Niewiele ich było, ale były. Najlepsze mecze Lechii w 2013 roku

W 2013 roku biało-zieloni dość oszczędnie dawkowali radość swoim kibicom. Meczów gdańszczan z 2013 roku, które zapadły w pamięć było stosunkowo niewiele. Niemniej jednak zdarzały się spotkania Lechii, które zapierały dech w piersiach, i w których padały piękne gole. Trojmiasto.sport.pl przypomina te najbardziej pamiętne spotkania biało-zielonych z ostatniego roku.
Lechia - Korona 3:2 Lechia - Korona 3:2 Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

7. Lechia - Korona Kielce 3:2

Pamiętne, bo pierwsze zwycięstwo gdańskiej drużyny w 2013 roku. Zaczęło się dobrze dla Lechii, bo już w 8. minucie gdańszczanie objęli prowadzenie po golu Pawła Buzały. Później z boiska z czerwoną kartką wyleciał Kamil Kuzera, ale mimo osłabienia kielczanie potrafili wyrównać na początku drugiej połowy po specyficznym golu Michała Janoty. Podopieczni Bogusława Kaczmarka zadali jednak dwa mocne ciosy za sprawą trafień Marcina Pietrowskiego i Adama Dudy (jego debiutancki gol w ekstraklasie). W doliczonym czasie gry Korona zmniejszyła straty po golu Pavola Stano, ale wydrzeć zwycięstwa biało-zielonym nie dała już rady.

Zagłębie gra z Lechią Zagłębie gra z Lechią fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

6. Zagłębie Lubin - Lechia 0:3

Na ligowe ostatki, czyli przedostatnią kolejkę sezonu 2012/2013 gdańszczanie pojechali do Lubina. I już w pierwszej połowie załatwili sprawę, strzelając trzy bramki. Zaczął Piotr Wiśniewski, po którego uderzeniu z dystansu piłkę do własnej siatki skierował Adam Banaś. Potem idealnym lobem popisał się Paweł Buzała, a robotę wykończył Grzegorz Rasiak. W drugiej połowie nie działo się już nic wielkiego, ale warto odnotować debiut w ekstraklasie Pawła Dawidowicza, który wszedł na boisko w 78. minucie za Wojciecha Zyskę.

5. Legia Warszawa - Lechia 0:1

Nie było to może porywające spotkanie, ale sukces na Łazienkowskiej zawsze robi wrażenie. Podopieczni Michała Probierza wykorzystali fakt, że Legia myślami była przy meczu eliminacyjnym Ligi Mistrzów ze Steauą Bukareszt i wykradli im trzy punkty po golu Pawła Buzały, zdobytym na początku spotkania. W kolejnych minutach gdańszczanie skupili się na obronie korzystnego rezultatu i zagrali niesamowicie skutecznie w defensywie, nie dając Legii szans na strzelenie przynajmniej wyrównującej bramki. Skrót tego meczu można obejrzeć TUTAJ.

4. Lechia - Cracovia 3:1

Najbardziej efektowne zwycięstwo Lechii na PGE Arenie w tym roku. W pierwszej połowie lechiści objęli prowadzenie po bramce Marcina Pietrowskiego, ale przed przerwą gracze Wojciecha Stawowego doprowadzili do wyrównania, dzięki trafieniu Edgara Bernhardta. Tuż po wznowieniu gry w drugiej połowie na prowadzenie Lechię wyprowadził Piotr Wiśniewski, a ozdobą meczu był gol strzelony w końcówce przez Pawła Buzałę, po wspaniałej akcji z Daisuke Matsui, w której obaj gracze Lechii piłkę podawali sobie piętami. Skrót meczu TUTAJ.

3. Lechia - Ruch 4:4

Festiwal bramek na PGE Arenie, których padło aż osiem. Lechia w tym meczu dwukrotnie prowadziła, ale za każdym razem chorzowianie doprowadzali do remisu, a w drugiej połowie wyszli na prowadzenie 4:2. Nie udało im się jednak utrzymać korzystnego wyniku do końcowego gwizdka sędziego, choć jeszcze w 90. minucie wygrywali dwoma golami. W doliczonym czasie gry biało-zieloni "wrócili z dalekiej podróży" i uratowali dla siebie punkt, a bramki na wagę remisu zdobyli Grzegorz Rasiak i efektownym strzałem piętą Adam Duda. Skrót z tego spotkania można obejrzeć TUTAJ.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 2:0 Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 2:0 Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

2. Lechia - Legia 2:0

Zdecydowanie najlepszy ligowy mecz Lechii w 2013 roku. Na zaśnieżonej płycie PGE Areny lechiści całkowicie zdominowali mistrzów Polski, którzy tego wieczoru nie mieli w Gdańsku zupełnie nic do powiedzenia. Zwycięskie gole dla Lechii strzelił Daisuke Matsui, który pewnie pokonał Dusana Kuciaka z rzutów karnych. Zwycięstwo biało-zielonych mogło być okazalsze, gdyby gdańszczanie wykorzystali choć część z dogodnych sytuacji, jakie mieli zwłaszcza w pierwszej połowie. Najważniejsze fragmenty tego meczu można zobaczyć TUTAJ.

Super Meczu. Lechia Gdansk - Barcelona na PGE Arena w Gdańsku Super Meczu. Lechia Gdansk - Barcelona na PGE Arena w Gdańsku &Fot. Renata Dbrowska / Agencja Gazeta

1. Lechia - FC Barcelona 2:2

To był tylko mecz towarzyski, ale za to z jakim rywalem. Kilka dni wcześniej Barcelona również towarzysko zabawiła się z Valerengą Oslo i wygrała w stolicy Norwegii aż 7:0. W Gdańsku można było obawiać się podobnego pogromu, ale Lechia stanęła na wysokości zadania i przeciwko "Dumie Katalonii" zagrała naprawdę kapitalny mecz, grając z mistrzami Hiszpanii jak równy z równym. Bramki dla biało-zielonych zdobyli Jarosław Bieniuk po dośrodkowaniu z rzutu rożnego oraz Piotr Grzelczak po przebojowym indywidualnym rajdzie. Swoim występem Grzelczak przyćmił samego Leo Messiego oraz debiutującego w barwach Barcelony Neymara.