Łukasz Surma i inni, czyli co łączy Lechię Gdańsk i Legię Warszawa

Łukasz Surma to piłkarz zasłużony zarówno dla Lechii Gdańsk, jak i Legii Warszawa. W obu zespołach rozegrał ponad 100 meczów w ekstraklasie, w obu pełnił funkcję kapitana, a z Legią wywalczył w 2006 roku mistrzostwo Polski. Trojmiasto.sport.pl sprawdziło, jakich jeszcze piłkarzy łączą występy i w Lechii i w Legii.

Łukasz Surma

Surma swoją karierę rozpoczynał jako gracz Wisły Kraków, ale to właśnie z Legią osiągał swoje największe piłkarskie sukcesy. W sezonie 2005/2006 poprowadził stołeczną drużynę do mistrzostwa Polski, co, jak dotychczas, jest największym osiągnięciem Surmy w jego karierze. Poza tym z "eLką" na piersi Surma zdobył dwa razy wicemistrzostwo Polski i dwukrotnie zajmował trzecie miejsce na podium ekstraklasy. W 2007 roku w Legii miejsca dla Surmy już jednak nie było i pomocnik przeniósł się do Izraela, gdzie grał w Maccabi Hajfa i Ihud Bnei Sakhnin. Kolejnym przystankiem w karierze Surmy była austriacka Admira Wacker Moedling, a od 2009 roku Surma jest graczem Lechii. Jak do tej pory jego największe sukcesy w gdańskiej drużynie to dwukrotny awans do półfinału Pucharu Polski.

Roman Korynt

Piłkarz, który jest jedną z legend Lechii, w swojej karierze miał również epizod w Legii. Korynt do stołecznej drużyny trafił w 1950 roku w ramach odbywania służby wojskowej. W Legii grał do 1952 roku i w tym czasie zagrał w 15 spotkaniach warszawskiej drużyny w ekstraklasie. W 1952 był wraz z Legią finalistą Pucharu Polski. Po wypełnieniu swojego obowiązku wobec armii, Korynt wrócił do Gdańska, gdzie trafił do zespołu Lechii. W biało-zielonych barwach rozegrał w ekstraklasie 207 meczów, a w 1956 roku zajął z gdańską drużyną trzecie miejsce w ekstraklasie. Korynt w latach 1952-1959 grał również w reprezentacji Polski, w której wystąpił w 34 spotkaniach.

Marcin Mięciel Marcin Mięciel Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/AGENCJA GAZETA

Marcin Mięciel

Mięciel jest wychowankiem Wisły Tczew, z której w 1990 roku do Lechii. W Gdańsku grał do 1993 roku i w tym czasie zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Talent napastnika dostrzegła Legia, która ściągnęła Mięciela do stolicy. Tam "Miętowy" w barwach Legii wywalczył mistrzostwo Polski w 1995 roku. W tym samym sezonie sięgnął także po Puchar Polski oraz Superpuchar. W 1997 roku Mięciel pomógł Legii sięgnąć po Puchar Polski. W 2001 roku przeniósł się z Legii do Borussii Moenchengladbach, skąd trafił do Iraklisu Saloniki, a w 2005 roku do PAOK Saloniki. Po dwóch latach gry w Vfl Bochum Mięciel trafił na sezon 2009/2010 do Legii, a później zakotwiczył w ŁKS Łódź.

Grzegorz Szamotulski

Jest wychowankiem Lechii i wspólnie z Mięcielem wywalczył z nią tytuł mistrza Polski juniorów. Bramkarz gdańskiej drużyny podążył śladem swojego kolegi i także z Lechii przeniósł się do Legii w 1995 roku (po drodze zaliczając okres gry w Hutniku Warszawa i Polonii Warszawa). W stołecznym zespole Szamotulski grał do 1999 roku i w tym czasie zdobył Puchar Polski i Superpuchar. Później na krótko wyemigrował do PAOK Saloniki, by w 2001 roku wrócić do Polski do Śląska Wrocław. Od tego momentu rozpoczęła się wędrówka Szamotaniny po różnych klubach w Polsce i Europie. Były wśród nich Amica Wronki, Sturm Graz, Dundee United, Hibernian, izraelski Ashdod, Jagiellonia Białystok, DAC Dunajska Streda na Słowacji, Korona Kielce, Warta Poznań i Olimpia Elbląg.

Jakub Kosecki

Grywał w juniorskich zespołach FC Nantes i Chicago Fire, czyli tam, gdzie w pierwszych drużynach występował jego ojciec, Roman. Prawdziwą karierę rozpoczynał jednak w Legii, gdzie w sezonie 2008/2009 zadebiutował w Młodej Ekstraklasie. W kolejnym sezonie udało mu się zagrać w dwóch meczach pierwszej drużyny, jednak młodemu "Kosie" trudno było przebić się na stałe do składu warszawskiego zespołu. Ze stolicy został wypożyczony do ŁKS Łódź, gdzie na zapleczu ekstraklasy w 28 meczach zdobył 11 bramek. W rundzie wiosennej sezonu 2011/2012 trafił na wypożyczenie do Lechii i pomógł drużynie w utrzymaniu się w ekstraklasie. Zagrał w barwach Lechii w ośmiu meczach i zdobył dwa gole - swoje debiutanckie bramki w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po zakończeniu sezonu wrócił do Legii, gdzie otrzymał szansę na grę od trenera Jana Urbana i jest dziś podstawowym graczem Legii.

Paweł Janas

Były selekcjoner reprezentacji Polski w swojej karierze trenerskiej był szkoleniowcem zarówno Legii, jak i Lechii. Janas grał w Legii jako piłkarz w latach 80. i zdobył z nią dwukrotnie Puchar Polski. Jako trener wywalczył z Legią mistrzostwo i Puchar Polski. W Lechii pracował krótko, bo tylko w rundzie wiosennej sezonu 2011/2012. Po zakończeniu rozgrywek, w których Janasowi udało się utrzymać Lechię w ekstraklasie, rozstał się z gdańskim klubem.