Gdański klub o krok od europejskiej NHL. Co trzeba wiedzieć o hokejowej lidze KHL?

Olivia Klub Hokejowy Gdańsk już od sezonu 2013/2014 ma zostać członkiem elitarnej ligi KHL - drugiej po NHL najsilniejszej hokejowej ligi świata. Byłoby to jedno z największych sportowych wydarzeń w Polsce ostatnich lat. Dlaczego?
Liga KHL to druga po NHL najmocniejsza liga świata Liga KHL to druga po NHL najmocniejsza liga świata

Powstanie ligi

KHL, czyli Kontinental Hockey League, powstała w 2008 r. Jest kontynuatorką rozgrywek rosyjskiej Superligi. Ich pomysłodawcom od początku przyświecała idea stworzenia ligi ogólnoeuropejskiej, w której grałyby najsilniejsze klubu Starego Kontynentu.

Już w inauguracyjnym sezonie (2008/2009) wśród 24 zespołów znalazły się trzy spoza Rosji: Dynamo Mińsk (Białoruś), Dinamo Ryga (Łotwa) oraz Barys Astana (Kazachstan). Pierwszym zdobywcą Pucharu Gagarina (tak nazywa się trofeum, o które walczą zespoły rywalizujące w KHL) została drużyna AK Bars Kazań.

Największe gwiazdy

Przez pięć sezonów istnienia KHL przez ligę przewinęło się dziesiątki wspaniałych hokeistów z bogatą przeszłością w NHL. Do największych gwiazd ligi na przestrzeni lat zaliczyć trzeba Siergieja Fiodorowa, Aleksieja Jaszyna, Aleksieja Morozowa, Aleksandra Radułowa, Wiaczesława Kozłowa, Siergieja Mozjakina, Czechów Jaromira Jagra i Dominika Haszka, Słowaków Marcela Hossę i Jozefa Stumpela, Łotysza Sandisa Ozolinsa czy Amerykanina Roberta Esche.

Osobną kategorię stanowią hokeiści, którzy grali w KHL ze względu na lockout w NHL (zawieszenie rozgrywek spowodowane rozbieżnościami finansowymi między zawodnikami, a ligą), który miał miejsce w obecnym sezonie. Wówczas kibice mogli podziwiać w akcji takich mistrzów jak Aleksandr Owieczkin (na zdjęciu w barwach Dynamo Moskwa), Ilja Kowalczuk, Jewgienij Małkin, Paweł Dacjuk czy Zdeno Chara.

Podział na konferencje i dywizje

Zespoły grające w KHL podobnie jak w NHL podzielone są na dwie konferencje (zachodnią i wschodnią) oraz cztery dywizje. Te nazwane zostały nazwiskami legendarnych postaci rosyjskiego hokeja: zawodników Wsiewołoda Bobrowa (w swojej karierze sportowej był reprezentantem ZSRR zarówno w hokeju na lodzie jak i piłce nożnej!) i Walerija Charłamowa (dwa złote medale olimpijskie, osiem złotych medali mistrzostw świata, na zdjęciu z prawej) oraz trenerów Anatolija Tarasowa (przez 30 lat szkoleniowiec CSKA Moskwa, był również selekcjonerem kadry ZSRR) i Arkadego Czernyszowa (pierwszy w historii szkoleniowiec reprezentacji ZSRR).

Niesamowite odległości

Podział na konferencje i dywizje dokonany został ze względu na ogromne odległości pomiędzy miastami, w których grają kluby KHL. Obecnie dwa najbardziej oddalone od siebie miasta - Bratysławę i Chabarowsk (na zdjęciu główny plac miasta) - dzieli bagatela 7738 km!

Zresztą z leżącego tuż przy wschodniej granicy Rosji Chabarowska, gdzie swoją siedzibę ma klub Amur, daleko jest wszędzie. Podczas najbliższego możliwego wyjazdu - do Nowokuźniecka - hokeiści Amura mają do przebycia "tylko" 3300 km w jedną stronę.

Dlatego zespoły z centralnej Europy na daleki wschód jeżdżą tylko raz w sezonie (oprócz Chabarowska i Nowokuźniecka odwiedzić muszą takie miasta, jak Nowosybirsk, Omsk czy stolicę Kazachstanu Astanę) i za jednym razem grają ze wszystkimi zespołami z tamtego regionu.

