Sport.pl

Trwa wielkie wietrzenie szatni Lechii. Odchodzi 15 piłkarzy!

Trwa wielka rewolucja w zespole Lechii Gdańsk. Dla trzynastu nowych zawodników trzeba było zrobić miejsce w szatni, dlatego po sezonie z kadry pierwszego zespołu w sumie wypadło aż 15 zawodników! Trojmiasto.sport.pl przygotowało listę ubytków Lechii.
Deleu Deleu Fot. Kamil Gozdan

Deleu

Brazylijczyk grał w Lechii przez cztery lata. W poprzednim sezonie był podstawowym prawym obrońcą, ale w gdańskim klubie uznano, że nie jest piłkarzem przyszłościowym (ma 30 lat). W związku z tym nie przedłużono upływającego w czerwcu kontraktu. Deleu bardzo chciał zostać w Polsce i mu się to udało. W tym sezonie będzie piłkarzem Cracovii.

Patryk Tuszyński

Najskuteczniejszy napastnik Lechii w poprzednim sezonie, zdobył sześć goli (więcej - po siedem - strzelili tylko pomocnicy Piotr Grzelczak i Stojan Vranjes). Przechodzi do Jagiellonii Białystok w zamian za Adama Dźwigałę, gdański klub musi jeszcze dopłacić 250 tys. euro.

Paweł Buzała Paweł Buzała Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Paweł Buzała

Miał świetny początek sezonu, kiedy dzięki jego golom strzelonym w trzech kolejnych meczach, Lechia została liderem tabeli. Potem jednak się zaciął, a trener Michał Probierz przestał na niego stawiać. W zimie odniósł kontuzję, po której już nie wrócił na ligowe boiska. Obowiązujący do czerwca 2015 roku kontrakt rozwiązał za porozumieniem stron i przeszedł do beniaminka ekstraklasy Górnika Łęczna.

Adam Pazio Adam Pazio Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Adam Pazio

Przyszedł przed sezonem, ale swoją grą nikogo na kolana nie rzucił. Od momentu przyjścia Nikoli Lekovica stracił miejsce na lewej obronie, a w końcówce sezonu grał w rezerwach. W Lechii nie było już dla niego miejsca i wylądował w Podbeskidziu Bielsko-Biała.

Christopher Oualembo Christopher Oualembo Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Christopher Oualembo

W trakcie sezonu klub przedłużył z Kongijczykiem kontrakt do czerwca 2017 roku, co byłą wręcz zdumiewającą decyzją. Oualembo spisywał się po prostu bardzo słabo i nie rokował absolutnie żadnych nadziei na przyszłość. Po sezonie umowa została rozwiązana, a piłkarz przeniósł się do portugalskiego klubu Academica Coimbra.

Krzysztof Bąk (z lewej) i Piotr Grzelczak Krzysztof Bąk (z lewej) i Piotr Grzelczak Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Krzysztof Bąk

Doświadczony obrońca spędził w Gdańsku aż 5,5 roku, ale w ostatnim sezonie był już tylko głębokim rezerwowym. Zagrał w zaledwie ośmiu meczach, z czego tylko dwa razy w podstawowym składzie i klub nie przedłużył z nim kontraktu. W sezonie 2014/15 Bąk grać będzie w beniaminku I ligi Drutex Bytovii.

Sebastian Madera Sebastian Madera Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Sebastian Madera

Pod koniec rozgrywek ogłosił, że po sezonie chce odejść z klubu, potem na jednym z treningów ostro posprzeczał się z jednym z członków sztabu szkoleniowego. To wszystko sprawiło, że został przesunięty do rezerw bez prawa powrotu do pierwszego zespołu. Jego kontrakt upływał z końcem roku, ale Madera go rozwiązał i przeniósł się do Jagiellonii Białystok.

Maciej Kostrzewa

Wychowanek Lechii, który w tym sezonie dostał sporo szans gry od Michała Probierza, a także Ricardo Moniza (w sumie 15 meczów). W końcówce wypadł jednak z obiegu i musiał szukać nowego klubu. Ostatecznie przeniósł się do I-ligowej Wisły Płock.

Przemysław Frankowski Przemysław Frankowski Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Przemysław Frankowski

Kolejny wychowanek Lechii, który w zeszłym sezonie był podstawowym zawodnikiem biało-zielonych. W obecnym miał małe szanse na grę, dlatego przeniósł się do Jagiellonii Białystok, z którą związał się 3-letnim kontraktem.

Wojciech Zyska Wojciech Zyska Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Wojciech Zyska

20-letni pomocnik Lechii to kolejna "ofiara" rewolucji w składzie. Ponieważ nie miał żadnych szans na grę w pierwszym zespole, zdecydował się odejść na wypożyczenie do I-ligowej Wisły Płock.

Aleksander Jagiełło w przyszłym sezonie będzie grał w Arce Aleksander Jagiełło w przyszłym sezonie będzie grał w Arce Fot. Renata Dšbrowska / Agencja Gazeta

Aleksander Jagiełło

Wypożyczony na rundę wiosenną z Legii nie przebił się do składu. Zaliczył tylko trzy krótkie epizody (w sumie 22 minuty) i wrócił do Warszawy. Na sezon 2014/15 znów został wypożyczony, tym razem do I-ligowej Arki Gdynia.

Paweł Szokaluk

Na kilka miesięcy był wypożyczony do Lechii z Chełmianki Chełm. Po tym okresie 23-letni bramkarz wrócił do swojego klubu.

Tsubasa Nishi może już zagrać w Ekstraklasie Tsubasa Nishi może już zagrać w Ekstraklasie Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Tsubasa Nishi

Ostatni transfer dokonany przed zmianą właściciela klubu. Japończyk nie przebił się jednak do składu, grał tylko w III-ligowych rezerwach i w Lechii nie ma dla niego miejsca.

Jarosław Bieniuk (z lewej) Jarosław Bieniuk (z lewej) Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Jarosław Bieniuk

35-letni obrońca postanowił po sezonie zakończyć karierę. Teraz będzie miał więcej czasu dla rodziny, wraz ze wspólnikami założył też firmę IQ Sport Advisory Group, zajmującą się m.in. marketingiem i wykorzystywaniem nowych technologii w sporcie. Będzie też pewnie wykorzystywaniu jako ekspert telewizyjny, zaliczył już nawet debiut w tej roli przy okazji meczu Polska - Litwa na PGE Arenie.

Lechia - Jagiellonia 1:1. Paweł Dawidowicz (z prawej) Lechia - Jagiellonia 1:1. Paweł Dawidowicz (z prawej) fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Paweł Dawidowicz

Jedno z odkryć ekstraklasy poprzedniego sezonu przenosi się do Benfiki Lizbona. Podpisał z portugalskim klubem 5-letni kontrakt.

Więcej o: