Kiedyś grali w Gdyni, dziś są czołowymi postaciami I ligi. Najlepsza "11" byłych piłkarzy Arki

W I lidze gra kilkunastu piłkarzy, którzy w przeszłości grali w Arce. Wielu z nich jest dziś pewnymi punktami swoich drużyn. Kilku bije się o ekstraklasę. Czy z nimi w składzie żółto-niebiescy mieliby większe szanse na awans? Trojmiasto.sport.pl stworzyło "11" złożoną z byłych piłkarzy gdyńskiego klubu. Gramy systemem 4-3-3.

Bramkarz: Andrzej Bledzewski

Popularny "Bledza" od zawsze emocjonalnie związany z Gdynią i Arką. Jest gdynianinem, który mimo wojaży po Polsce mocno trzyma kciuki za żółto-niebieskich. W gdyńskiej drużynie grał od sezonu 2007/08 do 2009/10. Po odejściu z Gdyni trafił do Warty Poznań. Obecnie trzeci sezon broni w Miedzi, gdzie gra na zmianę  z Aleksandrem Ptakiem.

Damian Krajanowski Damian Krajanowski Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Obrońca: Damian Krajanowski

Podczas dwóch lat gry w Arce dał się poznać jako bardzo solidny obrońca o żelaznej kondycji. Przez dwa sezony był ważnym punktem drużyny prowadzonej najpierw przez Petra Nemca, a potem Pawła Sikorę. W tym czasie rozegrał 64 mecze w żółto-niebieskich koszulce, z czego aż 63 w podstawowym składzie. Przed tym sezon odszedł do GKS Tychy, w którym wystąpił w 13 meczach i strzelił jedną bramkę.

Obrońca: Maciej Szmatiuk

Przeżył spadek z Arką w sezonie 2010/11. Solidność w tyłach i skuteczność pod bramką przy stałych fragmentach gry - to cechy, którymi się wyróżniał. W barwach Arki w ekstraklasie rozegrał 55 spotkań, zdobył sześć bramek. Po spadku odszedł do GKS Bełchatów, ale i z tym klubem doświadczył degradacją do I ligi. Obecnie jest podporą defensywy Górnika Łęczna, lidera zaplecza ekstraklasy. Jesienią wystąpił we wszystkich 18 meczach i zdobył dwa gole. Głosami kibiców został wybrany do "11" rundy jesiennej organizowanej przez stację Orange Sport.

Obrońca: Michał Łabędzki

M.in. z nim na środku obrony Arka wywalczyła awans do ekstraklasy. W sezonie 2007/08 rozegrał w Arce 25 meczów - 16 w wyjściowym składzie. W ekstraklasie też grał sporo (28 meczów), nie dotrwał w Gdyni do końca sezonu 2009/10, ponieważ wrócił do Zagłębia Lubin. Dziś gra w Olimpii Grudziądz. W rundzie jesiennej wystąpił w 12 meczach (dziewięciu w wyjściowym składzie). Nie strzelił ani jednego gola.

Obrońca: Julien Tadrowski

Działacze Arki wyłowili go z Francji. Z miejsca stał się czołowym bocznym obrońcą I ligi i podstawowym piłkarzem młodzieżowej reprezentacji Polski. W Arce zdołał rozegrać zaledwie pół sezonu. W tym czasie rozegrał 16 meczów. Wszystkie od 1 do 90 minuty. Nie grał tylko ze względu na kartki. Jesienią poprzedniego sezonu został sprzedany do Pogoni Szczecin, a od tego sezonu gra w Górniku Łęczna. Jego liczny z jesieni - 13 spotkań, 12 w pierwszym składzie.

Pomocnik: Piotr Madejski

Długo to on w Arce nie pograł. Zaledwie jeden mecz w ekstraklasie, trzy w Pucharze Ekstraklasy i transfer w sezonie 2006/07 do Górnika Zabrze. W Górniku różnie toczyły się jego losy, aż przeszedł do Łódzkiego Klubu Sportowego, potem do Kolejarza Stróże. Od trzech sezonów odbudowuje się w Miedzi Legnica. W tym sezonie rozegrał 17 meczów, w tym 8 w podstawowej "11". Strzelił dwa gole, miał trzy asysty.

