Sport.pl

Wkurzony Iniesta, bankowcy we wkrętach, koncert JLo, czyli... Burzliwe losy murawy na PGE Arenie Gdańsk

Murawa na PGE Arenie to wyjątkowo gorący temat. Rozprawiali o niej Andres Iniesta i Cesc Fabregas, orali ją bankowcy, to na niej po raz pierwszy w Polsce zaśpiewała Jennifer Lopez. Potem temat powrócił przed towarzyskim meczem Polaków z Urugwajem.

Od Iniesty do Urugwaju - palący temat murawy na PGE Arenie

Poznaj burzliwe losy trawy na pięknym stadionie w Gdańsku.

Maj 2011. Na PGE Arenie zamontowano nawet murawę. Wkrótce wielkie otwarcie Maj 2011. Na PGE Arenie zamontowano nawet murawę. Wkrótce wielkie otwarcie Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta

555 rolek trawy. Prosto z Holandii

Pierwsza murawa na PGE Arenę przyjechała z Holandii. Układano ją w maju 2011 r., niedługo przed otwarciem budowanego na Euro 2012 stadionu.
Murawę (o wymiarach 68x105 m) ułożono na warstwie piasku, torfu i krzemianu. Kolejność była taka: najpierw wyłożono piasek, potem zamontowano drenaż i system nawadniania, na tym znalazła się warstwa nośna (torf i krzemian), zamontowano system grzewczy, a dopiero na końcu położono 555 rolek murawy. Każda z rolek miała 12 m długości i 1,2 m szerokości.

Wymiana murawy na PGE Arenie Gdańsk Wymiana murawy na PGE Arenie Gdańsk fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

UEFA mówi - lepsza będzie ta z Anglii

Pierwsza murawa służyła niemal rok. Wymieniono ją w maju 2012 r. Nie była wcale w tragicznym stanie, ale i tak trzeba ją było zmienić, bo przed Euro 2012 wymagała tego UEFA. To UEFA wskazała też nową murawę, jaka ma zostać położona - do Gdańska przyjechała z Wielkiej Brytanii, pochodziła z tej samej plantacji, która przygotowywała trawę na boiska Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Koszt wymiany murawy to 691 tys. zł.
Na nowej murawie miały się odbyć cztery mecze Euro - trzy grupowe (Hiszpania - Włochy, Hiszpania - Irlandia i Hiszpania - Chorwacja) oraz jeden ćwierćfinał (potem okazało się, że będzie to mecz Niemcy - Grecja).

Hiszpania - Włochy 1:1. Hiszpania - Włochy 1:1. Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Iniesta: Totalna katastrofa! Fabregas: Opłakany stan!

Po pierwszym meczu mistrzostw na PGE Arenie (Hiszpania - Włochy 1:1), o murawie na gdańskim stadionie mówiła już cała Europa. Burzę rozpętali Hiszpanie.
- To była totalna katastrofa. Murawa była sucha, a piłka nie toczyła się po niej tak, jak powinna - mówił Andres Iniesta. A inny gwiazdor Barcelony Cesc Fabregas dodał: - Trawa była w opłakanym stanie. To żałosne, że musieliśmy grać na takim boisku. Zasłużyliśmy na coś więcej.
Z murawy na twitterze drwił też Gary Lineker, który kpił, że ludziom w Gdańsku chyba się kosiarka zepsuła.
Ale gospodarze obiektu bronili się, że murawa była dokładnie taka, jak nakazują przepisy. To UEFA decydowała bowiem, kiedy i w jaki sposób ma być koszona trawa, nakreśliła też warunki nawadniania i konserwacji murawy. UEFA podała nawet dokładną charakterystykę sprzętu, który był wykorzystywany przy pielęgnacji nawierzchni.

Fatalna murawa na PGE Arenie Fatalna murawa na PGE Arenie

Świetna zabawa bankowców. Szkoda, że we wkrętach

Na początku września 2012 r. na pozostawioną po Euro murawę zaczęła narzekać Lechia, która była nawet zmuszona odwołać treningi. Okazało się, że powodem mocnego zniszczenia trawy była... komercyjna impreza korporacyjna jednego z banków. Boisko zostało podzielone na trzy mniejsze, w poprzek wymalowano nowe linie, a pracownicy banku przez kilka godzin hasali po nim w najlepsze. Niektórzy w korkach z wkrętami!
Co na to operator? - Stadion musi na siebie zarabiać, tym bardziej, że przecież Lechia-Operator [poprzedni zarządca obiektu] zostawiła po sobie 6 mln długu. Jeśli mamy okazję zorganizować komercyjną imprezę, musimy korzystać - tłumaczył prezes Arena Gdańsk Operator Borys Hymczak.

