Arka Gdynia już dziś mogłaby zagrać w piłkarskiej ekstraklasie

Czy na koniec sezonu Arka Gdynia znajdzie się na miejscu premiowanym awansem do I ligi? Patrząc na grę w meczach rundy wiosennej, gdynianie wyraźnie zasługują na występy w najwyższej klasie rozrywkowej. Jednak na własne życzenie wciąż tracą punkty, co skutecznie oddala zespół od czołówki pierwszej ligi.
Prezentacja Arki Gdynia przed sezonem 2012/2013 Prezentacja Arki Gdynia przed sezonem 2012/2013 Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Jedenastu zawodników ze składu już w niej grało

Trojmiasto.sport.pl sprawdziło, którzy zawodnicy z obecnej kadry Arki posmakowali już w swojej karierze ekstraklasy. Okazuje się, że Trener Paweł Sikora mógłby skorzystać z całej jedenastki zawodników z doświadczeniem na najwyższym szczeblu rozgrywek.

Marcin Radzewicz

Jest to najbardziej "ekstraklasowy" zawodnik w obecnym składzie Arki. Obecnie występujący na lewej pomocy zawodnik, który popisał się piękną bramką w meczu z Cracovią w Gdyni, w ekstraklasie zagrał w 188 spotkaniach. Złożyły się na to występy w Odrze Wodzisław, Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski, Piaście Gliwice oraz najwięcej w Polonii Bytom. We wszystkich swoich meczach w najwyższej klasie rozgrywkowej zdobył 11 bramek.

Tomasz Jarzębowski

Kilka meczów mniej w ekstraklasie rozegrał od Radzewicza rozegrał Jarzębowski. Stoper Arki w najwyższej klasie rozrywkowej rozegrał 179 meczów, w których strzelił 22 gole. Najdłużej grał w Legii Warszawa, bo aż dziesięć sezonów. Cztery rundy spędził w barwach GKS Bełchatów. "Jarza" uważa, że obecnie żółto-niebiescy spokojnie poradziliby sobie w najwyższej klasie rozrywkowej.

- Styl gry Arki mocno się poprawił. Przyglądam się meczom ekstraklasy. W sparingach graliśmy z drużynami z wyższej ligi, w pucharze też walczyliśmy z topowymi zespołami. Myślę, że Arka wzmocniona na dwóch, trzech pozycjach dałaby radę w ekstraklasie. Może nie walczylibyśmy o najwyższe lokaty, ale utrzymalibyśmy się - twierdzi Jarzębowski.

Rafał Grzelak

Mimo, że prawy pomocnik Arki ma mniej meczów rozegranych w ekstraklasie od Jarzębowskiego i Radzewicza, to jednak dorobek 137 spotkań w pięciu różnych klubach robi wrażenie. Grzelak występował w Ruchu Chorzów, Widzewie Łódź, ŁKS, a nawet w Lechu Poznań. Najwięcej meczów rozegrał w barwach Pogoni Szczecin. W barwach Portowców wystąpił w 45 spotkaniach i zdobył cztery gole.

Piotr Kuklis

27- latek większość kariery spędził w Widzewie Łódź i to właśnie w tym klubie wystąpił w 54 meczach w ramach polskiej ekstraklasy. 19 spotkań zagrał w koszulce GKS Bełchatów. W sumie w 73 meczach zdobył siedem bramek.

Krzysztof Sobieraj

Wychowanek Korony Kielce mimo, że grał w wielu klubach w Polsce, to właśnie w Arce rozegrał swoje ekstraklasowe spotkania. W sezonach 2005/2006 oraz 2006/2007 wystąpił w 43 meczach. Obejrzał trzy czerwone kartki oraz zdobył jedną bramkę samobójczą w starciu z Cracovią.

Piotr Tomasik

Pomocnik pochodzący z Krakowa w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał 36 spotkań w barwach Polonii Bytom. Swojego debiutu w ekstraklasie z pewnością nie zaliczył do udanych. Wystąpił w meczu Polonii przeciwko Odrze. Zagrał w ostatnich 10 minutach, a jego drużyna przegrała 1:4.

Marcus da Silva

Najskuteczniejszy zawodnik Arki Gdynia, który w obecnym sezonie zdobył 8 bramek, w ekstraklasie wystąpił 20 razy. W barwach GKS Bełchatów nie był tak skuteczny jak teraz w I-ligowej Arce i aby zdobyć swojego pierwszego gola w najlepszej lidze w Polsce, musi zmienić drużynę lub poczekać na awans żółto -niebieskich.

Radosław Pruchnik jeszcze w koszulce ŁKS Radosław Pruchnik jeszcze w koszulce ŁKS Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Radosław Pruchnik

Środkowy pomocnik Arki w ekstraklasie wystąpił dziewięć razy. Wszystkie mecze rozegrał w barwach Łódzkiego Klubu Sportowego w sezonie 2011/2012. Bramki nie zdobył.

Janusz Surdykowski

Surdykowski, który karierę piłkarską rozpoczynał w Pruszczu Gdańskim, w ekstraklasie wystąpił w barwach trzech drużyn w dziewięciu meczach. W Polonii Warszawa, zagrał jedynie 45 minut w meczu z Cracovią. W kolejnym sezonie pięć razy wystąpił w Amice Wronki, rok później grał w Górniku Łęczna (trzy mecze, tylko raz w pełnym wymiarze czasowym).

Łukasz Zwoliński jeszcze w barwach Pogoni Szczecin Łukasz Zwoliński jeszcze w barwach Pogoni Szczecin Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Łukasz Zwoliński

Napastnik Arki na inaugurację rundy wiosennej w Gdyni w meczu z Cracovią wystąpił w pierwszym składzie i ...  nie zachwycił. Mimo młodego wieku, zawodnik miał już jednak okazję posmakować gry w ekstraklasie. Rozegrał 60 minut w barwach Pogoni w rundzie jesiennej obecnego sezonu.

Damian Krajanowski

Zawodnikiem Arki, który rozegrał najmniej minut w ekstraklasie jest Krajanowski. 30-letni pomocnik w barwach Ruchu Chorzów spędził na boisku 26 minut w meczu z Dyskobolią.