Trójmiejscy piłkarze ponad podziałami. Oni grali i w Arce Gdynia, i w Lechii Gdańsk

Kibice Lechii Gdańsk i Arki Gdynia żyją w Trójmieście jak pies z kotem. Delikatnie rzecz ujmując, fani obu zespołów nie przepadają za lokalnym rywalem, czego dowody dają przy każdym spotkaniu derbowym. Jak niejednokrotnie podkreślają, podziałów, jakie zaszły między nimi, nie da się tak szybko zasypać i wielce wątpliwe, by biało-zieloni i żółto-niebiescy znaleźli między sobą nić porozumienia. Ten radykalizm nie jest już jednak tak wyrazisty w przypadku piłkarzy. W historii nie brakowało przypadków, że zawodnicy nie mieli oporów przed grą zarówno w Arce, jak i Lechii. Co więcej, niejednokrotnie przechodzili z klubu do klubu, narażając się na ostry osąd wśród trójmiejskich kibiców. Trojmiasto.sport.pl przypomina sylwetki najbardziej znanych piłkarzy, którzy wznieśli się ponad podziały i reprezentowali barwy zarówno Lechii, jak i Arki.
Bogusław Kaczmarek Bogusław Kaczmarek fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Bogusław Kaczmarek

Postać "Boba" wśród wielu kibiców utożsamiana jest wyłącznie z Lechią. Za zasługi dla gdańskiego klubu Kaczmarek doczekał się nawet gwiazdy ze swoim nazwiskiem, wmurowanej na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku. Jako piłkarz Kaczmarek grał w II-ligowej w Lechii latach 1975 - 1977. W tych latach "Bobo" bez powodzenia szturmował z biało-zielonymi bramy ekstraklasy. Zawiedziony perspektywą dalszej gry w II lidze Kaczmarek zdecydował się na przejście do Arki, która grała wówczas w ekstraklasie. W Gdyni z żółto-niebieskimi Kaczmarek wywalczył w 1979 roku Puchar Polski. Później swoją karierę kontynuował poza granicami Polski, m.in. w Finlandii i USA. Po powrocie do kraju został trenerem Lechii, którą prowadził przez osiem lat od 1984 do 1992 roku. W jego karierze trenerskiej również znalazł się epizod związany z Arką. W 2008 roku objął funkcję szkoleniowca gdynian, ale po protestach fanów żółto-niebieskich po dwóch dniach zrezygnował. W 2012 roku ponownie został pierwszym trenerem Lechii.

Wybory parlamentarne 2015. Janusz Kupcewicz Wybory parlamentarne 2015. Janusz Kupcewicz Fot. Kamil Gozdan / AG

Janusz Kupcewicz

Urodził się w Gdańsku, ale karierę rozpoczynał w klubach olsztyńskich (Warmii i Stomilu), by w 1974 roku przenieść się do Arki, z którą debiutował w ekstraklasie. Grał w niej nieprzerwanie do 1982 roku, zdobywając w 1979 Puchar Polski. Z Arki trafił do Lecha Poznań (wywalczył z "Kolejorzem" tytuł mistrza Polski), po czym wyjechał za granicę (grał we Francji i Grecji). W 1986 roku powrócił do Polski i znalazł zatrudnienie w Lechii Gdańsk. W biało-zielonych brawach grała jednak tylko dwa lata, by na koniec kariery spróbować swoich sił w Turcji. Po zakończeniu kariery był nadal związany z Arką, gdzie pełnił funkcję konsultanta sportowego.

Tomasz Korynt

Jest wychowankiem Lechii, synem legendy gdańskiego klubu - Romana. W biało-zielonych barwach grał w latach 1970-1977, ale na własną legendę zapracował w drużynie Arki (1977-1982), z którą grał w ekstraklasie i w 1979 sięgnął po Puchar Polski. Później odszedł... do lokalnego rywala Arki, Bałtyku Gdynia, gdzie grał w latach 1982-1983 i po epizodach w klubach ze Szwajcarii i Francji ponownie w latach 1987-1989.