Wrzesień 2012. Koncert Jennifer Lopez na PGE Arena. Co dwudziestą wejściówkę kupili Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego. Wrzesień 2012. Koncert Jennifer Lopez na PGE Arena. Co dwudziestą wejściówkę kupili Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Najpierw rugbiści, potem JLo

Ale turniej bankowców był dopiero rozgrzewką. Dużo większe obawy o stan murawy były z zaplanowanymi kilka dni po sobie derbowym meczem rugbistów Lechia Gdańsk - Arka Gdynia (22 września) i przede wszystkim pierwszym na PGE Arenie koncertem - Jennifer Lopez (27 września).
- Murawa zostanie zabezpieczona najnowocześniejszymi metodami. Pod sceną będą zamontowane specjalne podesty. A tam, gdzie będą bawili się widzowie, powierzchnia stadionu zakryta zostanie systemem elastycznych płyt z tworzywa sztucznego - tłumaczył przed koncertem JLo Hymczak.
Po meczu rugby i pierwszym koncercie na murawę nikt nie narzekał. Ale tylko do czasu...

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:2 Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:2 Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Próba generalna i... Totalna klapa!

Temat trawy wrócił bowiem przed towarzyskim meczem Polska - Urugwaj (14 listopada 2012). Pierwszy sygnał ostrzegawczy wysłał były już sekretarz generalny PZPN Waldemar Baryło, który wizytował stadion w Gdańsku przy okazji meczu Lechii ze Śląskiem Wrocław. Mówił wtedy, że murawa jest "wyżarta" i "delikatnie mówiąc, nie wygląda dobrze". Już po wyborach w PZPN temat murawy podchwycił też nowy prezes Zbigniew Boniek, który zasugerował szczególną pielęgnację murawy przed meczem z Urugwajem.
- Rozumiem, że po tym, co stało się przy okazji meczu z Anglią wszyscy są przewrażliwieni na punkcie stanu boisk na naszych stadionach, ale zapewniam, że u nas jest wszystko pod kontrolą - odpowiedział Hymczak. - W ostatnich miesiącach wielokrotnie kwestionowano stan murawy, ale zawsze udawało nam się przygotować boisko. Tak samo będzie przy okazji meczu z Urugwajem i wcześniejszej próby generalnej, czyli spotkania Lechia - Legia Warszawa - tłumaczył Hymczak.
Ale próba generalna wypadła fatalnie, a po meczu Lechii z Legią na stan murawy narzekali wszyscy - trenerzy, piłkarze (Miroslav Radović z Legii powiedział nawet, że to chyba najgorsza murawa w ekstraklasie), a także obecny na meczu asystent selekcjonera Waldemara Fornalika - Andrzej Dawidziuk.

Nowa murawa na PGE Arenie Nowa murawa na PGE Arenie Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Najlepsza murawa w Polsce!?

Dzień po meczu Lechii z Legią w Gdańsku zapadła decyzja - nie ratujemy murawy przed Urugwajem. Po prostu ją zmienimy! Akcja była błyskawiczna. W niecały tydzień zerwano starą, zniszczoną trawę, poprawiono nawierzchnię i rozłożono zupełnie nową murawę.
- Nowa murawa na PGE Arenie będzie dużo lepsza od poprzedniej. Tamta przyjechała z Anglii, był to wymóg UEFA. Ale federacji nie obchodziło, co się z nią później będzie działo - tłumaczy Tomasz Czuszel z firmy Trawnik-Producent, która opiekuje się trawą na PGE Arenie.
Nową murawę wyhodowano na polskiej plantacji, konkretnie pod Szczecinkiem. - Ta trawa zna nasz klimat i nie musi się adaptować - przekonuje Czuszel.
A Hymczak dodaje: - Teraz to będzie najlepsza murawa w Polsce!

Więcej o: