Wielkie imprezy nie ominą Trójmiasta. Co nas czeka w 2014 roku?

Rok 2013 minął i wszyscy fani sportu w Trójmieście mogli być zadowoleni. W regionie odbyło się sporo atrakcyjnych wydarzeń sportowych. Jednak rok 2014 zapowiada się jeszcze lepiej. Imprezy mistrzowskie, turnieje o randze europejskiej i światowe, wydarzenia gromadzące miliony fanów. Trojmiasto.sport.pl zebrało w jedno miejsce wydarzenia, które w 2014 mają odbyć się w Trójmieście.
Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014 Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014 materiały prasowe

Marzec - HMŚ w Sopocie

7-9 marca 2014 r. Sopot będzie gościł IAAF Halowe Mistrzostwa Świata. Pierwszy raz w 100-letniej historii IAAF impreza o takim statusie będzie odbywała się w Polsce.

Znakomici sprinterzy z Jamajki, multimedaliści na długich dystansach. Podczas Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie nie zabraknie największych gwiazd lekkoatletyki i to tych z najwyższej półki - SPRAWDŹ TUTAJ!

Ergo Arena Ergo Arena Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta

Maj - turniej kwalifikacyjny do ME w siatkówce

W Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu ma się odbyć turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn, które w październiku 2015 r. odbędą się we Włoszech i Bułgarii.
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że trójmiejska hala Ergo Arena stała się stolicą polskiej siatkówki. W 2011 r. zorganizowano finały Ligi Światowej, dwa lata później w Gdańsku odbyły się mecze mistrzostw Europy, a w 2014 r. w Ergo Arenie rozegrane zostaną mecze mistrzostw świata. Teraz okazało się, że w nadchodzącym roku w hali na granicy Gdańska i Sopotu odbędzie się turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy, które w 2015 r. odbędą się we Włoszech i Bułgarii.
W finałach weźmie udział 16 zespołów. Siedem uzyskało już awans: dwóch gospodarzy oraz pięć najlepszych zespołów poprzednich mistrzostw, których mecze finałowe odbyły się w Danii - Włochy, Bułgaria, Rosja, Serbia, Francja, Niemcy oraz Belgia.

W nadchodzącym roku w maju w hali na granicy Gdańska i Sopotu odbędzie się turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy, które w 2015 r. odbędą się we Włoszech i Bułgarii.

W finałach weźmie udział 16 zespołów. Siedem uzyskało już awans: dwóch gospodarzy oraz pięć najlepszych zespołów poprzednich mistrzostw, których mecze finałowe odbyły się w Danii - Włochy, Bułgaria, Rosja, Serbia, Francja, Niemcy oraz Belgia.

O kolejne dziewięć miejsc reprezentacje powalczą w turniejach kwalifikacyjnych. Awansują zwycięzcy sześciu grup oraz trzy drużyny wyłonione z baraży.

Rzecznik Ergo Areny Bartosz Tobieński przyznał w rozmowie z trojmiasto.sport.pl, że prawdopodobne jest, że w hali odbędzie się mecz w ramach Ligi Światowej.

Lipiec - Europejska Liga Beach Soccera

Trójmiasto ponownie może stać się gospodarzem ważnej imprezy sportowej. Po organizacji Euro 2012, mistrzostw Europy w siatkówce oraz byciu gospodarzem nadchodzących mistrzostw świata w lekkoatletyce do Sopotu zawitać mogą najważniejsze wydarzenia piłki nożnej plażowej, w tym turniej Europejskiej Ligi Beach Soccera z najlepszymi zespołami ze Starego Kontynentu.
Według PZPN Sopot rozważany jest jako gospodarz rozgrywek EBSL czy eliminacji do mistrzostw świata. Druga impreza to trwające 10 dni rozgrywki, w których uczestniczy 26 drużyn. Sopocka plaża w beach soccerową stolicę zamienić może się w lipcu 2014 roku. O wyborze gospodarza tych zawodów BSWW zadecyduje do końca roku.
Rozmawialiśmy ze światowymi władzami federacji beach soccera, aby nawiązać jeszcze lepszy kontakt, byłem obecny na mistrzostwach świata na Tahiti, gdzie zachwalałem naszą kandydaturę. W konsekwencji naszych działań odbyła się wizyta dyrektora Gabino Renalesa - mówi specjalnie dla trojmiasto.sport.pl Tomasz Iwan, szef komisji do piłki nożnej plażowej.
Więcej w tym temacie przeczytasz TUTAJ.

