Gwiazdy czekają na Atom Trefl Sopot. Zobacz na kogo trzeba uważać

Atom Trefl Sopot rozpoczyna przygodę w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Mistrzynie Polski w europejskich pucharach występują trzeci raz z rzędu. Dwukrotnie zawodniczki z Sopotu wychodziły z grupy, jednak w kolejnej fazie kończyły swoje występy. Jak będzie w tym roku? Trojmiasto.sport.pl przygotowało dla Atomu Trefla ściągę z sylwetkami największych gwiazd zespołów z którymi zagrają mistrzynie Polski
Jovana Brakocevic z VakifBanku Stambuł Jovana Brakocevic z VakifBanku Stambuł Fot. mat. prasowe

Jovana Brakocevic

Z pewnością największą gwiazdą wśród rywalek Atomu Trefla Sopot jest Serbka Jovana Brakocevic, uznawana przez wielu za jedną z najlepszych atakujących na świecie. Zawodniczka reprezentująca barwy Vakifbanku Stambuł mimo 25 lat osiągnęła w swojej karierze już całkiem sporo. Z kadrą Serbii trofea zbiera od 2006 roku, gdy wywalczyły brązowy medal mistrzostw świata. Później zdobyła także medale Grand Prix, dwa złota Ligi Europejskiej oraz największy sukces jakim było złoto mistrzostw Europy.

Jeśli chodzi o sukcesy klubowe, największe osiągnęła... przed rokiem od czasu gdy została siatkarką Vakifbanku. To właśnie w 2013 roku zadebiutowała w rozgrywkach Ligi Mistrzyń i od razu została MVP tego turnieju. Od europejskiej federacji CEV otrzymała również tytuł najlepszej debiutantki w Europie z roku 2013.

Nicole Davis (w czerwonej koszulce) Nicole Davis (w czerwonej koszulce) Nicole Davis (w czerwonej koszulce)

Nicole Davis

Pierwszy mecz zawodniczki z Sopotu zagrają w Bukareszcie z zespołem Romprest Dynamo. Jedną z ważniejszych postaci drużyny jest amerykańska libero Nicole Davis. CV tej siatkarki z pewnością robi wrażenie. Razem z reprezentacją USA dwukrotnie zdobywała srebro igrzysk olimpijskich (w Pekinie oraz Londynie).

Amerykanka z kraju wyjechała w 2004 roku, a jej pierwszym zagranicznym pracodawcą była Nafta Gaz Piła, z którą w 2005 roku doszła do 1/4 finału Pucharu CEV. Występowała później także m.in. w Fenerbache Stambuł, czy Lokomotiv Baku.

Naz Aydemir z Vakifbanku Stambuł Naz Aydemir z Vakifbanku Stambuł fot. mat. prasowe klubu

Naz Aydemir

Blokujące Atomu Trefla z pewnością nie będą miały łatwego zadania w meczu z Vakifbankiem Stambuł. Siatkarkom mistrzyń Polski życie utrudniać będzie najlepsza rozgrywająca dwóch poprzednich sezonu Ligi Mistrzyń Naz Aydemir. 23-letnia Turczynka pierwszy swój klubowy sukces osiągnęła w wieku 16 lat, gdy na jej szyi zawisł złoty medal mistrzostw Turcji. Później tych tytułów zdobyła jeszcze pięć.

Atom Trefl Sopot - Vakifbank Stambuł 1:3 Atom Trefl Sopot - Vakifbank Stambuł 1:3 Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Christiane Furst

O sile Vakifbanku Stambuł świadczy kolejna siatkarka w naszym zestawieniu gwiazd. Dominatorką na środku bloku, choć dodać należy, że świetnie także atakuje, jest z pewnością Niemka Christiane Furst. 28-letnia siatkarka jest doświadczoną reprezentantką swojego kraju. Wraz z kadrą dwukrotnie wywalczyła srebro mistrzostw Europy. W ciągu 18 lat profesjonalnej kariery, Furst zagrała w pięciu klubach:Dresdner SC, włoskie Scabolini Pesaro oraz Foppapedretti Bergamo i tureckie Fenerbache Stambuł i ostatnio Vakifbank Stambuł od 2011 roku.

W 2013 roku została wybrana najlepiej blokująca zawodniczka Mistrzostw Europy oraz najlepsza środkowa klubowych mistrzostw świata.

Atom Trefl Sopot - Vakifbank Stambuł 1:3 Atom Trefl Sopot - Vakifbank Stambuł 1:3 Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Gozde Sonsirma

W zestawieniu nie mogło zabraknąć przyjmującej Vakifbanku Stambuł. Turczynka Gozde Sonsirma całą swoją seniorską karierę spędziła właście w Vakifbanku, gdzie wywalczyła m.in. 11 medali mistrzostw Turcji.

Z pewnością najmilsze dla przyjmującej nagrody to:

- najlepsza przyjmująca Final Four Ligi Mistrzyń w 2011 roku, MVP finałów ligi tureckiej w 2013 roku oraz najlepsza przyjmująca klubowych mistrzostw świata.

Diana Nenova Diana Nenova Fot. Cev.lu

Diana Nenova

Na inaugurację sezonu 2013/2014 siatkarki z Sopotu mierzą się w Bukarceszcie z Romprestem Dynamo. O rozegraniu w zespole decyduje Bułgarka Diana Nenova. 28 - letnia siatkarka urodzona w Sofii większość kariery występowała w Lokomotiv Baku z którym w 2011 roku zdobyła Puchar Challenge CEV. Wczęsniej grała w Rabicie Baku czy Levskim Sofia.

Rozgrywająca gra także w reprezentacji swojego kraju. Z kadrą wywalczyła w tym roku brąz w Lidze Europejskiej, a w meczach World Grand Prix grała m.in. w meczach z reprezentacją Polski.

Karolien Verstrepen Karolien Verstrepen Fot. Gent

Karolien Verstrepen

Mimo, że Gent Dames wszyscy skazują na pożarcie w Grupie C, a o sile zespołu stanowić ma tylko zgranie zespołu i szybka gra, nie można lekceważyć Karolien Verstrepen. 29 letnia atakująca oprócz skutecznych akcji może pochwalić się sporym doświadczeniem na piasku. Wraz z partnerką Els Vandesteene bierze udział w imprezach rangi mistrzowskiej. W 2011 roku wraz z Stephanie Van Bree została mistrzynią Belgii w siatkówce plażowej.

W pierwszej kolejce Ligi Mistrzyń w meczu z VakifBankiem Stambuł, Belgijka zdobyła 12 punktów.

Jelena Nikolic

Na koniec zestawienia ponownie opisujemy gwiazdę Vakifbanku Stambuł. Mowa o serbskiej przyjmującej Jelenie Nikolic. Ta niezwykle doświadczona siatkarka (31 lat), która ma na swoim koncie aż 251 występów w kadrze narodowej zdobyła m.in. mistrzostwo europy z 2011 roku oraz brąz mistrzostw świata z 2006 roku.

W ostatnich 15 latach reprezentowała barwy dziewięciu klubów, w Vakifbanku od 2008 roku.

W 2010 roku została wybrana MVP oraz najlepiej przyjmującą zawodniczką Ligi Europejskiej, a w 2011 najlepiej punktującą zawodniczką turnieju finałowego Ligi Mistrzyń.