Tak potrafią strzelać byli piłkarze Arki Gdynia. Top 10 goli byłych arkowców [WIDEO]

W ostatnich latach przez szatnię Arki Gdynia przewinęła się pokaźna grupa piłkarzy. Wielu z nich po opuszczeniu Gdyni rozkwitło na dobre, część zniknęła w niebycie. Byli też tacy, co dostali się do reprezentacji Polski. W nowych klubach wiodło im się różnie. Ich udziałem było jednak wiele pięknych bramek. Trojmiasto.sport.pl przygotowało Top 10 najefektowniejszych goli eksarkowców.
15. kolejka. Arka - Śląsk 2:2. Miroslav Bożok 15. kolejka. Arka - Śląsk 2:2. Miroslav Bożok Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

10. Miroslav Bożok dla GKS Bełchatów

Słowak w Arce grał przez dwa sezony (2009/10, 2010/11). Z Gdynią rozstał się po spadku żółto-niebieskich do I ligi. Odszedł do ekstraklasowego GKS Bełchatów. Co ciekawe, w barwach Arki nie zdobył ani jednej bramki, a w klubie z Bełchatowa strzelił trzy, w tym jedną urodziwą ze Śląskiem Wrocław, ustalając wynik meczu na 3:0.

Po rundzie jesiennej obecnego sezonu Bożok jako jeden z wielu pożegnał się z GKS, a swoją karierę postanowił kontynuować w słowackim MFK Zemplin Michalovce.

Bramka Bożoka ze Śląskiem Wrocław

Mirko Ivanovski (z lewej) Mirko Ivanovski (z lewej) Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

9. Mirko Ivanovski dla Astry Giurgiu

Drugi ze stranierich w naszym zestawieniu. Macedończyk był ulubieńcem trybun w Gdyni. Kibice uwielbiali go za waleczne serce i nienaganną technikę. Niestety, w parze z bałkańskim temperamentem nie szła skuteczność. Ivanovski do Arki trafił latem 2010 roku ze Slavii Praga. W pierwszym sezonie występów w żółto-niebieskim trykocie zagrał w 27 meczach w ekstraklasy i strzelił trzy gole. Po spadku z ekstraklasy rozegrał 17 meczów i trzykrotnie trafił do siatki. Pod koniec czerwca podpisał kontrakt z rumuńską Astrą Ploiesti.

Bramka Ivanovskiego w meczu z CFR Cluj (od 0:05)

8. Bartosz Ława dla Pogoni Szczecin

Były kapitan żółto-niebieskich z Arką związany sześć lat. Nienagannie wyszkolony technicznie. Świetnie wykonywał stałe fragmenty gry. W jednym z wywiadów mówił, że w Gdyni przeżył dobre i złe momenty, ale tych pierwszych było zdecydowanie więcej. Pod koniec czerwca 2010 roku wrócił do swojego macierzystego klubu, w którym się wychował, czyli Pogoni Szczecin. Tam też przejął kapitańską opaskę, a w 23 sierpnia 2011 roku pięknym strzałem otworzył wynik meczu z Polonią Bytom.

Oto bramka Ławy (od 0:02)

7. Filip Burkhardt dla Sandecji Nowy Sącz

"Bury" w Arce nie miał szczęścia do bramek. Przez dwa sezony występów nad morzem (2009/10, 2010/11) rozegrał 34 mecze i zdobył tylko jedną. Od zawsze powtarza i powtarzał, że Arkę ma w sercu. Ma nadzieję, że kiedyś znów dane mu będzie założyć koszulkę w ukochanych barwach.

Przygody z Sandecją nie może zaliczyć do udanych. Z nowsądeckim klubem rozstał się w nie najlepszej atmosferze. Zdążył jednak zdobyć pięć goli, w tym efektownego z Olimpią Grudziądz. Teraz gra w Wiśle Płock.

Oto jego bramka z Olimpią Grudziądz

Przemysław Trytko w barwach Arki Gdynia w meczu z Koroną Kielce Przemysław Trytko w barwach Arki Gdynia w meczu z Koroną Kielce Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

6. Przemysław Trytko dla Polonii Bytom

Autor słynnych już słów, że "w Trójmieście rządzi Arka". "Tryto" bardzo zżył się z kibicami Arki i klubem, w którym grał od początku sezonu 2008/09, do końca sezonu następnego (był wówczas najskuteczniejszym strzelcem żółto-niebieskich w ekstraklasie, zdobył sześć bramek). W kolejnych klubach różnie mu się wiodło, a to leczył kontuzję, a to potem długo dochodził do pełni sprawności. W czasie gdy grał w Polonii Bytom zdobył dla niej dwie piękne bramki.

Oto jedna z nich, w meczu Korona Kielce - Polonia Bytom 3:3 (bramka na początku filmiku)

Przemysław Trytko w akcji przeciwko Wiśle Kraków Przemysław Trytko w akcji przeciwko Wiśle Kraków Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

5. Przemysław Trytko dla Polonii Bytom

I kolejna bramka Trytki, który z wrodzonym instynktem snajperskim wykończył akcję bytomian.

Bramka Trytki od 3:10

Marcin Budziński z prawej Marcin Budziński z prawej Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

4. Marcin Budziński dla Cracovii

"Budzik" w Arce stawiał pierwsze kroki w zawodowej karierze. To tutaj wypłynął na szeroką wodę. Miał papiery na granie. Był podstawowym piłkarzem Arki w ekstraklasie, w której rozegrał 57 meczów. Wydawało się, że będzie przyszłością gdyńskiego klubu. Tymczasem schody zaczęły się, gdy zespół przejął trener Petr Nemec. Czech zarzucał Budzińskiemu nieprofesjonalne podejście do zawodu i brak zaangażowania. Obu panom było nie po drodze, w efekcie "Budzik" zimą 2012 został wypożyczony do Cracovii, a później stał się jej pełnoprawnym piłkarzem.

W barwach Pasów gra dobrze, zdobywa bramki. Na uwagę zasługuje jego kapitalny strzał w meczu z Podbeskidziem. Piłka uderzona lewą nogą wpadła tuż przy słupku.

Gol Budzińskiego z Podbeskidziem

8. kolejka. Arka - Polonia W. 0:0. Emil Noll 8. kolejka. Arka - Polonia W. 0:0. Emil Noll Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

3. Emil Noll dla Pogoni Szczecin

Trzeci piłkarz zagraniczny w naszym zestawieniu i drugi, który Arkę zamienił na Pogoń. Noll gra na pozycji obrońcy, ale to, że potrafi strzelać bramki udowodnił już gdy występował przed gdyńską publicznością. W Gdyni był tylko jeden sezon, a mimo to zdążył strzelić trzy bramki. Teraz strzela dla "Portowców".

Jego gol z Koroną Kielce - palce lizać

Joel Tshibamba jeszcze w koszulce Arki Joel Tshibamba jeszcze w koszulce Arki Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

2. Joel Tshibamba dla Larissy

Dwanaście występów w Arce i pięć goli. Kto wie jak wyglądałby jego dorobek bramkowy, gdyby dłużej grał w gdyńskim klubie. A tak już po pół roku odszedł do Lecha Poznań, gdzie zatracił swoje walory. Przebudził się w greckiej Larissie. Potem na chwilę wylądował w Krylji Sowietow i znów powrócił do Grecji.

Sposób w jaki wykończył akcję w meczu z Iraklisem świadczy o jego wysokiej klasie.

Bramka Tshibamby z Iraklisem od 1:52

Rafał Murawski Rafał Murawski Agencja Gazeta

1. Rafał Murawski dla Lecha Poznań

"Muraś" przez kilka lat był wiodącą postacią drugiej linii Arki Gdynia. Już w trakcie sezonu 2004/05 odszedł do klubu z ekstraklasy. Amica Wronki była dla niego przepustką do kariery w Lechu Poznań. Z Lechem zdobył mistrzostwo, wygrał Puchar Polski. Potem odszedł do Rubina Kazań, by znów zawitać przy Bułgarskiej. Jest reprezentantem Polski, grał na Euro 2012. Dla poznaniaków zdobył kilka ładnych bramek, ale ta jest najwyższych lotów.

Murawski - bramka stadiony świata, z Wisłą