Filip Burkhardt (z lewej) wciąż musi poczekać na powrót do Arki Filip Burkhardt (z lewej) wciąż musi poczekać na powrót do Arki Fot. Renata D1browska / Agencja Gazeta???????

Pomocnik: Filip Burkhardt

Kolejny po Bledzewskim piłkarz, który Arkę ma w sercu. Grający w Gdyni wystąpił w 34 meczach ekstraklasy. Po sezonie 2010/11 działacze gdyńskiego klubu nie kwapili się, żeby przedłużać z nim kontraktu, więc skorzystał z oferty Sandecji Nowy Sącz. Drugi sezon jest pewnym punktem Wisły Płock, z którą wywalczył awans do ekstraklasy. Jesienią rozegrał 17 meczów i strzelił jedną bramkę. Ale za to jaką - uderzeniem z własnej połowy, po którym piłka przelobowała bramkarza Górnika Łęczna. Ten gol został uznany bramką rundy jesiennej, a kto wie czy nie sezonu.

Paweł Zawistowski

Kolejny piłkarz naszej "11" grający obecnie w drużynie lidera zaplecza ekstraklasy. I kolejny wyróżniający się gracz Górnika oraz całej ligi. Niedawno zdobył fantastyczną bramkę, nadał piłce niespotykanego toru lotu. Piłka zdążyła się jeszcze odbić od słupka i wpaść do bramki. To był jego jedyny gol w tej rundzie, w której rozegrał 15 meczów. W Arce grał w sezonie 2010/11.

Łukasz Zwoliński Łukasz Zwoliński arka.gdynia.pl

Napastnik: Łukasz Zwoliński

W Arce kompletnie rozczarował. I pomyśleć, że dziś błyszczy w Górniku, podczas gdy w 11 występach w żółto-niebieskiej koszulce do siatki nie trafił ani razu. Obecnie ma 15 rozegranych meczów i siedem zdobytych bramek.

Janusz Dziedzic

By przypomnieć jego losy w Arce musimy cofnąć się do sezonu 2006/07. Do Gdyni przychodził jako król strzelców I ligi. Perspektywa gry w ekstraklasie i klimat morski widać mu służyły. Na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce w barwach Arki rozegrał 25 meczów i strzelił dziewięć goli. Potem przez kilka lat był piłkarzem GKS Bełchatów, następnie zaliczył epizod w Olimpii Grudziądz. Dziś gra i strzela dla Wisły Płock. W tej rundzie 16 razy wyszedł w pierwszym składzie (na 17 meczów) i czterokrotnie cieszył się bramki.

Napastnik: Zbigniew Zakrzewski

"Zaki" w tej formie, co dziś przydałby się Arce. Bardzo dobrze radzi sobie w Miedzi. Jesienią rozegrał 15 spotkań, strzelił siedem bramek. Aż do teraz wielu sympatyków żółto-niebieskich żałuję, że nie udało się zatrzymać Zakrzewskiego na dłużej niż na jeden sezon (2008/09). Zawsze groźny pod bramką. Podczas rocznego pobytu w Gdyni 28 razy wystąpił w żółto-niebieskim trykocie (23 ekstraklasa plus trzy Puchar Ekstraklasy i dwa Puchar Polski). W tym czasie zdobył siedem bramek.

Arka Gdynia - Kolejarz Stróże 3:1 Arka Gdynia - Kolejarz Stróże 3:1 fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Ławka rezerwowych

A na niej ośmiu piłkarzy: Rafał Grzelak (na zdjęciu), Ensar Arifović, Charles Nwaogu (obaj Flota Świnoujście), Robert Bednarek (Chojniczanka Chojnice), Piotr Kasperkiewicz (Miedź Legnica), Maciej Górski (Sandecja Nowy Sącz), Sławomir Mazurkiewicz (Olimpia Grudziądz) oraz Bartosz Flis (GKS Tychy).