcin. Z wyjątkowości tego klubu muszą również zdawać sobie sprawę obecni piłkarze Lechii.

Krzysztof Brede (z prawej) i Bogusław Kaczmarek Krzysztof Brede (z prawej) i Bogusław Kaczmarek fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Miejsce 5., czyli kim przez trzy tygodnie był Ricardinho

"Tyle że on na razie stracił trzy tygodnie, bo go menedżerowie wozili po Europie jak małpę w cyrku w poszukiwaniu klubu."

Brazylijczyk Ricardinho, gdy był już po słowie z Lechią, przez kilka tygodni szukał pracy na zachodzie Europy. Jak się okazało nieskutecznie i w końcu był zmuszony podpisać kontrakt z gdańskim klubem.

Miejsce 4., czyli do kogo Bobo nie ma numeru telefonu

"Żeby dokładnie odpowiedzieć na to  pytanie, musiałbym zadzwonić do Pytii, a ja nie mam do niej numeru telefonu."

Tak Kaczmarek skwitował pytanie o miejsce, które zajmie Lechia na koniec sezonu. Bobo słynie w środowisku piłkarskim z tego, że zna absolutnie wszystkich, a jego książka telefoniczna liczy tysiące kontaktów. Aż dziw, że nie ma namiaru na mitologiczną kapłankę, która uznawana była przez starożytnych za wyrocznię.

Trener Lechii Bogusław Kaczmarek Trener Lechii Bogusław Kaczmarek fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Miejsce 3, czyli rzecz o prefabrykacie

"Jest też np. Adam Duda, który póki co jest tylko piłkarskim prefabrykatem, a ja muszę go uzdatnić do gry na poziomie ekstraklasy."

Młody napastnik Lechii dopiero wchodzi do pierwszego zespołu, ale zdaje się, że nie jest jeszcze uzdatniony do gry na poziomie ekstraklasy, bo na boisku pojawia się bardzo rzadko.

Miejsce 2., czyli kto doi krowę z reklamy Milki

"Nie potrzebuję w klubie piłkarzy i ich menedżerów, którzy doją klub jak tę krowę z reklamy Milki."

Trener Kaczmarek wielokrotnie powtarzał, że nie toleruje piłkarskich darmozjadów oraz menedżerów napychających swoją kabzę prowizjami od transferów. Za to bardzo lubi czekoladę Milka.

Bogusław Kaczmarek Bogusław Kaczmarek Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Miejsce 1., czyli anatomia w służbie zwycięstwa

"Ta wygrana wzięła się z serca, z wątroby, ale w użyciu były też szare komórki i płyn rdzeniowo-mózgowy."

Po zwycięstwie 2:0 nad Lechem Poznań trener Kaczmarek w obrazowy sposób wyjaśnił, które części ciała zawodników odpowiadały za tą wygraną. Kolejny dowód na to, że dla piłkarza najważniejsze wcale nie są nogi.