Do Sopotu zawitać mogą najważniejsze wydarzenia piłki nożnej plażowej, w tym turniej Europejskiej Ligi Beach Soccera z najlepszymi zespołami ze Starego Kontynentu.

Według PZPN Sopot rozważany jest jako gospodarz rozgrywek EBSL czy eliminacji do mistrzostw świata. Pierwszy turniej to Europejska Liga Beach Soccera, w którym walczą najlepsze drużyny Starego Kontynentu. Druga impreza to trwające 10 dni rozgrywki, w których uczestniczy 26 drużyn. Sopocka plaża w beach soccerową stolicę zamienić może się w lipcu 2014 roku.
- Rozmawialiśmy ze światowymi władzami federacji beach soccera, aby nawiązać jeszcze lepszy kontakt, byłem obecny na mistrzostwach świata na Tahiti, gdzie zachwalałem naszą kandydaturę. W konsekwencji naszych działań odbyła się wizyta dyrektora Gabino Renalesa - mówi specjalnie dla trojmiasto.sport.pl Tomasz Iwan, szef komisji do piłki nożnej plażowej.
Więcej w tym temacie przeczytasz TUTAJ.

Peter Besenyei (Węgry) w Poutrajavie (Malezja) Peter Besenyei (Węgry) w Poutrajavie (Malezja) Red Bull Content Pool

Lipiec - Red Bull Air Race Gdynia

W Gdyni odbędzie się jedna z siedmiu odsłon wyjątkowo emocjonujących zawodów Red Bull Air Race. Dwunastu najlepszych pilotów akrobacyjnych świata będzie rywalizować o tytuł mistrza w zawodach Red Bull Air Race Gdynia, które odbędą się w lipcu przyszłego roku.

Organizatorzy liczą, że podniebne akrobacje obejrzy nawet 700 tys. widzów z kraju i zagranicy. Zawody Red Bull Air Race określane jako "podniebna Formuła 1", to największe na świecie i najbardziej spektakularne zawody akrobatyki lotniczej, które odbywają się w kilku miejscach na kuli ziemskiej.

W 2014 roku pierwsze zawody odbędą się w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (marzec), kolejne w Kuala Lumpur/Putrajaya w Malezji (maj), w Gdyni (26-27 lipca), brytyjskim Ascot (sierpień), kolejne dwa w USA (Dallas i Las Vegas we wrześniu i październiku), a listopadowe w Chinach (miasto nie zostało jeszcze wybrane).

27 lipca na torze w Gdańsku odbędzie się pierwsza runda nowego cyklu żużlowych mistrzostw Europy Speedway European Championship z udziałem m.in. Tomasza Golloba. W przyszłym roku te zawody mogą odbyć się na PGE Arenie. Najlepszy polski żużlowiec ma już za sobą sesję zdjęciową na tym obiekcie, a towarzyszyły mu piękne hostessy.  27 lipca na torze w Gdańsku odbędzie się pierwsza runda nowego cyklu żużlowych mistrzostw Europy Speedway European Championship z udziałem m.in. Tomasza Golloba. W przyszłym roku te zawody mogą odbyć się na PGE Arenie. Najlepszy polski żużlowiec ma już za sobą sesję zdjęciową na tym obiekcie, a towarzyszyły mu piękne hostessy. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Lipiec - Żużel na PGE Arenie?

W 2014 roku planuje się organizację zawodów żużlowych na PGE Arenie w Gdańsku. Mowa o mistrzostwach Europy Speedway European Championship.

- Przecież ten stadion nie jest wymyślony tylko dla meczów piłkarskich. Wiadomo, że organizacja zawodów żużlowych na takim stadionie wymaga wiele wysiłku i przezwyciężenia różnych trudności, ale nie są one nie do pokonania. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to jeśli pojawią się kibice, to i tu nie powinno być problemów. Jako miasto Gdańsk gorąco będziemy wspierać tę inicjatywę - przekonuje dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu Andrzej Trojanowski.

W powodzenie organizacji żużlowych zawodów na PGE Arenie wierzy prezes Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk Robert Terlecki.

- Jeśli uda nam się zapełnić trybuny w 2013 roku w granicach 10-12 tysięcy fanów, to jest to sygnał, że jesteśmy w stanie to zrobić także na PGE Arenie. Zresztą już jesteśmy po etapie wstępnych konsultacji, mamy wstępny projekt budowy toru na tym stadionie. Mieliśmy spotkanie z zarządem operatora i bez żadnych problemów możemy zbudować tor na PGE Arenie. Uważam, że stać nas, żeby ułożyć tor lepszy od tego w Kopenhadze, bo mamy w Gdańsku jednego z najlepszych toromistrzów w Polsce - przyznał w 2013 roku prezes Wybrzeża Gdańsk Robert Terlecki.

Lechia Gdańsk - FC Barcelona 2:2 Lechia Gdańsk - FC Barcelona 2:2 Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Sierpień - Super Mecz 2014?

Zeszłoroczna edycja Super Meczu, która rozegrana została na PGE Arenie w Gdańsku okazała się sporym sukcesem. Niemal 30 tysięcy ludzi na trybunach oglądających zmagania piłkarzy Lechii Gdańsk i słynnej Barcelony (padł remis 2:2. Przeczytaj relację z meczu TUTAJ oraz obejrzyj galerię zdjęć TUTAJ), spore emocje na boisku, piękna pogoda i końcowe zachwyty pozwalają organizatorom pozytywnie podejść do pracy nad kolejną edycją. Wszystko wskazuje na to, że również w 2014 roku w Polsce pojawi się zespół światowego formatu.
- Naszym priorytetem jeśli chodzi o zespół, uczestnika Super Meczu 2014 jest Real Madryt. Jednak wciąż mamy 10 zespołów, z którymi rozmawiamy i spośród których wybierzemy drużyny - zdradza w rozmowie z trojmiasto.sport.pl Tomasz Rachwał, prezes Agencji PSP. - Mecz zorganizowany będzie prawdopodobnie w sierpniu, w okolicach drugiego weekendu tego miesiąca. W obrębie tej daty się poruszamy. Większe konkrety, informacje pewne na sto procent będą znane w lutym.

Zeszłoroczna edycja Super Meczu, która rozegrana została na PGE Arenie w Gdańsku okazała się sporym sukcesem. Niemal 30 tysięcy ludzi na trybunach oglądających zmagania piłkarzy Lechii Gdańsk i słynnej Barcelony, spore emocje na boisku, piękna pogoda i końcowe zachwyty pozwalają organizatorom pozytywnie podejść do pracy nad kolejną edycją. Wszystko wskazuje na to, że również w 2014 roku w Polsce pojawi się zespół światowego formatu.
- Naszym priorytetem jeśli chodzi o zespół, uczestnika Super Meczu 2014 jest Real Madryt. Jednak wciąż mamy 10 zespołów, z którymi rozmawiamy i spośród których wybierzemy drużyny - zdradza w rozmowie z trojmiasto.sport.pl Tomasz Rachwał, prezes Agencji PSP. - Mecz zorganizowany będzie prawdopodobnie w sierpniu, w okolicach drugiego weekendu tego miesiąca. W obrębie tej daty się poruszamy. Większe konkrety, informacje pewne na sto procent będą znane w lutym.

Wrzesień - Mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn

We wrześniu 2014 roku Polska po raz pierwszy w historii będzie organizować mistrzostwa świata w siatkówce. Jednym z miast gospodarzy będzie Gdańsk, a obiektem goszczącym siatkarzy będzie Ergo Arena.

Pozostałymi miastami będą Katowice, Łódź, Wrocław, Bydgoszcz i Kraków. Mecz otwarcia odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie.