Ile zawodniczek z Atomu Trefl Sopot zdobyło mistrzostwo Polski? Okazuje się, że tylko...

W przyszły weekend siatkarki Atomu Trefl Sopot rozpoczną walkę o finał mistrzostw Polski Orlen Ligi. W półfinale zmierzą się z wicemistrzyniami Bankiem BPS Muszynianka Fakro. W składzie zespołu z Muszyny występuje dziewięć zawodniczek, które zdobyły już w swojej karierze tytuł mistrzowski. Jak wygląda sytuacja w zespole z Sopotu? Trojmiasto.sport.pl sprawdziło ile Atomówek wywalczyło złoty medal Orlen Ligi.
Siatkarki Atomu Trefl Sopot fetują tytuł mistrza Polski Siatkarki Atomu Trefl Sopot fetują tytuł mistrza Polski Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Atom gorszy od Muszyny

Mimo że to siatkarki Atomu są aktualnymi mistrzyniami Polski, w obecnym składzie zostały tylko dwie zawodniczki, które w 2012 roku pokonały Muszyniankę w finałowej rywalizacji Orlen Ligi. Dodatkowo Paulina Maj oraz Eleonora Dziękiewicz po sezonie 2011/2012 opuściły zespół z Sopotu i przeszły do Banku BPS. Porównując doświadczenie zawodniczek, które w przyszły weekend powalczą w półfinale play-off, znacząco wygrywa zespół z Muszyny. Drużyna prowadzona przez Bogdana Serwińskiego ma w swoim składzie dziewięć zawodniczek, które wcześniej zdobywały mistrzostwo Polski. Najwięcej zdobytych tytułów ma Aleksandra Jagieło - pięć. Dziękiewicz oraz Katarzyna Gajgał - Anioł po trzy, reszta zawodniczek zdobywała mistrzostwo po razie.

Wystawia Izabela Bełcik Wystawia Izabela Bełcik fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Izabela Bełcik

Rozgrywająca Atomu, wraz z Dorotą Wilk pozostały w drużynie z Sopotu po zdobyciu mistrzowskiego tytułu w 2012 roku. Był to już trzeci triumf siatkarki pochodzącej z Malborka. Poprzednie dwa zdobyła z Bankiem BPS. W 2008 oraz 2009 roku.

- Wiadomo, że jak się kiedyś ugrało mistrzostwo Polski to później jest łatwiej. Normalnie podchodzi się do takich meczów, bez zwiększonej presji. Nie trzeba sobie wtedy zadawać pytania, co będzie jeśli nie wywalczy się tego złotego medalu. Brak doświadczenia u niektórych jest nawet pozytywny, ponieważ dziewczyny są dodatkowo zmotywowane, aby zdobyć tytuł - mówi Bełcik. - Ale tak naprawdę nim zaczniemy myśleć o mistrzostwie, wpierw trzeba pokonać Muszynę i awansować do finału - dodaje kapitan Atomu.

Mariola Zenik

31- letnia libero aktualnych mistrzyń Polski również trzykrotnie zdobyła mistrzostwo Polski. Wszystkie tytuły osiągnęła grając w zespole z Muszyny. Złoto mistrzostw zdobywała kolejno w 2008, 2009 oraz 2011 roku. Zawodniczka, która została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi za zdobycie z kadrą narodową w 2005 roku mistrzostwa Europy, jeszcze pięć razy wywalczyła medale kobiecych mistrzostw polski w siatkówce. Cztery srebra oraz jeden medal brązowy.

Dorota Pykosz Dorota Pykosz Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Dorota Pykosz

Podobnie jak Mariola Zenik, środkowa Atomu zdobyła trzy tytuły mistrzowskie wraz z Bankiem BPS. Pykosz w odróżnieniu od libero, zdobyła tytuł w 2006 a nie 2011 roku. Siatkarka Atomu dodatkowo w 2009 roku zdobyła z Polską reprezentacją brązowy medal mistrzostw Europy rozgrywanych w naszym kraju.

Anna Podolec podczas prezentacji nowej drużyny mistrza Polski Atomu Trefl Sopot w sopockim klubie Atelier Anna Podolec podczas prezentacji nowej drużyny mistrza Polski Atomu Trefl Sopot w sopockim klubie Atelier Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Anna Podolec

Kolejna siatkarka zespołu z Sopotu w swojej karierze zdobyła jeden złoty medal mistrzostw Polski. BKS Stal Bielsko-Biała z Podolec w składzie w 2004 roku był najlepszą żeńską drużyną w Polsce.

Klaudia Kaczorowska Klaudia Kaczorowska Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Klaudia Kaczorowska

W 2011 roku, Kaczorowska, grająca obecnie na pozycji przyjmującej w Atomie Trefl, wraz z Bankiem BPS zdobyła mistrzostwo Polski, wygrywając finał, w którym spotkały się z sopociankami. Muszyna w sezonie 2011/2012, w fazie zasadniczej przegrała jedynie dwa mecze. Kaczorowska zdobyła ten tytuł wspólnie z Mariolą Zenik.

Propozycję przejścia do innych klubów PlusLigi Kobiet ma m.in. rozgrywająca Stali, Dorota Wilk Propozycję przejścia do innych klubów PlusLigi Kobiet ma m.in. rozgrywająca Stali, Dorota Wilk Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Dorota Wilk

Drugą zawodniczką, która została w Sopocie po wygraniu ligi jest rozgrywająca Dorota Wilk. 25-letnia zawodniczka, nie otrzymuje póki co za dużo szans do gry. W poprzednim sezonie zagrała w 30 setach i zdobyła 24 punkty. Posiada jednak już w swoim dorobku złoty medal mistrzostw Polski.