Jak i skąd Michał Probierz trafił do Lechii Gdańsk?

Lechia Gdańsk ma nowego trenera. Na początku czerwca pożegnano się z Bogusławem Kaczmarkiem, a kilka godzin później poinformowano, że nowym szkoleniowcem biało-zielonych będzie Michał Probierz. Jak trafił do Gdańska "Polski Guardiola"?
Trener PGE GKS Bełchatów Michał Probierz Trener PGE GKS Bełchatów Michał Probierz Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

Michał Probierz

Probierz swoją 20-letnią karierę piłkarską jako senior zakończył w 2005 r. w barwach Widzewa Łódź, kiedy w meczu z RKS Radomsko zerwał więzadła krzyżowe. Ale Probierz nie odszedł od piłki i po pięciu miesiącach profesjonalnie zajął się trenerką.

Trojmiasto.sport.pl sprawdziło, jak wiodło się szkoleniowcowi w poszczególnych klubach.

Polonia Bytom 2005-2006

Probierz trenerski debiut zaliczył w Polonii Bytom. Pięć miesięcy po zakończeniu piłkarskiej kariery objął stanowisko pierwszego trenera w zespole występującym w II lidze. Zadaniem, jakie postawiono przed Probierzem, było utrzymanie drużyny w lidze - sprawa o tyle trudna, że w chwili objęcia Polonia zajmowała 17. przedostanie miejsce.

Probierz zadebiutował na ławce trenerskiej meczem z... Lechią Gdańsk. 11 października na stadionie... Ruchu Radzionków (Polonia miała w tym czasie spore problemy nie tylko ze zdobywaniem punktów, ale także z własnym obiektem) padł remis 1:1. Bramkę dla gości zdobył Maciej Kalkowski.

W 24. meczach pod wodzą nowego trenera Polonia zdobyła w sumie 30 punktów wygrywając w ośmiu meczach a w sześciu remisując.

Ostatecznie dzięki fuzji Lecha Poznań i Amiki Wronki bytomianie utrzymali się w lidze, mimo że zajęli spadkowe 15. miejsce. O pozostaniu zadecydował wygrany przez Polonię baraż z Unią Janikowo.

Już w trakcie sezonu szkoleniowiec podpisał umowę o współpracy z klubem z piłkarskiej ekstraklasy.

Michał Probierz jeszcze jako trener Widzewa Michał Probierz jeszcze jako trener Widzewa Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta

Widzew Łódź 2006-2007

Probierz jeszcze w trakcie pracy w poprzednim klubie podpisał umowę z Widzewem Łódź, który awansował do ekstraklasy. Szkoleniowiec właśnie w Łodzi zakończył swoją piłkarską karierę po poważnej kontuzji.

Pierwszy mecz z nowym trenerem Widzew rozegrał w Groclinem Grodzisk Wielkopolski 28 lipca 2006 r. Debiut Probierza okazał się szczęśliwy, a jego zespół 2:1. Widzew w 30. meczach w Orange Ekstraklasie pod wodzą Probierza zgromadził 28 punktów wygrywając raptem w siedmiu meczach. Ostatecznie sezon zakończył na 12. miejscu.

W kolejnym sezonie po sześciu kolejkach i zdobytych trzech punktach Probierz został we wrześniu 2007 r. zwolniony z Widzewa.

Polonia Bytom 2007-2008

Po zwolnieniu z Widzewa Probierz powrócił do Bytomia, aby ponownie prowadzić Polonię. Nie była to jednak dobra decyzja.

Polonia pod wodzą Probierza w 15. meczach wygrała tylko trzy spotkania (dwa mecze szkoleniowiec prowadził bytomian w rozgrywkach Pucharu Ekstraklasy). O dziwo, słaba statystyka meczów dała bytomianom utrzymanie w ekstraklasie na kolejny sezon.

22 maja 2008 r. Probierz zrezygnował z roli szkoleniowca Polonii.

Michał Probierz jako trener Jagiellonii Białystok Michał Probierz jako trener Jagiellonii Białystok Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

Jagiellonia Białystok 2008-2011

Miesiąc po odejściu z Polonii Probierz został nowym szkoleniowcem Jagiellonii Białystok. W sezonie 2008/2009 Jagiellonia zajęła ósmą lokatę w tabeli. Na kilka kolejek przed zakończeniem rozgrywek Probierz oddał się do dyspozycji zarządu, jednak postanowiono, że trener w zespole ma silną pozycję.

Kolejny sezon to bardzo dobra postawa drużyny z Białegostoku. Mimo 10 ujemnych punktów drużyna zajęła 11. miejsce, wygrywając w 11 spotkaniach. Wiosną zespół odniósł ogromny sukces zdobywając Puchar Polski oraz Superpuchar. Pod wodzą Probierza zespół nie zdołał awansować do fazy grupowej Ligi Europy, przegrywając dwumecz z Arisem Saloniki.