10 października 2007 r. Derby Lechii i Arki w Gdańsku. Ten mecz skończył się remisem 0:0 10 października 2007 r. Derby Lechii i Arki w Gdańsku. Ten mecz skończył się remisem 0:0 Fot. Renata Dabrowska / AG

Tomasz Unton

Gry w piłkę uczył się w Arce, skąd w 1987 roku przeniósł się do grającej w ekstraklasie Lechii. W gdańskim klubie grał przez blisko 10 lat (z rocznym epizodem w Legii Warszawa). Do Arki wrócił dopiero w 2001 roku na sam koniec swojej piłkarskiej kariery. Obecnie jest członkiem sztabu szkoleniowego Lechii i opiekuje się drużyną III-ligowych rezerw biało-zielonych.

Dariusz Gładyś Dariusz Gładyś Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Dariusz Gładyś

Bramki biało-zielonych wychowanek Odry Wodzisław bronił w latach 1992-1996. W ekstraklasie zagrał w biało-zielonych zadebiutował w sezonie 1995/1996 jako piłkarz Lechii/Olimpii. W 1997 roku na wiosnę po nieporozumieniach z władzami Lechii postanowił przenieść się do rywala zza miedzy. W Arce kariery jednak nie zrobił, bo zagrał w niej tylko w trzech meczach. Do Lechii wrócił w 2007 roku po grze w Pomezanii Malbork i Gedanii Gdańsk. Obecnie jest trenerem bramkarzy biało-zielonych.

Maciej Kalkowski

Jest wychowankiem Lechii, z której często odchodził i jeszcze częściej wracał. W biało-zielonych barwach grał od 1992 roku do 1996, by przenieść się do GKS Bełchatów. Stamtąd wrócił nad morze w 2001 roku i trafił na rok do Arki. Żółto-niebieską koszulkę zakładał także jesienią sezonu 2003/2004, a na wiosnę był już graczem Lechii, gdzie grał aż do zakończenia kariery zawodniczej w 2009 roku. Teraz jest asystentem Bogusława Kaczmarka w sztabie trenerskim gdańskiej drużyny.

Krzysztof Brede

Z Lechią związany od początku kariery, miał jednak także epizod w Arce. Grał tam w rundzie jesiennej sezonu 2001/2002. Do Lechii, z której odszedł w 2000 roku wrócił w sezonie 2004/2005 i grał w niej nieprzerwanie do 2008 roku włącznie. Po trzyletnim pobycie w Olimpii Grudziądz wrócił do Gdańska, gdzie grał w rezerwach, a obecnie jest drugim trenerem zespołu.

Karol Piątek

Karierę rozpoczynał w Błyskawicy Luzino, ale na szerokie piłkarskie wody wypłynął w Lechii, do której trafił w 1997 roku. Nie dane mu jednak było do końca rozwinąć skrzydeł w gdańskim klubie. Mistrz Europy U-21 z 2001 roku stał się bowiem ofiarą rozpadu fuzji klubu opartego na piłkarzach Lechii i Polonii Gdańsk. By nie musieć tułać się po niższych ligach Piątek zdecydował się na przejście do Arki. W Gdyni grał jednak tylko jesienią sezonu 2001/2002. Później karierę kontynuował w ŁKS Łódź i Cracovii by w 2006 roku wrócić do Gdańska, gdzie grał aż do 2010 roku. Obecnie gra w I-ligowej Termalice Bruk-Bet Nieciecza.

Piotr Kasperkiewicz (z prawej) grając w Arce Gdynia rywalizował m.in. z Danielem Ljuboją Piotr Kasperkiewicz (z prawej) grając w Arce Gdynia rywalizował m.in. z Danielem Ljuboją Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Piotr Kasperkiewicz

Gra w Lechii i Arce to dla niego krótkie epizody. Biało-zielone barwy reprezentował w latach 2008-2010, zaś żółto-niebieskie w sezonie 2011/2012. W ani jednym, ani drugim klubie kariery jednak nie zrobił. Obecnie gra w I lidze w Miedzi Legnica.