Jak zmieniały się stroje Lechii Gdańsk na przełomie lat

Jednym z ważniejszych elementów wyróżniających poszczególne kluby piłkarskie są komplety meczowe (koszulki, spodenki oraz getry). Wiedząc, że stroje są jednym z najlepiej sprzedających się gadżetów piłkarskich, kluby starają się zachwycać kibiców wyjątkowym krojem, designem czy elementami nawiązującymi do historii.
W poniedziałek na Targu Węglowym w Gdańsku odbyła się oficjalna prezentacja drużyny Lechii przed sezonem 2012/13 T-Mobile Ekstraklasy. Na kibiców czekało wiele atrakcji. Najpierw wystąpił zespół Gdańskie Lwy, potem kibicom przedstawiono zespół juniorów młodszych Lechii (na początku lipca zdobyli mistrzostwo Polski). Była też możliwość nabycia klubowych pamiątek oraz obejrzeć autokar, którym drużyna będzie podróżować na mecze wyjazdowe. Gratką była też prezentacja nowych strojów, w których Lechia będzie występować w nowym sezonie. Po wszystkim przyszedł czas na danie główne, czyli prezentację zawodników i sztabu trenerskiego. Prezentację poprowadził Marcin Gałek, wieloletni spiker Lechii, który ostatnio udanie pracował też przy obsłudze meczów Euro 2012 w Gdańsku. Zobacz, co działo się w poniedziałkowy wieczór na gdańskim Targu Węglowym. W poniedziałek na Targu Węglowym w Gdańsku odbyła się oficjalna prezentacja drużyny Lechii przed sezonem 2012/13 T-Mobile Ekstraklasy. Na kibiców czekało wiele atrakcji. Najpierw wystąpił zespół Gdańskie Lwy, potem kibicom przedstawiono zespół juniorów młodszych Lechii (na początku lipca zdobyli mistrzostwo Polski). Była też możliwość nabycia klubowych pamiątek oraz obejrzeć autokar, którym drużyna będzie podróżować na mecze wyjazdowe. Gratką była też prezentacja nowych strojów, w których Lechia będzie występować w nowym sezonie. Po wszystkim przyszedł czas na danie główne, czyli prezentację zawodników i sztabu trenerskiego. Prezentację poprowadził Marcin Gałek, wieloletni spiker Lechii, który ostatnio udanie pracował też przy obsłudze meczów Euro 2012 w Gdańsku. Zobacz, co działo się w poniedziałkowy wieczór na gdańskim Targu Węglowym. fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Koszulki = biznes

Najpopularniejsze zespoły na świecie, których kluby są już biznesowymi potęgami co jakiś czas zmieniają na koszulkach nie duży fragment, aby zachęcić kolekcjonerów do zakupy kolejnych strojów. Jak w XXI wieku prezentowały się komplety Lechii Gdańsk? Tromiasto.sport.pl zebrało zdjęcia koszulek od 2003 roku

Marcin Pietrowski Marcin Pietrowski Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Sezon 2013/2014

Lechia przed rozpoczęciem sezonu pokazała zliftingowane komplety meczowe. Stroje są bardzo podobne do tych z poprzedniego roku, jednak zaszła w nich drobna, acz długo oczekiwana zmiana. Kibice biało-zielonych mocno narzekali na żółte tło jednej z reklam na przodzie koszulki. W tym sezonie tło już jest białe i nie razi już tak fanów Lechii.

Firma: Adidas

Tak wyglądały koszulki w sezonie 2012/2013. Widoczne jest żółte tło z logo sponsora Tak wyglądały koszulki w sezonie 2012/2013. Widoczne jest żółte tło z logo sponsora fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Sezon 2012/2013

Lechia zaprezentowała na sezon 2012/2013 nowe komplety meczowe. Były to koszulki, na których w odróżnieniu od poprzednich zestawów pojawiła się "zielona" szarfa. Są to dedykowane koszulki zaproponowane Lechii przez niemiecką firmę Adidas.  Współpraca klubu z Adidasem trwa dopiero rok, a firma ta przeważnie oferuje indywidualne rozwiązania dopiero po dłuższym okresie czasu. Na tak szybkie stworzenie takich kompletów wpływ miało organizowanie w Gdańsku Euro 2012.