Sezon 2010/2011 okazał się jeszcze lepszy od poprzedniego. Po rundzie jesiennej "Jaga" zajmowała pierwsze miejsce, ostatecznie na koniec sezonu uplasowała się na czwartej pozycji. Była to najwyższa pozycja Jagiellonii w historii.

Po trzech latach prowadzenia klubu z Białegostoku Probierz wraz z zarządem podjęli decyzję o rozwiązaniu umowy.

W 2010 roku Probierz w plebiscycie Piłki Nożnej został wybrany trenerem roku.

Czy Michał Probierz wróci do ŁKS? Czy Michał Probierz wróci do ŁKS? Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

ŁKS Łódź 2011

Kolejnym klubem Probierza został ŁKS Łódź. Szkoleniowcem tej drużyny został 5 września 2011 r. O karierze trenera w łódzkim klubie dużo powiedzieć nie można, bo szkoleniowcem ŁKS był przez... dwa miesiące. 4 listopada odszedł z drużyny i objął stanowisko trenera poza granicami kraju.

W ŁKS Probierz miał najlepsze statystyki w swojej karierze trenerskiej. W ośmiu meczach łódzka drużyna odniosła cztery zwycięstwa.

Michał Probierz Aris Saloniki Michał Probierz Aris Saloniki Michał Probierz Aris Saloniki

Aris Saloniki 2011-2012

Nowym klubem prowadzonym przez Probierza był grecki Aris Saloniki. Szkoleniowiec trafił tam na początku listopada, a już dzień później w debiucie na ławce trenerskiej podopieczni Probierza przegrali z Olimpiakosem Pireus 2:3.

W sumie w 9 meczach w Grecji drużyna trenera z Polski odniosła cztery zwycięstwa, tyle samo przegranych i jeden remis. Pod koniec grudnia 2011 r. Probierz zdecydował, że odchodzi z klubu z powodu kłopotów finansowych Arisu.

- Sytuacja klubu jest fatalna. Dopiero teraz dowiedziałem się, że piłkarze od siedmiu miesięcy nie dostają pieniędzy i w styczniu 10 może odejść - mówił Probierz.

Ostatecznie szkoleniowiec po namowie władz klubu pozostał w Arisie. Dalsza przygoda z Grecją nie trwała jednak długo i Probierz na początku stycznia rozwiązał kontrakt w Salonikach.

Wisła Kraków 2012

Trener Probierz nie lubi próżni. Już po dwóch miesiącach od przygody w Grecji szkoleniowiec podpisał umowę z Wisłą Kraków. Z dniem 1 marca funkcję szkoleniowca pierwszej drużyny Wisły objął w miejsce Kazimierza Moskala.

"Białą Gwiazdę" Probierz prowadził w 23 meczach. Wisła odniosła wtedy 11 zwycięstw. Na konferencji prasowej po przegranej z Piastem Gliwice 0:2 szkoleniowiec ogłosił, że podaje się do dymisji. 2 października rozwiązał umowę z Wisłą.

Podczas meczów trener Probierz często bardzo emocjonalnie reaguje na sytuacje boiskowe. Na filmiku widzimy, jak szkoleniowiec próbuje kontaktować się ze swoimi piłkarzami... pogwizdując:

PGE GKS - Lechia Gdańsk 1:1. Michał Probierz PGE GKS - Lechia Gdańsk 1:1. Michał Probierz Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

GKS Bełchatów 2012

W 2012 r. kariera szkoleniowca zaczęła gwałtownie pikować. Probierz został w listopadzie zatrudniony w GKS Bełchatów, by popracować w klubie około miesiąc. W czterech meczach GKS zdobył zero punktów. W grudniu zdecydowano o polubownym rozwiązaniu kontraktu.

Michał Probierz Michał Probierz fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Lechia Gdańsk 2013 - ?

Probierz od czasów pracy w Bełchatowie miał najdłuższą trenerską przerwę. Nie podejmował pracy szkoleniowca przez ponad pół roku. Na początku czerwca zastąpił na stanowisku trenera Lechii Gdańsk Bogusława Kaczmarka.

Debiutem Probierza na ławce biało-zielonych będzie lipcowy mecz Lechii ze słynną Barceloną na PGE Arenie.

- To będzie duża nagroda dla chłopaków mojej drużyny i szansa, żeby sprawdzić się konfrontacji z tak silnym przeciwnikiem. I bardzo chciałbym, żeby Lechia wygrała to spotkanie - przyznał nowy trener biało-zielonych Michał Probierz.

Więcej przeczytasz TUTAJ.