Sport.pl

Czy istnieje życie po Lechii Gdańsk? Co robią jej byli trenerzy?

Od momentu powrotu Lechii Gdańsk do ekstraklasy w sezonie 2008/2009 drużynę biało-zielonych (przed objęciem zespołu przez Bogusława Kaczmarka) prowadziło czterech trenerów. Po zakończeniu współpracy z gdańskim klubem ich kariery gwałtownie wyhamowały. Trojmiasto.sport.pl sprawdza, co obecnie porabiają byli szkoleniowcy Lechii.

Odeszli z Lechii i...?

Od momentu powrotu Lechii Gdańsk do ekstraklasy w sezonie 2008/2009 drużynę biało-zielonych (przed objęciem zespołu przez Bogusława Kaczmarka) prowadziło czterech trenerów. Po zakończeniu współpracy z gdańskim klubem ich kariery potoczyły się w różnych kierunkach. Trojmiasto.sport.pl sprawdza, co obecnie porabiają byli szkoleniowcy Lechii.

Dariusz Kubicki

Co prawda nie miał szansy poprowadzenia Lechii w ekstraklasie, ale w sezonie 2007/2008 był jednym z ojców awansu biało-zielonych do najwyższej ligi. Kubicki rozpoczął przygotowania drużyny do pierwszego po 20 latach przerwy sezonu Lechii w ekstraklasie, ale w ich trakcie został z klubu zwolniony. Powodem rozwiązania umowy ze szkoleniowcem była jego niezgoda na podpisanie oświadczenia antykorupcyjnego wymaganego przez klub (nazwisko Kubickiego przewijało się wówczas w kontekście afery korupcyjnej w Centralnym Ośrodku Sportu).

Po odejściu z Lechii kariera Kubickiego nie potoczyła się tak, jak wymarzyłby sobie to sam 49-letni szkoleniowiec. Sukcesu, jakiego osiągnął w Lechii nie powtórzył potem ani ze Zniczem Pruszków, ani z Wisłą Płock i Dolcanem Ząbki, gdzie był zatrudniany po odejściu z Gdańska. W grudniu 2011 wyjechał do Rosji, gdzie został asystentem najpierw Dmitrija Radiukina, a później Aleksa Millera w drugoligowym Sybirze Nowosybirsk. W maju 2012 roku Kubicki po wygaśnięciu umowy z Sibirem pozostawał bezrobotny. Możliwość jego zatrudnienia rozważała ostatnio Arka Gdynia, szukająca następcy Petra Nemeca. Ostatecznie jednak Kubicki 4 stycznia 2013 został nowym szkoleniowcem Podbeskidzia Bielsko-Biała. Były trener Lechii podjął się tam prawdziwej "mission impossible", czyli utrzymania zespołu w ekstraklasie.

Kubicki w Bielsku nie zagrzał jednak długo miejsca, bo poprowadził zespół zaledwie w pięciu meczach. Po spotkaniu ze Śląskiem Wrocław (1:1) złożył dymisję i natychmiast objął posadę pierwszego szkoleniowca w Sybirze.

Jacek Zieliński

Po zwolnieniu Kubickiego Lechia w trybie pilnym musiała szukać jego następcy. Nie szukała długo. 22 lipca 2008 roku zawiesiła Kubickiego w prawach trenera pierwszej drużyny, a już 23 lipca zatrudniła Jacka Zielińskiego. Choć Zieliński miał za sobą pełną sukcesów karierę piłkarską (trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Polski z Legią Warszawa i zagrał 60 meczów w reprezentacji Polski) to jako trener biało-zielonych kompletnie się nie sprawdził. Ze względu na fakt, że Zieliński na ławce trenerskiej był mało aktywny (potrafił cały mecz spędzić oparty o ławkę rezerwowych) kibice Lechii nadali mu przydomek "miś koala". Pod wodzą Zielińskiego Lechia nieuchronnie zmierzała ku spadkowi z ekstraklasy, aż w kwietniu 2009 roku zarząd gdańskiego klubu postanowił go zwolnić.

Po odejściu z Lechii Zieliński prawie rok był na sportowym bezrobociu. Do zawodu wrócił w styczniu 2010 roku, kiedy dość nieoczekiwanie Franciszek Smuda wybrał go na asystenta do sztabu prowadzonej przez siebie reprezentacji. Zieliński w kadrze pracował aż do końca nieudanego dla reprezentacji turnieju Euro 2012. Po wyborze na selekcjonera Waldemara Fornalika, Zieliński odszedł ze sztabu szkoleniowego kadry narodowej. W styczniu 2013 roku został asystentem trenera reprezentacji U-21 i U-20 Marcina Dorny.