Firma: Adidas

Piotr Wiśniewski (z lewej) Piotr Wiśniewski (z lewej) Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta

Sezon 2011/2012

W sezonie 2011/2012 firma Adidas zaproponowała Lechii komplety katalogowe z odpowiednim przypasowaniem do danego klubu.

Biało-zieloni w tamtym roku po boiskach biegali w "pasiakach". Nie były to jednak historyczne pasy poziome, a pionowe.

Wyjazdowe stroje to białe koszulki z zielonymi dodatkami, spodenki i getry.

Poniżej widzimy także wyjątkowe czarne stroje. Nie były one jednak dobrze przyjęte przez kibiców, głównie w wyniku dość sporej afery z... brakiem herbów na niektórych koszulkach w tym m.in. na trykocie Jakuba Wilka w meczu z Lechem w Poznaniu (Więcej o aferze koszulkowej przeczytasz TUTAJ)

15.04.2012 POZNAN , JAKUB WILK (L) BEZ PROPORCA LECHII GDANSK NA KOSZULCE PODCZAS MECZU 26. KOLEJKI PILKARSKIEJ EKSTRAKLASY LECH POZNAN - LECHIA GDANSK . FOT. LUKASZ OGRODOWCZYK / AGENCJA GAZETAFot. Łukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta

Firma: Adidas

Sezon 2010/2011

W połowie 2010 roku Lechia podpisała czteroletnią umowę z firmą Adidas, która od tej pory została partnerem technicznym gdańskiego klubu. W sezonie 2010/2011 Lechia występowała w białych koszulkach. Natomiast stroje "wyjazdowe" były jednolicie czarne.

Firma: Adidas

Sezon 2009/2010

W ostatnim roku współpracy z firmą Jako, Lechia występowała w poziomych pasach. Koszulki miały zielone rękawy i biało-zielone pasy na torsie.

Firma: Jako

Sezon 2008/2009

Lechia w tym sezonie wraz z firma Jako ustaliły, że koszulki będą w pionowe pasy. Zgodę na takich ruch musiała wyrazić Ekstraklasa S.A. Organizator polskich rozgrywek dał "zielone" światło i Lechia powróciła chociaż w małym stopniu do swojej historii.

- To wiadomość na którą czekaliśmy - mówił dyrektor Lechii Błażej Jenek. - Od razu zamówiliśmy u naszego sponsora technicznego tak lubiane przez kibiców "pasiaki".

Firma: Jako

Sezon 2007/2008

W tym sezonie Lechia występowała także w czarnych koszulkach. Strój prezentuje Hubert Wołąkiewicz, który obecnie występuje w Lechu Poznań

Firma: Jako

Sezon 2006/2007

Paweł Buzała prezentuje koszulkę Lechii na sezon 2006/2007. Nowym partnerem technicznym w tym roku pozostała firma Jako

Firma: Jako

Sezon 2005/2006

Nowi piłkarze Lechii na sezon 2005/2006 prezentowali lekko zmodyfikowane koszulki firmy Erea. Od lewej Łukasz Kubik, Piotr Cetnarowicz oraz Jacek Manuszewski

22.12.2005 GDANSK ULICA TRAUGUTTA KLUB PILKARSKI LECHIA GDANSK N/Z NOWI PILKARZE Fot. Przemysław Kozłowski / AG

Firma: Erea

Sezon 2004/2005

Oto stroje Lechii w sezonie 2004/2005.

Zawodnicy występowali także w strojach o kolorze zielonym

 

02.08.2004 GDANSK PILKA NOZNA LECHIA GDANSK Fot. Beata Kitowska / AG

 

Firma: Erea

Sezon 2003/2004

Na zdjęciu w koszulce Lechii na sezon 2003/2004 - Marek Szutowicz obecnie odpowiedzialny w klubie za przygotowanie fizyczne pierwszego zespołu.