Największa tragedia

7 września 2011 r. doszło do największej tragedii w historii KHL. W drodze na mecz do Mińska, a właściwie tuż po starcie, rozbił się samolot Jak-42 z zespołem Lokomotiv Jarosławl na pokładzie. Maszyna na skutek błędu pilota uderzyła o ziemię i rozbiła się na kilka części (część kadłuba wpadła do rzeki). Spośród 45 uczestników lotu zginęły 44 osoby, w tym 26 zawodników. Wśród nich tak wspaniali hokeiści jak Słowak Pavol Demitra, Czesi Petr Vasicek, Karel Rachunek i Jan Marek, Białorusin Rusłan Salei czy urodzony w Gdyni Szwed Stefan Liv.

Władze klubu z Jarosławia, mimo chęci pomocy ze strony innych klubów, które chciały przekazać swoich zawodników, wycofały zespół z rozgrywek sezonu 2011/2012. Drużyna wróciła do rywalizacji dopiero w obecnym sezonie.

Po tej katastrofie władze ligi podjęły decyzję, że zespoły ligi KHL na mecze wyjazdowe mogą podróżować tylko samolotami marki Boeing i Airbus.

Dotychczasowi mistrzowie

Do tej pory Puchar Gagarina wywalczyły trzy drużyny, tylko rosyjskie. AK Bars Kazań swój sukces z inauguracyjnego sezonu 2008/2009 powtórzył także rok później (radość hokeistów na zdjęciu), w 2011 r. triumfował zespół Saławat Jułajew Ufa, natomiast w 2012 i 2013 r. Dynamo Moskwa.

Ekspansja na Europę

Władze ligi z każdym rokiem chcą rozszerzać zasięg KHL, a prawdziwa ekspansja rozpoczęła się od poprzedniego sezonu. Przez trzy pierwsze lata poza zespołami rosyjskimi grały tylko Dynamo Mińsk, Dinamo Ryga oraz Barys Astana.

W sezonie 2011/12 do ligi dołączył słowacki Lev Poprad, natomiast od sezonu 2012/13 w KHL grają czeski Lev Praga (na zdjęciu w czerwonych koszulkach), ukraiński Donbass Donieck oraz słowacki Slovan Bratysława (zastąpił ekipę Lev Poprad). Zespołów spoza Rosji jest w tej chwili sześć (na 26 w sumie), ale już w kolejnych rozgrywkach dołączyć mają chorwacki Medvescak Zagrzeb, włoski Milano Rossoblu oraz właśnie Olivia KH.

Obecny sezon

W sezonie 2012/13 najlepszy okazał się zespół Dynama Moskwa, który w finale play-off pokonał 4:2 Traktor Czelabińsk i tym samym obronił tytuł sprzed roku.

Kibice Stoczniowca czekają na powrót swojego zespołu do ekstraligi Kibice Stoczniowca czekają na powrót swojego zespołu do ekstraligi Fot. Dominik Sadowski / AG

Gdański klub w KHL?

Olivia KH może być pierwszym polskim zespołem, który zagra w KHL. Władze gdańskiego klubu, z prezesem Antanasem Sakavickasem na czele, są już po spotkaniu z szefostwem ligi, po którym plany dołączenia do KHL już od sezonu 2013/2014 stały się bardzo realne.

- Konsekwentnie robimy kolejne kroki w celu zgłoszenia zespołu do KHL i mogę powiedzieć, że w tej chwili jesteśmy już na bardzo zaawansowanym etapie - mówi prezes Sakavickas. - Władze ligi były bardzo zadowolone z tego, co już zrobiliśmy i co zamierzamy zrobić w najbliższej przyszłości. Decyzja o tym, czy Olivia KH zadebiutuje w KHL już w sezonie 2013/2014, zapadnie najpóźniej do 30 kwietnia i bardzo wierzymy w to, że będzie to dla nas decyzja korzystna - zaznacza prezes Olivia KH.

Podobne nadzieje mają tez gdańscy kibice hokeja (na zdjęciu).