Tomasz Kafarski

Trudne zadanie utrzymania drużyny w ekstraklasie od Jacka Zielińskiego przejął Tomasz Kafarski. Młody szkoleniowiec, bez większego doświadczenia i sukcesów, podjął się tej odpowiedzialności i cel zrealizował. Zarząd Lechii postanowił więc zaufać Kafarskiemu na dłużej i dał mu szansę prowadzenia drużyny w dwóch kolejnych sezonach. Pod wodzą Kafarskiego Lechia wyrobiła swój własny styl gry, którym niejednokrotnie imponowała nie tylko kibicom, ale i piłkarskim ekspertom. Wydawało się więc, że tylko kwestią czasu jest to, kiedy Kafarski w Gdańsku zacznie zdobywać ekstraklasowe laury. Tymczasem w sezonie 2009/2010 i 2010/2011 biało-zieloni zajęli dwa razy ósme miejsce w ekstraklasie, co było dla Lechii sporym rozczarowaniem. Na Kafarskiego zaczęła spadać coraz większa fala krytyki, głównie za nietrafione transfery i brak wyników, która ostatecznie zmiotła go z biało-zielonego pokładu w sezonie 2011/2012, kiedy drużyna zaczęła grać fatalnie. Kafarski został zwolniony z Lechii w listopadzie 2011 roku.

Na karuzelę trenerską powrócił w marcu 2012 roku, kiedy objął broniącą się przed spadkiem Cracovię. To co Kafarskiemu udało się w sezonie 2008/2009 z Lechią, z Cracovią zakończyło się porażką. Kafarski spadł wraz z drużyną "Pasów" do I ligi i w czerwcu 2012 pożegnał się z krakowskim klubem. Do lutego 2013 pozostawał bez pracy. Drogi Kafarskiego i Lechii zeszły się jednak ponownie. Obecnie Kafarski z ramienia Grupy Lotos pełni funkcję koordynatora i eksperta we wspólnym projekcie Grupy Lotos i Lechii "Biało-zielona przyszłość z Lotosem", który zajmuje się tworzeniem ośrodków piłkarskich dla dzieci poza Trójmiastem.

W kwietniu 2013 roku Kafarski ponownie wrócił na ławkę trenerską, obejmując posadę pierwszego szkoleniowca Floty Świnoujście.

Rafał Ulatowski

Przez Lechię przemknął jak burza. W listopadzie 2012 roku objął stanowisko trenera po Tomaszu Kafarskim, ale biało-zielonych zdążył poprowadzić w zaledwie czterech spotkaniach. Bilans Ulatowskiego w Lechii to tylko jedna wygrana i trzy porażki. Nic zatem dziwnego, że po zakończeniu rundy jesiennej sezonu 2011/2012 gdański klub zdecydował się rozstać z Ulatowskim. Po zwolnieniu z Lechii Ulatowski na ławkę trenerską póki co nie wrócił. Przy piłce jednak pozostał, bo... został telewizyjnym ekspertem od futbolu.

W TVP Sport Ulatowski jest współkomentatorem. Komentował m.in. mecze podczas turnieju Euro 2012, a także spotkania polskiej ekstraklasy i Ligi Mistrzów.

Były już trener Lechii Gdańsk Paweł Janas Były już trener Lechii Gdańsk Paweł Janas Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Paweł Janas

Po nieudanym eksperymencie z Rafałem Ulatowskim w Lechii postawiono na doświadczenie Pawła Janasa. Były selekcjoner reprezentacji Polski kontrakt z biało-zielonymi podpisał w grudniu 2012 roku i za swój cel postawił utrzymanie drużyny w ekstraklasie. Początkowo Janasowi w Lechii się nie układało, ale z czasem prowadzona przez niego drużyna zaczęła osiągać satysfakcjonujące wyniki. Co więcej, odzyskała dawno zatracony styl gry, czego dowodem był mecz z Legią Warszawa na PGE Arenie, w którym broniący się przed spadkiem gdańszczanie wygrali z kroczącą po mistrzostwo Polski Legią. Ostatecznie Lechia utrzymała się w ekstraklasie i wydawało się, że Janas w sezonie 2012/2013 ponownie zasiądzie na ławce trenerskiej gdańskiej drużyny. Klub i trener nie doszli jednak do porozumienia i pod koniec maja 2012 roku Janas rozstał się z Lechią. Od tamtego czasu o jego trenerskiej działalności jest cicho, a były szkoleniowiec biało-zielonych może więcej czasu poświęcić swojej drugiej obok piłki pasji - polowaniom.

Więcej o: