Wawrzyniak, Wojtkowiak i Mila nie są pierwsi. Reprezentanci Polski już wcześniej przychodzili do Lechii

Trzy nowe nabytki Lechii Jakub Wawrzyniak, Grzegorz Wojtkowiak oraz Sebastian Mila mają za sobą występy w reprezentacji Polski. W ostatnich latach takich piłkarzy było więcej. Trojmiasto.sport.pl przypomina zawodników, którzy w XXI wieku wzmocnili gdański zespół, zaliczając wcześniej choć jeden mecz w biało-czerwonych barwach. Zaczynamy jednak od czasów nieco wcześniejszych.

Lata 70., 80. i 90.

Wśród piłkarzy, którzy w ubiegłym wieku wzmocnili zespół Lechii i mieli już za sobą występy w reprezentacji Polski byli m.in. Janusz Kupcewicz (na zdjęciu), Jan Erlich, Jerzy Kasalik, Janusz Stawarz, Adam Fedoruk czy Zbigniew Kaczmarek. Najbardziej zasłużony jest ten pierwszy, brązowy medalista mistrzostw świata w 1982 roku (w sumie 20 meczów z orzełkiem na piersi).

Sławomir Wojciechowski

Wychowanek Lechii, który opuścił klub w wieku 20 lat (w 1993 roku). Wrócił po ponad dekadzie, a w międzyczasie zaliczył epizod w reprezentacji Polski. W 1997 roku rozegrał w niej cztery mecze - same towarzyskie. Obecnie pełni w gdańskim klubie funkcję team-menedżera.

Mariusz Pawlak

Kolejny wychowanek Lechii, który opuścił klub w dość młodym wieku, a po latach wrócił mając na koncie występ w reprezentacji Polski. Był to jednak króciutki epizodzik. Pawlak w 2000 r. wystąpił w towarzyskim spotkaniu z Holandią (przegranym 1:3). Pojawił się na boisku w 87 minucie.

Lech - Lechia 2:1. Marcin Kaczmarek (z lewej) Lech - Lechia 2:1. Marcin Kaczmarek (z lewej) Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Marcin Kaczmarek

Przyszedł do Lechii przed sezonem 2008/09. Miał wówczas za sobą epizod w reprezentacji Polski - w 2005 roku zagrał w dwóch towarzyskich meczach z Islandią oraz Estonią.

Łukasz Surma jeszcze jako gracz Lechii Gdańsk Łukasz Surma jeszcze jako gracz Lechii Gdańsk Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Łukasz Surma

Surma trafił do Lechii w 2009 roku. Kilka lat wcześniej zaliczył pięć meczów w reprezentacji Polski w tym jeden o punkty - przegrany 0:1 z Łotwą w eliminacjach do Euro 2004.

Tomasz Dawidowski

Kolejny piłkarz, który przeszedł klasyczną ścieżkę: odejście z Lechii w młodym wieku - epizod w reprezentacji Polski - powrót do Lechii. Dawidowski w latach 2001-2003 zaliczył dziesięć meczów w biało-czerwonych barwach, w tym cztery o punkty. W towarzyskim meczu z Kazachstanem zdobył nawet bramkę. Do Lechii wrócił w 2009 roku.

Marek Zieńczuk

Jeszcze jeden podobny przypadek. Z Lechii odszedł w wieku 21 lat, kiedy po dekadzie na krótko wrócił do Gdańska, miał za sobą kilka meczów w reprezentacji. Dokładnie dziewięć, które rozciągnęły się w czasie na lata 2002-2008. Dwa z nich były spotkaniami o punkty (3:0 z Irlandią Płn. oraz 3:0 z Azerbejdżanem - oba w eliminacjach do mistrzostw świata w 2006 r.)

Jakub Wilk

Wypożyczony do Lechii na rundę wiosenną sezonu 2011/12 z Lecha Poznań. W 2009 roku zaliczył trzy dość egzotyczne występy w kadrze: z Litwą w Portugalii oraz podczas tournee w RPA z gospodarzami oraz Irakiem. Ale reprezentantem Polski może się nazwać.

Lechia - Ruch 4:4. Piotr Brożek Lechia - Ruch 4:4. Piotr Brożek Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Piotr Brożek

Do Lechii trafił przed sezonem 2012/13. Kilka lat wcześniej zagrał pięć meczów z orzełkiem na piersi (wszystkie towarzyskie), chociaż dziś jako oficjalne są traktowane tylko cztery z nich. Zdobył jedną bramkę - w wygranym 6:1 meczu z Singapurem.

Grzegorz Rasiak

Zanim do Gdańska trafił Wawrzyniak, to on miał najbogatszą przeszłość reprezentacyjną kiedy przychodził do Lechii (przed sezonem 2012/13). W latach 2002-2007 rozegrał w biało-czerwonych barwach 37 meczów i zdobył osiem goli. Był w 23-osobowej kadrze na mistrzostwa świata w Niemczech w 2006 roku i nawet pojawił się na boisku w ostatnim grupowym meczu z Kostaryką (wszedł na ostatnie pięć minut zmieniając Euzebiusza Smolarka).

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 2:1. Jarosław Bieniuk (z prawej) Daylon Claasen i Lech Poznań - Lechia Gdańsk 2:1. Jarosław Bieniuk (z prawej) Daylon Claasen i Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Jarosław Bieniuk

I jeszcze jeden piłkarz, który za młodu opuścił Lechię, a kiedy wracał do Gdańska (w 2012 roku) miał na koncie występy w reprezentacji Polski. Dokładnie dziesięć - w latach 2003-2009 (zdobył jedna bramkę w towarzyskim meczu z Maltą). Obecnie jest w Lechii pełnomocnik zarządu ds. sportowych.

Daniel Łukasik podczas meczu z Ukrainą Daniel Łukasik podczas meczu z Ukrainą Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Daniel Łukasik

Pojawił się w Lechii przed obecnym sezonem. Wcześniej zaliczył pięć meczów w reprezentacji i zdobył jednego gola w spotkaniu z Rumunią. Jednak akurat ten mecz nie jest uznawany przez FIFA jako oficjalny. Łukasik zagrał w jednym meczu o punkty - przegranym 1:3 z Ukrainą w eliminacjach mistrzostwach świata 2014.

Ariel Borysiuk (w środku) Ariel Borysiuk (w środku) Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Ariel Borysiuk

Podobnie jak Łukasik przyszedł do Lechii przed obecnym sezonem. Wcześniej wystąpił w dziewięciu meczach reprezentacji, m.in. w eliminacjach do mistrzostw świata 2014 - z Czarnogórą (2:2 na wyjeździe), Mołdawią (2:0 u siebie) oraz Anglią (1:1 u siebie).

Jakub Wawrzyniak i Robert Lewandowski Jakub Wawrzyniak i Robert Lewandowski Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Jakub Wawrzyniak

Nowy nabytek Lechii (na zdjęciu z lewej). Aktualny reprezentant Polski, do tej pory zagrał w niej 43 razy, zdobył jedną bramkę. Liczy na to, że dzięki dobrym występom w gdańskim zespole utrzyma się w orbicie zainteresowań Adama Nawałki.

Grzegorz Wojtkowiak

Kolejny nowy piłkarz Lechii. W reprezentacji Polski zagrał do tej pory 23 razy, po raz ostatni w czerwcu ubiegłego roku w towarzyskim spotkaniu z Litwą, które odbyło się na PGE Arenie.